Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Choroba jednostki, na którą leczyć się musi cała rodzina

Avatar placeholder
07.09.2017 13:49
Leczenie owsicy powinna podjąć cała rodzina
Leczenie owsicy powinna podjąć cała rodzina (123rf)

Owsica jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić. Problem nadal wywołuje duże poczucie wstydu. Leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy obejmie osoby mające na co dzień kontakt z chorym, czyli również dzieci i nauczycieli przedszkolnych. Zasada ta dotyczy również wszystkich domowników, którzy są bardzo narażeni na zachorowanie.

Szybkie, szeroko zakrojone działanie doprowadziłoby do skutecznego leczenia, gdyby owsica nadal nie była odbierana jako choroba wstydliwa. Rodzice zakażonego dziecka często nie mówią otwarcie o problemie dyrektorowi placówki, do której ono uczęszcza. Z kolei nieobjęcie kuracją wszystkich zakażonych osób w otoczeniu może skutkować kolejnymi zakażeniami i rosnącymi trudnościami w całkowitym usunięciu pasożytów w danym środowisku.

Źródłem zakażenia mogą być przedmioty codziennego użytku, np. pościel, ręczniki czy sztućce, a więc rzeczy, z których korzystają wszyscy członkowie rodziny. Ponadto owsiki charakteryzują się dużą inwazyjnością:

  • zapłodniona samica potrafi złożyć do 12 tys. jajeczek w okolicach odbytu,
  • jaja osadzają się na prześcieradle, bieliźnie i zabawkach,
  • po obeschnięciu śluzu unoszą się z kurzem (a więc mogą być nawet wdychane z powietrzem) i jeszcze bardziej się rozprzestrzeniać,
  • inwazyjne jaja owsika poza organizmem ludzkim przeżywają do 20 dni i aż przez 3 tygodnie mają zdolność zakażania!

1. Dlaczego wszyscy domownicy muszą przejść leczenie?

Kuracja całej rodziny ma na celu zapobieżenie możliwości zakażenia wtórnego. Owsica dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale również dorośli bardzo łatwo się nią zarażają. Tym samym nie wystarcza podanie preparatu doustnego tylko choremu maluchowi. Stosując preparat leczniczy u wszystkich członków rodziny, trzeba jednak pamiętać o dwóch zasadach:

  • muszą przyjąć go najlepiej tego samego dnia,
  • kuracja farmakologiczna wymaga powtórzenia po 2–3 tygodniach. Wynika to z faktu, że leki oddziałują tylko na dorosłe osobniki, ale nie na ich larwy i jaja. Działanie lecznicze będzie więc skuteczniejsze, jeśli usunięte zostaną również te pasożyty, które rozwinęły się po zastosowanie pierwszej dawki leku.

Zawarta w preparatach doustnych substancja czynna pyrantel unieruchamia pasożyty, które dzięki ruchom perystaltycznym jelit zostaną z nich usunięte.

2. Samo zastosowanie preparatu nie wystarczy

Nawet jeśli wszyscy członkowie rodziny poddadzą się leczeniu może to nie być wystarczające dla całkowitego zahamowania zakażenia. Wynika to z faktu, że źródłem dla reinfekcji pozostają pościele, ręczniki czy piżamy. Leczeniu farmakologicznemu muszą więc towarzyszyć generalne porządki oraz szczególna troska o higienę osobistą. Konieczne jest:

  • pranie w wysokiej temperaturze pościeli, ręczników i piżam, również zabawek i przedmiotów użytkowych,
  • następnie prasowanie wszystkiego,
  • codzienna zmiana bielizny,
  • wzmożone dbanie o higienę – podmywanie się rano i wieczorem, częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Takie czynności powinny być bardzo zintensyfikowane oraz regularnie podtrzymywane także do trzech tygodni po leczeniu. Wszystko służy temu, aby w pełni wyleczyć chorobę. Jeśli tak się nie stanie, dojdzie do samozarażania się, ponieważ jaja owsików już po kilku godzinach od ich złożenia przez samicę stają się inwazyjne.

Polecane dla Ciebie