Chusta i nosidło - jak je prawidłowo dobrać?
Chusty i nosidła coraz częściej towarzyszą młodym rodzicom w codziennym życiu. Ułatwiają funkcjonowanie, umożliwiają górskie wycieczki, sprawiają, że maluszki są spokojne i odprężone. Dbają też o samych rodziców, bo w dobrze zawiązanej chuście i prawidłowo zapiętym nosidle mogą oni nosić swoje pociechy bez nadwyrężania kręgosłupa. Do wyboru jest mnóstwo długości, wzorów i modeli chust i nosideł. Często okazuje się, że ta mnogość rozwiązań po prostu przeraża. Uporządkujmy więc wiedzę. Na co należy zwrócić uwagę, by dobrze dobrać chustę i nosidło? Co zrobić, by były one wygodne zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka?
Z kupnem pierwszej chusty nie trzeba czekać. Można w niej nosić już noworodki. Wszystko dzięki temu, że w dobrze zawiązanej chuście tkanej nawet kilkudniowy maluszek leży na rodzicu w bezpiecznej pozycji. Jego plecy są naturalnie zaokrąglone, nóżki lekko odwiedzione i zgięte, do tego na całej długości zabezpieczone dobrze dociągniętym materiałem. Maluch w chuście przyjmuje pozycję leżącą jak przy kangurowaniu, a noszący go opiekun ma możliwość wstania z kanapy i uwolnienia rąk. M. in. dlatego chusty zyskują coraz większą popularność. Ich mnogość jednak może przyprawić o ból głowy. Od czego więc zacząć?
Pierwsza chusta - na co zwrócić uwagę
Rodzaj chusty
Do wyboru są chusty elastyczne oraz tkane - kółkowe lub długie. Te ostatnie mogą najbardziej przerażać. W swej najkrótszej wersji mają aż 3,6 m, a mogą być nawet 5-metrowymi kawałkami materiału! Mimo wszystko właśnie w nie warto zainwestować, bo nie dość, że dają maleństwu bliskość rodzica, to jeszcze umożliwiają jego symetryczne bezpieczne zawiązanie. Odciążają też plecy rodzica i dbają o jego zdrowie. Jest to szczególnie ważne dla mam, które najczęściej zaczynają nosić jeszcze w okresie połogu.
Jaka powinna być więc pierwsza chusta? Najlepiej tkana, w 100% bawełniana lub z jakimiś domieszkami (np. bambusa, który sprawia, że chusta jest bardzo delikatna albo lnu, który dodaje jej przewiewności i nośności). Na pewno niezbyt gruba. Chusty tkane o niższych gramaturach (210-260 g/m2) łatwiej jest dociągnąć, czyli nadać im odpowiednie napięcie na ciele dziecka. Są one też bardziej podatne niż grube chusty o wyższych gramaturach materiału.
Splot pierwszej chusty tkanej
Grubość chusty jest też związana ze splotem, z którego jest zrobiona. Przez lata obowiązywała zasada, że pierwsza chusta to tzw. skośnokrzyżowy pasiak. Była to chusta tkana splotem skośno-krzyżowym (dwustronnym), w paski. Dziś te typowe pasiaki wypierają chusty o innych splotach - żakardowych, serduszkowych, jodełkowych itp. W opinii wielu doradców noszenia i rodziców, ich sploty lepiej pracują i łatwiej je dociągnąć. Zdarza się, że i te chusty są w paski, częściej jednak przechodzą one gradacyjnie z jednego koloru w drugi. O gustach się nie dyskutuje, ale zdaniem wielu takie chusty tkane żakardowe są po prostu ładniejsze.
Długość pierwszej chusty
Wróćmy jeszcze do długości chusty do noszenia dzieci. Długość chusty tkanej oscyluje najczęściej pomiędzy 3,6 a 4,6 m. Dobiera się ją mając na względzie rodzaj wiązania (są mniej lub bardziej “chustożerne”) oraz rozmiar ubrania osoby, która ma nosić. Są wiązania, do których wystarczy krótsza chusta (np. kangur czy plecak prosty - chusta tkana 3,6 m), są i takie, do których materiału potrzeba więcej (np. kieszonka czy plecak z koszulką dla starszych dzieci - najczęściej potrzeba na nie 4,6 m chusty).
Do kiedy nosić dziecko w chuście?
W chuście można nosić dziecko od urodzenia. Nawet noworodkom dobrze zawiązana chusta zapewnia prawidłową i bezpieczną pozycję zgięciowo-odwiedzeniową. Kiedy nosić w chuście kończymy? Tego nie wie nikt! Są rodzice, którzy pomimo tego, że ich dzieci już samodzielnie siedzą, nadal noszą w chuście (oczywiście zmieniając wiązania i przenosząc dzieci z brzucha czy biodra na plecy!). Są i tacy, którzy jak tylko dziecko usiądzie porzucają chusty i zaczynają nosić w nosidłach ergonomicznych. Są i w końcu tacy, którzy przez długi czas używają i chust, i nosideł, w zależności od tego czego wymaga sytuacja.
Nosidło - ergonomiczne, czyli jakie?
Dobre nosidło dla dziecka ma kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. Każde nosidło składa się z kilku elementów - pasa biodrowego, pasów naramiennych i panelu, który okrywa plecy dziecka. Pasy mogą być wiązane lub zapinane na klamry. W zależności od sposobu ich zapinania mamy do wyboru nosidła wiązane (pas biodrowy i pasy naramienne wiążemy na supeł), klamrowe (pasy są zapinane na wygodne klamry) lub hybrydowe (pas biodrowy jest na klamrę, a naramienne są wiązane).
Panel nosidła ergonomicznego
By dziecko w nosidle miało bezpieczną pozycję jego nogi i plecy muszą być odpowiednio podparte. Dlatego panel okrywający plecy dziecka musi być szeroki, taki sam na całej wysokości. Absolutnie nie może się zwężać w kierunku krocza dziecka! Panel nosidła powinien zakrywać całe plecy dziecka i sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Materiał, z którego jest zrobiony musi być miękki, bez żadnych sztywnych wypełnień czy gąbek w środku. Tylko miękki panel będzie się dopasowywał do krzywizny pleców noszonego w nosidle dziecka.
Pas biodrowy i pasy naramienne w nosidłach
Z kolei pas biodrowy może być miękki lub sztywniejszy, wszystko zależy od modelu nosidła. Jednym rodzicom odpowiadają szerokie i miękkie pasy, innym te sztywniejsze. Podobnie jest w przypadku pasów naramiennych. W niektórych nosidłach są one szerokimi pasami materiału, najczęściej chustowego (np. w nosidle hybrydowym Fidella FlyClick), czasem są lekko wypełnione w części, która spoczywa na ramionach rodzica. Z kolei w nosidłach klamrowych pasy są dość mocno wypełnione i grubsze (np. w modelu Fidella Fusion). Właśnie dlatego tak ważne jest przymierzenie nosidła przed kupnem. Każdy rodzic i dziecko może czuć się komfortowo w różnych modelach nosidełek. Dlatego świetną sprawą są tzw. przymiarki nosidłowe. Można je zrobić on line lub bezpośrednio w sklepach sprzedających chusty i nosidła, np. w CarryLove.pl w Warszawie.
Po co w nosidle kapturek i chestbelt?
Większość nosideł ma też kapturek. Zabezpiecza on główkę dziecka, gdy maluch zaśnie. Integralną częścią nosidła jest też pasek piersiowy, tzw. chestbelt. Wpływa on na wygodę noszącego rodzica - odciąża plecy i sprawia, że pasy naramienne nie osuwają się w trakcie noszenia. Najczęściej wykorzystywany jest on w nosidłach klamrowych.
Rodzaje nosideł - które najlepsze w jakim wieku?
O ile w chuście można bezpiecznie nosić już noworodki, z nosidłami ergonomicznymi warto poczekać, najlepiej do czasu aż dziecko będzie się zabierało do siadania. Jeśli jednak rodzic nie jest w stanie poprawnie chusty zawiązać, czasem dobrze dobrane przez doradcę noszenia nosidło regulowane jest lepsze niż źle zawiązana chusta.
Dla maluszków najbardziej polecane są nosidła hybrydowe lub wiązane. One, przede wszystkim dzięki długim pasom naramiennym, bardzo dobrze dopasowują się do ciała malucha, świetnie wspierając dobrą pozycję dziecka. Dobrze sprawdzają się też nosidła klamrowe z możliwością przepięcia pasów naramiennych pod nóżki dziecka. Takie rozwiązanie mają np. nosidła Fidella Fusion. Gdy dzieci już siedzą, rodzaj nosidła nie ma żadnego znaczenia. Najlepsze będzie to, w którym para rodzic-dziecko czuje się najwygodniej. Tu znowu polecę przymiarki nosidłowe - tylko dzięki nim możliwe jest wybranie najlepszego spośród wielu dostępnych modeli.
Starsze i - co za tym idzie - cięższe dzieci najwygodniej jest nosić w nosidłach klamrowych. One zdecydowanie najlepiej odciążają ciało rodzica. Większość nosideł toddler (czyli dla dzieci od ok. 2 lat wzwyż) to właśnie nosidła klamrowe.
Nosidła - dlaczego warto je wypożyczyć?
Przed kupnem nosidła warto przymierzyć ich jak najwięcej, by wybór padł na ten model, w którym zarówno dziecku jak i rodzicowi będzie wygodnie. Ważne, by interesujące was nosidło sprawdzić “w akcji”. Z pomocą przychodzą tu wypożyczalnie chust, nosideł i różnych akcesoriów dla noszących rodziców.
Dobierając chustę lub nosidełko dla dziecka warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doradcy noszenia, bo o nich mowa, pracują zarówno stacjonarnie, jak i on line. W CarryLove.pl można umówić się na indywidualny dobór nosidła lub konsultacje chustowe, w trakcie których można nauczyć się prawidłowo nosić i wybrać najlepszą dla siebie chustę. Pracujący tam doradcy noszenia są dostępni w sklepie w Warszawie oraz on line. Ich pomoc gwarantuje wybór najlepszej opcji noszenia dziecka.