Trwa ładowanie...

Czy popularne buty dla dzieci deformują stopy? Zobacz na co zwracać uwagę przy wyborze butów dziecięcych

Avatar placeholder
22.04.2021 16:13
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

W dzisiejszych czasach chcemy mieć coraz większą świadomość przy dokonywaniu zakupów, szczególnie tych ważnych, buty dla dzieci to ważna sprawa, a tym artykułem zwracamy uwagę na sprawy fundamentalne czyli min. stopy. Często buty dla dzieci nie są wystarczająco "dobre" na elastyczne stopy dzieci i prowadzą do deformacji. Jeśli kupujesz buty dla swojego dziecka, koniecznie zwróć na kształt podeszwy, wagę i elastyczność całego buta.

Dziecięce stopy a popularne buty dla dzieci

Czy buty dla dzieci są wystarczająco elastyczne na elastyczne stopy maluchów, które zbudowane są głównie z chrząstki? Samo kostnienie stóp trwa do około 8. roku życia, jednak rozwijają się one aż do około 18. roku życia. Prawidłowy rozwój dziecięcych stóp wpływa na prawidłowy rozwój postawy małego człowieka. Z tego powodu, jeśli już nasze dzieci muszą nosić buty, to niech nie zaburzają prawidłowego rozwoju ich stóp. Pamiętaj aby chodzić jak najczęściej boso bo to jest najlepsze i daje pełną swobodę, buty zakładaj tylko wtedy kiedy "trzeba" i jak już z nich korzystasz to warto mieć je dobrze dopasowane.

Buty dla dzieci nie powinny uwierać stopy w żadnym miejscu a podeszwa butów powinna być maksymalnie elastyczna. Troska o ich prawidłowy rozwój to nie tylko kwestia pierwszych miesięcy czy kilku lat. Z tego względu nie tylko pierwsze buty dla dzieci są ważne - ale każde następne także.

(Materiał partnera)

Wybór butów - na co zwracać uwagę?

Wielu rodziców - szczególnie tych młodych - zastanawia się, jakie buty dla dzieci będą odpowiednie. W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że stopa dziecięca to delikatna sprawa. Buty dla dzieci nie mogą być za ciasne lub zbyt sztywne. Wkładka nie powinna być profilowana (chyba, że takie są zalecenia lekarza ponieważ dziecko cierpi na jakąś dysfunkcję).

Należy pamiętać, żeby regularnie sprawdzać dziecięce buty, czy nadal pasują. Stopy dziecka rosną szybko, a często też “skokowo”. O tym, jak często należy wymieniać buty dla dziecka przeczytasz tutaj.

Buty dla dzieci powinny być zaprojektowane w taki sposób, żeby chronić stopę przed urazami oraz zachować jej naturalny ruch i strukturę. Odpowiednio dobrane obuwie nie będzie zaburzało rozwoju stóp dziecka. Kiedy wybierasz buty dla dziecka, zwracaj uwagę, czy są odpowiednie do jego stóp. Badania udowodniły, że lżejsze i bardziej elastyczne buty dla dziecka powodują mniejsze różnice w mechanice chodu w porównaniu do chodzenia boso aniżeli “klasyczne” buty dla dzieci.

(Materiał partnera)

W większości dzieci chodzą w nieodpowiednich butach?

Długotrwałe noszenie źle dobranego obuwia skutkuje zmianami anatomicznymi i funkcjonalnymi stóp. W szczególności dotyczy to dzieci, u których stopy zbudowane są w większości z elastycznej chrząstki. Badacze udowodnili, że nieodpowiednio dopasowane obuwie ma negatywny wpływ na istotne dla organizmu kwestie. Przykładowo: prowadzi do zwiększenia długości kroku czy zmniejszenia szerokości stopy.

(Materiał partnera)

W przypadku dzieci chodzenie w źle dobranych butach ogranicza naturalny ruch stóp, czyli zaburza prawidłową naukę chodzenia. Stopy nie rozkładają się naturalnie pod obciążeniem ciała. Ponadto nieodpowiednie jest także wykorzystanie ich struktury.

Badania wykazały, że chodzenie boso nie powoduje powyższych zaburzeń. Umożliwia większą powierzchnię styku z podłożem przez płaskie ułożenie stopy. Ponadto powoduje, że krok nie jest wydłużony.

Czyli najprościej mówiąc - stopy prawidłowo spełniają swoją funkcję. Podczas chodzenia boso stopy odpowiednio podpierają ciało i naturalnie wymuszają na dziecku prawidłową postawę. To z kolei przyczynia się do prawidłowego rozwoju całego organizmu.

Chodzenie bez butów - poznaj ideę barefoot

Idea barefoot - czyli najprościej mówiąc: idea chodzenia boso. Korzyści z chodzenia boso są udowodnione badaniami naukowymi. Ideę coraz częściej popierają lekarze i fizjoterapeuci. Barefoot staje się światowym trendem, jednak w wielu miejscach na świecie nie jest to jeszcze powszechna praktyka. Dowiedz się więcej na temat barefoot.

(Materiał partnera)

Chodzenie boso

Chodzenie boso ma nieoceniony wpływ na ludzki organizm, a szczególnie na organizm dziecka. Niemowlęta mają naturalny odruch buntowania się przeciwko zakładaniu skarpetek i bucików. Dzieci najlepiej czują się będąc boso, a to ma pozytywny wpływ na ich rozwój. Niestety nie zawsze jest to możliwe, aby dziecko chodziło bez butów, jednak pamiętajmy, że im więcej bosego ruchu bez butów tym lepiej.

Jakie korzyści wynikają z chodzenia boso? Oto kilka z nich:

Swobodny i naturalny ruch

Stopy są pełne zakończeń nerwowych. Impulsy połączeń nerwowych są bezpośrednio połączone z najważniejszymi narządami. Łączenie stóp z ziemią jest dla człowieka naturalne i pozwala na prawidłowy przepływ impulsów nerwowych, a co za tym idzie - na zdrowy i swobodny ruch.

Prawidłowy rozwój stóp

Gdy dzieci poruszają się boso, mięśnie stóp i kostek cały czas pracują w pełnym zakresie (nie są ograniczona przez sztywną konstrukcję buta). Duży palec jest swobodny. W ten sposób dzieci mają możliwość budowania sprawnego fundamentu i prawidłowej postawy na całe życie.

Świadomość ciała

Chodząc boso dzieci w naturalny sposób uczą się zręczności, ćwiczą równowagę, a to wpływa na ruch ciała i jego postawę. Uczą się także rozpoznawać powierzchnie, na których stawiają stopy - mokra trawa, piasek, beton.

Wpływ na rozwój umysłu

Podczas chodzenia na boso stopy są stymulowane przez różne bodźce - np. piasek, kamyki, mokrą trawę czy drobne patyczki. W mózgu wytwarzają się nowe połączenia neuronowe. Dzięki temu umysł pracuje sprawniej.

Barefoot’owe buty dla dzieci - zalety

Niektórzy producenci obuwia, podążając za swoimi obserwacjami, wynikami badań naukowych oraz doświadczeniem, skonstruowali tzw. bose buty. Inaczej: obuwie typu barefoot czy buty minimalistyczne, a najprościej jest zacząć od dzieci.

Dziecięce buty barefoot spełniają główne wytyczne dla obuwia dziecięcego nadane przez American Academy of Pediatrics i zalecenia zamieszczone w artykule czasopisma Pediatrics & Child Health, (serwis Narodowego Instytutu Zdrowia USA).

Cechy dziecięcych elastycznych butówy:

• mają bardzo elastyczną podeszwę, buty nie mają zbędnych usztywnień

• są szerokie w palcach, by zapewnić stopom naturalny i swobodny ruch

• mają płaską podeszwę i wkładkę - bez wybrzuszeń, profilowania, aplikacji

• są oddychające, wykonane często z naturalnych i certyfikowanych materiałów

• są bardzo lekkie, dzięki czemu niepotrzebnie nie obciążają stop.

(Materiał partnera)

Wśród butów barefoot można znaleźć odpowiednie buty dla niemowląt, dla dzieci, które uczą się stawiać swoje pierwsze kroki, a także dla tych, które już opanowały sztukę chodzenia. Producenci zadbali też o dostęp obuwia o różnym przeznaczeniu i na każdą porę roku. Oferują m.in. buciki na zimę, sandały, kapcie czy trampki.

Zaletą butów barefoot jest również to, że można je dobrać z uwzględnieniem kształtu stopy dziecka. Część producentów ma w swojej ofercie buciki dla malucha z pulchnymi lub szczupłymi stópkami bądź z wysokim podbiciem, a część modeli jest odpowiednia na wąskie, szczupłe stopy. Jeżeli zastanawiasz się, jak odpowiednio dobrać buty dla swojego dziecka, na blogu Bosej Stópki znajdziesz na ten temat artykuły z praktycznymi poradami. Możesz się dowiedzieć m.in. jak odpowiednio dobrać rozmiar buta dla dziecka lub jak wybrać buty dla niemowlaka.

Gdzie kupić elastyczne buty dla dzieci? W Bosej Stópce.

Bosa Stópka to sklep z butami dla maluchów jak i tych większych dzieci. Bosa Stópka ma w swojej ofercie tylko elastyczne buty dla dzieci typu barefoot. Asortyment elastycznych butów dziecięcych ciągle rośnie mimo problemów z ich dostępnością oraz. Modele oraz producenci są selekcjonowani tak aby proponowane modele nie zaburzały naturalnego rozwoju dziecięcych stóp.

Blog o elastycznych butach dziecięcych i nie tylko.

Chcesz wiedzieć więcej na temat elastycznych butów dla dzieci, rozwoju i fizjologii dziecięcych stóp oraz czym jest idea baferoot? Odwiedź blog Bosej Stópki.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze