Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Czy owsica jest groźna?

Avatar placeholder
05.12.2017 14:01
Owsica - groźna choroba
Owsica - groźna choroba (123rf.com)

Owsicę można zaliczyć do chorób występujących bardzo często. Licznym zachorowaniom sprzyja z pewnością łatwość i szybkość rozprzestrzeniania się pasożytów. W zależności od długości trwania czy siły inwazji choroba wywołuje szereg objawów, które same w sobie nie są poważne. Zdecydowanie groźniejsze są powikłania, jakie może spowodować nieleczona infekcja.

spis treści

1. Powszechność owsicy

Owsiki występują u ludzi na całym świecie. Szczególnie polubiły klimat umiarkowany. W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii bezowsikow.pl aż 60 proc. ankietowanych matek musiało kiedyś zmierzyć się z tą chorobą.

Zachorowaniom sprzyja przebywanie w grupie i korzystanie ze wspólnego sprzętu, m.in. w żłobku czy w przedszkolu. Dzieci w tym wieku nie mają jeszcze zbyt dobrze utrwalonych nawyków higienicznych, przez co wzrasta liczba zachorowań.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Wystarczy, że chory po skorzystaniu z toalety nie umyje rąk, aby przeniósł inwazyjne jaja owsików dosłownie wszędzie – na klamki, zabawki, przedmioty, żywność. Co więcej, jaja, które spadną, potrafią wraz z kurzem unosić się w powietrzu.

Trzeba mieć świadomość, że rozprzestrzenianie się infekcji nie kończy się w obrębie grupy dzieci przebywających razem. Zarażony przenosi chorobę do rodziny.

2. Diagnozowanie owsicy i jej leczenie

Choroba, mimo swojej powszechności, jest trudna do zdiagnozowania. Badania laboratoryjne z kału rzadko dają odpowiedź i często wynik jest negatywny, mimo występującego zakażenia. Analizy trzeba przeprowadzać wielokrotnie, w kilku próbkach.

Jednoznacznym rozpoznaniem choroby jest zauważenie owsika, ale najpierw trzeba podejrzewać chorobę, żeby w ogóle go szukać. Z pewnością nie pomaga nieinformowanie placówek o zagrożeniu. Zawsze rodzic powinien zgłosić problem w żłobku czy przedszkolu, jeśli wykryje zakażenie u swojego dziecka.

Z pewnością czynnikiem, który powinien zwrócić uwagę rodziców, jest szereg symptomów, jakie wywołuje owsica. Infekcja początkowo może przebiegać bezobjawowo, ale wraz z jej rozwojem chory zaczyna odczuwać coraz większy dyskomfort i nieprzyjemne dolegliwości, m.in. uporczywe swędzenie w okolicy odbytu, bóle brzucha i częste nudności, osłabienie, zmęczenie, problemy ze snem i koncentracją. Objawy te same w sobie nie są niebezpieczne, ale groźne może być ich nasilanie się, a nade wszystko nieleczenie owsicy.

3. Powikłania owsicy

Są one dość rzadkie, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana i odpowiednio leczona. Konieczne jest podanie leków z apteki, gruntowne wysprzątanie mieszkania, wypranie w wysokiej temperaturze pościeli, bielizny i ręczników, a także wprowadzenie diety wspomagającej leczenie.

Działania są proste, ale jednocześnie żmudne. Tylko szybkie podjęcie leczenia może zapobiec powikłaniom, które w swoim przebiegu potrafią być groźne, m.in. stany zapalne narządów płciowych, przewlekłe zapalenie jelita grubego, zmiany ropne w jelitach czy zapalenie wyrostka robaczkowego. W bardzo rzadkich przypadkach na skutek obecności bardzo dużej liczby owsików dochodzi do wysunięcia odbytnicy.

Polecane dla Ciebie