Czy nuda jest potrzebna dzieciom?
Słowa dziecka "nudzi mi się" działają na niejednego rodzica jak płachta na byka. Widok malucha, który nic nie robi, a wyłącznie patrzy w sufit lub snuje się po domu, rodzi wiele obaw. Czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? Czy jest za mało kreatywne? Czy nie jestem wystarczająco dobrym rodzicem? Jak powinnam zareagować?
Partnerem treści jest Rossmann
Nuda ma różne oblicza
To, jaką podatność na nudę ma nasze dziecko, jest uzależnione od jego osobowości, temperamentu, wcześniejszych doświadczeń i sytuacji, w jakich się znalazło. Nuda nie zawsze jest nieprzyjemna. Czasem jest po prostu odpoczynkiem, niekiedy motywuje do poszukiwania czegoś nowego, bywa jednak, że rzeczywiście jest nieprzyjemna i łączy się ze smutkiem czy też nadmierną frustracją i złością. Zdarza się, że oznacza trudność w powrocie do równowagi po bardzo angażującej zabawie albo jest wołaniem o bliskość i uwagę. "Nudzę się" wypowiadane przez dziecko nie zawsze będzie więc oznaczać to samo i nie zawsze wymaga od nas takich samych działań. Nuda nudzie nierówna. Właśnie dlatego, zanim zaczniemy poszukiwać sposobu na jej zaradzenie, warto zastanowić się, dlaczego przyszła ona do dziecka właśnie teraz.
Posłuchaj podcastu o balansie między nauką i odpoczynkiem:
Jak reagować na słowa "nudzę się"?
- Warto zauważyć nudę, dać dziecku i sobie przestrzeń na przyjrzenie się jej i sprawdzenie, o co chodzi i czego potrzebuje maluch.
- Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest proponowanie różnych aktywności, które dziecko może podjąć. Nuda może być czasem stanem potrzebnym, korzystnym i pomocnym.
- Bądź obok dziecka i pozwól na samodzielne poszukiwanie sposobu wyjścia ze stanu nudy.
- Przygotujcie wspólnie katalog zabaw na nudę, po który dziecko może sięgnąć w razie potrzeby.
- Czasem warto pozwolić dziecku na nicnierobienie. Dać czas na wyciszenie, bycie samemu ze sobą, odkrywanie tego, co dziecko lubi, i decydowanie o sobie.
Wbrew pozorom nikt jeszcze z nudów nie umarł, choć rzeczywiście jej nadmiar może negatywnie wpływać na samopoczucie malucha. W odpowiedniej ilości może ona służyć nam i dzieciom, być bodźcem do odkrywania najciekawszych zabaw!
Więcej na temat kształtowania u dzieci samodzielności higienicznej znajdziecie w grupie Rodzice, Rossnę! na Facebooku! To miejsce wymiany doświadczeń z innymi rodzicami oraz ekspertami.
Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.
Partnerem treści jest Rossmann