Trwa ładowanie...

Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?

 Ewa Rycerz
14.11.2020 21:19
Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?
Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?

Kaszel u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, to jedno z największych zmartwień rodziców, gdy maluch jest przeziębiony. Niezależnie od tego, czy jest to kaszel suchy czy mokry, często męczy i nie daje dziecku spać. Ty też nie możesz zmrużyć oka, zastanawiając się, co on może oznaczać? Przeczytaj.

Kaszel ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z różnego rodzaju zanieczyszczeń i wydzieliny. Nie zawsze musi być objawem choroby.

Kaszel suchy pojawia się na skutek podrażnienia gardła zbyt wysoką temperaturą, pyłkami lub suchym powietrzem. Jednak, gdy widzimy, że dodatkowo dziecko źle się czuje, warto pójść do lekarza, ponieważ suchy kaszel może być też objawem początkowej fazy takich chorób jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie tchawicy. Czasami kaszel suchy może być również wywołany alergią lub stanowić objaw niektórych rodzajów astmy.

Jeśli jednak twoje dziecko nie ma żadnych innych przejawów choroby, a występuje u niego suchy kaszel, najprawdopodobniej stanowi on reakcję na zmianę temperatury, suche powietrze, intensywny zapach lub zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z cebuli"

Czym innym niż kaszel suchy jest kaszel mokry zwany również kaszlem produktywnym. Pojawia się on po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia lub poważniejszej choroby. Kaszel mokry jest dość charakterystyczny, ponieważ podczas kasłania słychać odkrztuszanie wydzieliny zapalnej. Może być on objawem takich chorób jak: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy zapalenie oskrzelików. Dlatego nie wolno go lekceważyć.

Zwróć uwagę na kolor wydzieliny. Jeśli ma ona barwę żółtą lub zieloną, najprawdopodobniej twoje dziecko zmaga się z przeziębieniem lub zapaleniem zatok przynosowych, oskrzeli lub płuc.

Jeśli twoja pociecha ciężko oddycha, ma przyspieszony oddech i stęka, a do tego towarzyszy jej kaszel, przy którym się dusi, ponieważ do mózgu dociera za mało tlenu – może to świadczyć o poważnej chorobie. Tak zwany kaszel krztuszący jest prawdopodobnym objawem zapalenia oskrzelików. Koniecznie udaj się do lekarza, który będzie mógł stwierdzić, czy kaszel faktycznie ma w tej chorobie podłoże wirusowe.

Objawem błonicy lub krupy może być natomiast kaszel szczekający. Zdarza się stosunkowo rzadko, ale trzeba na niego szybko reagować, by choroba nie mogła się rozwinąć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze