Trwa ładowanie...

Co się dzieje z mamą po porodzie? Połóg od A do Z

Co się dzieje z mamą po porodzie? Połóg od A do Z
Co się dzieje z mamą po porodzie? Połóg od A do Z

Zmiany fizjologiczne w ciąży narastają przez 9 miesięcy, adaptując ciało kobiety do donoszenia dziecka i wydania go na świat. Po porodzie rozpoczyna się okres połogu trwający 6 tygodni. Zmiany, które zaszły w ciąży, stopniowo wówczas ustępują. Czego możesz się spodziewać w czasie połogu?

Partnerem treści jest Rossmann

Zaraz po porodzie obniża się poziom hormonów płciowych odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Stężenie progesteronu, estrogenów, gonadotropiny kosmówkowej i innych związków wraca do “normy przedciążowej”. Wzrasta natomiast poziom oksytocyny i prolaktyny, istotnych dla procesu laktacji i nawiązania więzi matki z dzieckiem. Spadek hormonów prowadzi do obkurczania się macicy, co dodatkowo potęguje wspomniana oksytocyna. Jej wyrzut jest największy w momencie przystawiania dziecka do piersi. W trakcie karmienia, szczególnie na początku połogu, pojawia się bolesny skurcz, świadczący właśnie o obkurczaniu się macicy.

Narządy rodne bardzo szybko się regenerują i już w pierwszym tygodniu po porodzie szyjka macicy jest zamknięta. Dłużej natomiast trwa złuszczanie macicy. Wydalanie odchodów poporodowych utrzymuje się niekiedy do końca połogu, czyli przez ponad miesiąc.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu, z którego dowiesz się, jak to, co jesz w ciąży, wpływa na odporność:

W czasie połogu zachodzą też inne procesy:

  • cofają się zmiany hormonalne,
  • goi się krocze i rany poporodowe,
  • jajniki wznawiają aktywność,
  • narządy, dotychczas uciskane przez macicę, wracają na swoje miejsce,
  • spada ogólna liczba czerwonych krwinek z 30 do 14%,
  • wzrasta liczba krwinek białych,
  • stopniowo maleje masa ciała.

Po zakończeniu połogu należy koniecznie odbyć kontrolę ginekologiczną, aby sprawdzić, czy narządy rodne wróciły do formy sprzed ciąży oraz czy nie pojawiły się żadne nieprawidłowości.

W połogu cofają się wszystkie zmiany, które zaszły w okresie ciąży. Zaczynasz znów swobodnie oddychać, nie musisz biegać co chwilę do toalety i w końcu możesz wygodnie ułożyć się do snu. Choć ciąża to prawdziwe wyzwanie dla organizmu, wszelkie związane z nią dolegliwości szybko odchodzą w zapomnienie.

Uważa się, że w okresie połogu w mózgu aktywują się obszary typowe dla stanu zakochania. Za ich sprawą łagodnieje ból, a wszystkie złe doświadczenia bledną. Miłość do dziecka rekompensuje cały wysiłek i wszystkie cierpienia, ale to nie jedyny prezent, jaki dostaje świeżo upieczona mama. W ciele ciężarnej krążą komórki prenatalne jej dziecka. Każda kobieta nosi więc w sobie cząstkę syna lub córki i jest coraz więcej dowodów na to, że pomagają one utrzymać zdrowie matki.

W programie Rossnę! znajdziesz wsparcie w pielęgnacji, rozwoju i wszystkim tym, co będzie towarzyszyło Tobie i Twojemu dziecku w pierwszych latach jego życia. Zyskasz:

  • rosnący rabat na produkty dla małych dzieci, który przy regularnych zakupach może urosnąć z 3 aż do 10%;
  • specjalne promocje Rossnę! na produkty dla małych dzieci oraz dostęp do porad eksperckich.

Dołącz do Rossnę! w aplikacji Rossmann PL i zyskaj dostęp do wiedzy od ekspertów oraz promocji na produkty dla dziecka i kobiet w ciąży. Tutaj znajdziesz więcej informacji o programie.

Ginekolog - dr n. med. Joanna Stefanowicz z Salve Medica

Partnerem treści jest Rossmann

Polecane dla Ciebie