Co każda kobieta powinna wiedzieć o… ojcu swego dziecka. Poradnik nowoczesnej matki (recenzja)
Po przeczytaniu dosłownie już kilkunastu zdań pożałowałam, że nie miałam tej książki pod ręką kilka lat temu, kiedy zaszłam w pierwszą ciążę. Teraz już mam świadomość, skąd konflikty między mną a mężem, a co najważniejsze, co należy zrobić, by ich unikać.
1. Czego można dowiedzieć się z książki?
Na pewno tego, że mąż to nie bezduszna istota, dla której nie liczą się nasze uczucia. Większość mężczyzn ma dylematy podobne do naszych. Czy dziecko będzie zdrowe, czy żona będzie bardzo cierpiała przy porodzie, czy nie umrze, czy będzie potrafił
zajmować się dzieckiem. Mężczyzna jest tym wszystkim przytłoczony i przerażony. Czuje się odpowiedzialny za ciążę i ból, który jest jej następstwem, frustruje go fakt, że nie potrafi nam ulżyć w cierpieniu, a co najważniejsze, jest przerażony nową dla niego rolą. Martwi go również myśl, czy da radę utrzymać rodzinę.
Mężczyzna w czasie ciąży i pierwszych tygodni po porodzie jest bardzo zagubiony. Nagle znalazł się na drugim planie. Nie ma pojęcia gdzie szukać pomocy. Ważne by w ciągu tego czasu szczerze rozmawiać z nim o jego dylematach, uważnie słuchać, a przede wszystkim nie osądzać.
Ważne, by umiejętnie stworzyć granicę pomiędzy Waszym małżeństwem a innymi ludźmi. Nie zapraszajmy matek, teściowych czy kogokolwiek z rodziny na ten pierwszy moment do domu. Dla wszystkich to nie lada rewolucja, a dodatkowe osoby zaburzają rytm i możliwość budowania więzi z dzieckiem, czy chociażby nie dają możliwości udziału w opiece nad nim i w obowiązkach domowych.
Pamiętajmy również o tym, że mężczyźni od zawsze mieli problemy z wyrażaniem uczuć, co nie oznacza, że nie kochają swoich dzieci. Oni podobnie jak matki czują się winni, kiedy nie mogą spędzać z nimi więcej czasu. Ważne więc, by to kobieta zadbała o czas, który mąż spędzi z pociechami. Mężczyźni mają przecież mniej okazji, by nauczyć się być rodzicem. Pewnie dlatego tak często kobiety kwestionują kompetencje mężczyzn.
Uważnie obserwuj swojego partnera. On czasem lubi grać rolę „bezradnego ojca”. Staraj się jednak nie ulegać. Z czasem nauczy się przebywać ze swoimi dziećmi i wykorzystywać dany mu czas.
2. A co z bliskością? Seksem?
No właśnie. Kobiety uważają, że dla mężczyzny to właśnie jest najważniejsze. Poradnik i mężczyźni, których wypowiedzi możemy znaleźć przekonują, że fajnie jeśli seks jest, ale dla mężczyzn najważniejsza jest bliskość i pobycie chociaż raz na jakiś czas razem, tylko we dwoje. Nam zabieganym, zmęczonym, zapracowanym trudno jeszcze znaleźć na to wszystko czas. Ale popatrzmy na to z ich punktu widzenia. Część z nich boi się zbliżeń w czasie ciąży, ponieważ boją się uszkodzenia płodu, inna część z kolei, szczególnie ta, która była obecna przy porodzie albo zbyt mocno przeżyła widok cierpiącej żony, ma obawy, by drugi raz jej tak nie skrzywdzić. Jeszcze inni pamiętają moment w którym rodziło się dziecko i zdecydowanie na samą myśl nie są w stanie się przełamać.
Ważne, abyście razem starali się wygospodarować czas dla siebie, dużo rozmawiać, częściej niż raz na rok wychodzić na randki. Wsparcie i rozmowy są w stanie zdziałać cuda.
Starajmy się wspierać męża w tych trudnych dla Was obojga chwilach. Nie osądzajmy, zachęcajmy do pomocy. Dajmy mężowi czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Nam kobietom jest zdecydowanie łatwiej.
Mamy 9 miesięcy na to, by przygotować się do roli matki. My czujemy ruchy dziecka, nosimy je pod sercem. Dla mężczyzn to nieznane uczucie i wszystkiego muszą się nauczyć, kiedy mały człowiek już przyjdzie na świat. Do tego dochodzi zapewnienie bytu, presja z tym związana, praca, w której spędzają po kilka godzin. Wracają i słuchają narzekań. A gdzie w tym wszystkim znajdzie się miejsce na naukę rodzicielstwa?
Poradnik został napisany przez tatę trójki dzieci, dlatego też w treści często nawiązuje do osobistych doświadczeń ojcowskich. Książka składa się z 10 sekretów męskich. W każdym z 10 rozdziałów autor wyjawia nam tajemnicę męskich zachowań, nie zapominając o daniu komentarza, dzięki któremu nam kobietom łatwiej zrozumieć męski świat. Na końcu każdego z nich znajdziesz podsumowanie zagadnień, a w spisie treści dodatkowa RADA MAMY, napisana przez współautorkę, czyli świat widziany oczami kobiety.
Co każda kobieta powinna wiedzieć o… ojcu swojego dziecka