Trwa ładowanie...

Chcą wegańskich dań w szkołach. Ministerstwo proponuje dziczyznę

Avatar placeholder
04.05.2023 15:53
Chcą wegańskich dań w szkołach
Chcą wegańskich dań w szkołach (East News)

Aktywiści we współpracy z grupą senatorów stworzyli projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie dnia z dietą roślinną w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, w oficjalnej opinii oceniła pomysł jako "daleko idącą ingerencję" w wolność wychowania dzieci i stwierdziła, że lepiej dodać do menu najmłodszych... dziczyznę.

spis treści

1. Weganizm po polsku

Aktywiści z ruchu Rodzice dla Klimatu i Green Rev Institute, we współpracy z grupą senatorów i na podstawie opinii ekspertów, zawnioskowali, aby wprowadzić do polskich szkół, przedszkoli i żłobków jeden dzień z dietą roślinną (wegańską).

Konsultacje społeczne zakończyły się 24 marca 2023 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska miało wyrazić swoją opinię, zanim prace nad projektem rozpocznie senacka komisja ustawodawcza.

Chcą wegańskich dań w szkołach
Chcą wegańskich dań w szkołach (Getty Images)

I wyraziło.

"Dokładnie można przeczytać, że: "To daleko idąca ingerencja w wolność wyboru i wychowania dzieci przez rodziców. W zamian jednak mam propozycję, by w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, zapewnić w jednostkach systemu oświaty dostępność do wyboru posiłków przygotowanych z dziczyzny. Dziczyzna określana również przez dietetyków "królową mięs" jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięsa. Posiada niespotykane walory odżywcze i smakowe" - pisze na Instagramie ekoaktywistka Paulina Górska, jednocześnie cytując fragment opinii Ministerstwa Klimatu i Środowiska do projektu ustawy, który miał upowszechnić w szkolnych stołówkach dania kuchni roślinnej.

2. Zamiast warzyw - dziczyzna

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, w oficjalnej opinii oceniła pomysł jako "daleko idącą ingerencję" w wolność wyboru i wychowania dzieci. Zasugerowała także, by najmłodszym podawać dziczyznę.

Przedstawiciele ruchu Rodzice dla Klimatu alarmują, jakie skutki niesie ze sobą dzień z dziczyzną w szkołach.

"Jeśli zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jedynie połowa (wolny wybór) dzieci w placówkach oświaty zdecyduje się na jeden w tygodniu posiłek z udziałem 100 g dziczyzny, to nasze dzieci zjedzą wszystkie polskie sarny i dziki w ciągu 15 miesięcy" - podkreślono w wyliczeniu.

Niestety zdecydowana większość polskich placówek edukacyjnych nie gwarantuje, że dzieci dostaną w stołówce zbilansowany posiłek bez mięsa.

- Nasza propozycja miała walor edukacyjny. Liczyliśmy, że zostanie to potraktowane poważnie, ale jak widać, przeliczyliśmy się - mówi w rozmowie z portalem "Oko.press" Marzena Wichniarz z ruchu Rodzice dla Klimatu.

- Coraz więcej młodych ludzi świadomie rezygnuje ze spożywania mięsa. Zależało nam na tym, by dzieci, które już są na diecie roślinnej - ze względów etycznych, zdrowotnych lub z uwagi na klimat - miały takie dania do wyboru w szkolnych stołówkach. Żeby mogły liczyć na pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia. Obecnie w większości szkół takiej możliwości nie ma - dodaje.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

3. "Powinniśmy ograniczyć mięso"

Wichniarz wskazuje, że spożywamy za dużo mięsa. Powinniśmy je ograniczać i zachęcać do tego dzieci.

- Powinny robić to szkoły, w ramach swojej misji edukacyjnej: proklimatycznej i prozdrowotnej. To nie wojna ideologiczna, a ważny temat. Skoro uczymy dzieci segregacji śmieci i oszczędzania wody, powinny także dowiedzieć się o tym, jak jedzenie mięsa wpływa na klimat - zaznacza Wichniarz.

Oko.press podje, że negatywną opinię o projekcie wyraziło także Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort edukacji stoi na stanowisku, że obecne przepisy, które pozwalają szkołom wprowadzić do menu dania roślinne, ale tego nie nakazują, są wystarczające.

stołówka szkolna
stołówka szkolna (East News)

Z zeszłorocznego raportu "Behaviour change in times of instability" przygotowanego przez GfK Polonia wynika, że liczba niejedzących mięsa Polaków rośnie. W 6 proc. gospodarstw domowych w Polsce przynajmniej jedna osoba jest wegetarianiem, a w 4 proc. domów choć jedna osoba to weganin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze