Trwa ładowanie...
Czego pragną dzieci na Święta?

Czego pragną dzieci na Święta?

Materiał prasowy Odłącz się - Połącz się

Jak co roku, ogarnia nas przedświąteczny nastrój. Połączenie ekscytacji, stresu, niecierpliwości, przyjemności i wielu innych emocji. Pamiętajmy aby w tym szczególnym czasie, nie tracić uważności na nasze dzieci.

Naszym marzeniem jest, aby te święta nie tylko skłaniały nas do wybaczenia i wzmacniania więzi rodzinnych, ale także by były czasem, który da naszym dzieciom głębokie przekonanie o ważności, sprawi, że wspomnienie tych świąt będzie wypełnione wspólną zabawą, rozmowami, uśmiechem – będzie budulcem pięknej relacji.

Od marca 2022 możemy śledzić działania Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Odłącz się - Połącz się, której głównym celem jest uwrażliwienie dorosłych na kwestię ryzyka dziecięcych uzależnień od technologii, co zwykle zaczyna się od nieodpowiedniego i nadmiernego korzystania z urządzeń ekranowych przez najmłodszych.

Kampanię uruchomiło i prowadzi Stowarzyszenie Strefa Wsparcia,organizacja od lat wspierająca rodziców i nauczycieli, która tworzy i realizuje również programy profilaktyczne, by chronić dzieci przed e-uzależnieniami.

Cele Kampanii to:

 • promowanie dobrych nawyków i sposobów na zapobieganie kłopotom z technologią w polskich rodzinach
 • uwrażliwienie dorosłych na problem nadmiernej obecności ekranów w życiu dzieci,
 • pokazanie rodzicom, jak ważna jest uważność i obecność w relacji z dzieckiem

Działania Kampanii są wspierane przez tysiące szkół i przedszkoli, które należą do programu Re@lnie Odpowiedzialni. Ten bezpłatny program edukacyjny został stworzony właśnie dla placówek oświatowych, aby ułatwić im opiekę nad naszymi dziećmi.

Przedszkola i szkoły Re@lnie Odpowiedzialne - mają dostęp do eksperckich materiałów dla nauczycieli, uczniów i rodziców, dostęp do szkoleń, biorą udział w konferencjach, a także w konkursach angażujących swoich uczniów i przekazujących wiedzę i hasła Kampanii. Dzieci w prosty sposób otrzymują informacje jak ważne są dla nich samych aktywności poza ekranowe - w prawdziwym życiu.

I edycja programu zakończyła się 13 października b.r. Konferencją Re@lnie Odpowiedzialni. Wydarzenie odbyło się w klimatycznych wnętrzach warszawskiego Teatru Kamienica. Podczas konferencji nauczyciele mogli wysłuchać inspirujących wykładów ekspertów, a gościem specjalnym była Małgorzata Majewska - autorka książki "Dziecko na cyfrowym odwyku". Każda szkoła/przedszkole biorące udział w programie otrzymało certyfikat placówki Re@lnie Odpowiedzialnej.

Podczas Konferencji certyfikaty otrzymały również firmy i organizacje wspierające działania Kampanii Odłącz się - Połącz się, bez których realizowanie działań Kampanii byłoby niemożliwe.

Zobacz film: "Czego pragną dzieci na Święta."

Obecnie trwa nabór do kolejnej edycji programu Re@lnie Odpowiedzialni dla szkół, przedszkoli, a także w tej edycji zupełna nowość - dla żłobków.

Jednym z sukcesów Kampanii jest utworzenie platformy edukacyjnej dla rodziców https://odlaczsie-polaczsie.pl/ . Dzięki tej stronie internetowej, każdy rodzic ma dostęp do bezpłatnej wiedzy, a także inspiracji i gotowych pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi bez ekranów. Materiały umieszczane są w różnych formach, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Znajdziemy tam liczne podcasty, wywiady, które poruszają m.in. następującą tematykę:

 • e-uzależnienia wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
 • problem z odłożeniem smartfona, tabletu przez dzieci,
 • jak rozmawiać z dziećmi o ekranach?
 • jakie bajki są odpowiednie dla jakiego wieku?
 • jak budować relacje z dziećmi?
 • jakie gry są odpowiednie, dla dzieci w jakim wieku, a także na co zwrócić uwagę, przy wyborze gry
 • co wpływa na jakość snu dzieci? rozwój integracji sensorycznej, a technologia?
 • propozycję zasad ekranowych, a także porady jak je wprowadzić w domu

Duże zainteresowanie odbiorców wzbudził bezpłatny ebook dla rodziców i nauczycieli "Co dorośli powinni wiedzieć na temat korzystania z nowych technologii? Mini poradnik dla rodziców i nauczycieli". https://odlaczsie-polaczsie.pl/e-book-do-pobrania/

Ogólnopolską Kampanię Społeczną "Odłącz się - Połącz się", możemy oglądać również w telewizji. Od 3 czerwca w telewizji TVP ABC, a także innych stacjach telewizji publicznej można zobaczyć spot Kampanii (link do spotu). Kolejne emisje planowane są do 2024. Dotarcie do rodziców to również szereg spotkań bezpośrednich podczas zorganizowanych imprez. Kampanię "Odłącz się - Połącz się" mogliśmy spotkać m.in. na Targach MAMAVILLE w Warszawie, w Krakowie i w Gdańsku, podczas eventów na Farmie Iluzji oraz w JuraPark Krasiejów.

Dzięki tym wszystkim działaniom kampanii poziom świadomości rodziców wzrasta i coraz większa liczba dorosłych:

 1. Wie, jak świadomie i bezpiecznie wprowadzać nowe technologie w życie dzieci.
 2. Wie, jak ograniczyć ekrany i ustalić wspólny czas ekranowy.
 3. Wie, co zrobić, by odciągnąć dziecko od smartfona, "oderwać" od bajki.
 4. Poznaje zasady używania telefonów przez małe dzieci.
 5. Potrafi poznać, czy dziecko za dużo spędza czasu przed bajką, czy jest uzależnione od grania, kiedy powinno skończyć grać,
 6. Umie poznać, kiedy dziecko ma problem z graniem, ma nadmiar telefonu, kiedy należy ograniczyć komputer.
 7. Dowiedziało się, co robić kiedy dziecko nie chce zakończyć gry, oglądania bajki.

Specjalne podziękowania dla naszych Re@lnie Odpowiedzialnych firm https://odlaczsie-polaczsie.pl/wspieraja-nas/

Działania kampanii możemy śledzić również w social mediach, a także na kanale youtube. https://www.facebook.com/odlaczsiepolaczsie https://www.instagram.com/odlacz_sie_polacz_sie/ https://www.youtube.com/@odaczsie-poaczsie5200

Materiał prasowy Odłącz się - Połącz się

Polecane dla Ciebie