Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Czy dziecko mogą boleć stawy?

 Agnieszka Gotówka
02.05.2018 15:38
Czy dziecko mogą boleć stawy?
Czy dziecko mogą boleć stawy? (istock)

Ból stawów najczęściej kojarzy się nam z wiekiem dojrzałym. Mało kto wie, że tego rodzaju dolegliwość często dotyka również dzieci. Jej przyczyny są różne. Ból stawów u dziecka może być związany ze stanem zapalnym lub urazem. Zdarza się, że jest objawem choroby przewlekłej.

1. Jak rozpoznać ból stawów u dziecka?

Niemowlę nie jest w stanie powiedzieć nam, że coś je boli. Problem sygnalizuje płaczem lub oszczędzając przed wysiłkiem kończynę. prężeniem się. Nieco starsze dziecko wskaże jedynie na nogę, rękę, głowę i brzuch, w ten sposób podpowiadając, co mu dolega. Przedszkolak może już próbować lokalizować ból, ale nie zrobi tego precyzyjnie. Tym samym nie będziemy mieć pewności, czy chodzi o stawy, kości, czy może mięśnie.

Warto obejrzeć wskazywane miejsce i sprawdzić, czy w jego okolicy nie pojawił się obrzęk lub zaczerwienienie. Takie objawy mogą wskazywać na:

  • uraz,
  • infekcyjne zapalenie stawów,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • zapalenie stawów towarzyszące przewlekłym zapalnym chorobom jelit,
  • hemofilię,
  • choroby tkanki łącznej, np. toczeń rumieniowaty układowy.

Jeśli nie zauważymy żadnego obrzęku i zaczerwienia wokół bolącego stawu, wówczas ból może sygnalizować choroby ortopedyczne, guzy kości lub choroby metaboliczne. Tarczyca może dać właśnie powyższe obrzęki i zaczerwienienia.

2. Przyczyny bólu stawów

Dzieci mogą sygnalizować ból stawu biodrowego. Diagnozę stawia się w oparciu o objawy towarzyszące oraz szczegółowe badania. Jeśli nasza pociecha zaczyna utykać, skarży się na ból, ma gorączkę, a okolice stawu są obrzęknięte i ocieplone, trzeba niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Zdarza się także, że ból stawów pojawia się po przebyciu wirusowej infekcji dróg oddechowych. Kiedy minie kaszel i katar, dziecko nagle zaczyna utykać, nie staje na "chorej" nodze, skarży się na ból. To nasuwa podejrzenie przemijającego (reaktywnego) zapalenia stawów.

Na mechaniczne uszkodzenia jest z kolei najbardziej narażony staw kolanowy, i to on stanowi najczęściej obszar bólu. Jeśli dolegliwość nie mija lub się nasila, trzeba zabrać dziecko do lekarza.

Ból stawu kolanowego może być również związany z wadą postawy. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z ortopedą.

Uraz jest również częstą przyczyną bólu stawu barkowego oraz łokciowego. W tym drugim przypadku może promieniować do przedramienia i pojawiać się nawet przy wykonywaniu codziennych czynności, np. otwieraniu drzwi.

Zdarza się również, że ból stawu ma przyczynę dla nas zupełnie niespodziewaną. I tak np. ból stawu skroniowo-żuchwowego może podpowiadać wady zgryzu, a stawu palców rąk i stóp mieć związek z infekcją wirusową (m.in. różyczką lub świnką). Z kolei płaskostopie objawia się często bólem stawu skokowego.

3. Co robić, gdy dziecko bolą stawy?

Jeśli wiemy, że nasza pociecha doznała urazu, podajmy dziecku lek przeciwbólowy (np. z ibuprofenem) i zgłośmy się do lekarza. Ból w przebiegu kontuzji może być bardzo silny i może sygnalizować złamanie kości.

Gdy bólowi stawów towarzyszą gorączka, osłabienie i złe samopoczucie lub dolegliwość jest tak silna, że wybudza dziecko w nocy, nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.

Ból stawów to jeden z objawów, którego nie wolno lekceważyć. Najczęściej jego przyczyna nie jest poważna i łatwo ją wyeliminować, jednak w każdej sytuacji należy zachować czujność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze