Trwa ładowanie...

Budowa nerki ludzkiej. Funkcje i choroby nerek

Nerka to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Zwykle kojarzy się z produkcją moczu, jednak bierze udział w wielu innych, równie ważnych dla organizmu procesach. Jaka jest budowa nerki, jakie jeszcze funkcje pełni? Jakie są najczęstsze choroby nerek? Sprawdź!

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

1. Charakterystyka nerek

Nerki są narządem parzystym, kształtem przypominającym ziarno fasoli, o ciemnobrązowej barwie, spowodowanej dużą ilością zawartej w nich krwi. Znajdują się w jamie brzusznej, w przestrzeni zaotrzewnej, po obu stronach kręgosłupa, pod wątrobą i za żołądkiem.

Zlokalizowane są na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych oraz trzech pierwszych kręgów lędźwiowych. Lewa zwykle jest większa od prawej i znajduje się wyżej od niej. Pojedyncza nerka waży od 120 g do 200 g.

Ból nerki w ciąży
Ból nerki w ciąży

Ciało kobiety ciężarnej wraz z biegnącymi miesiącami zmienia się, co może wpływać na występowanie różnych...

przeczytaj artykuł

2. Zewnętrzna budowa nerki

Budowa nerki nie należy do najprostszych. Możemy w niej wyróżnić dwie powierzchnie: przednią i tylną; dwa brzegi: boczny i przyśrodkowy oraz dwa końce: biegun górny i dolny.

Ważne są przede wszystkim brzegi - w okolicy brzegu przyśrodkowego znajduje się zagłębienie, które tworzy wnękę nerki. W miejscu tym dochodzi tętnica nerkowa, która doprowadza do niej krew.

We wnęce tej zlokalizowana jest również żyła nerkowa, która odprowadza z nerki krew, oraz włókna nerwowe, naczynia chłonne i moczowód. Nerkę otacza kilka osłonek. W samym środku znajduje się tak zwana torebka włóknista, tuż nad nią zaś torebka tłuszczowa. Najbardziej zewnętrzną osłonką jest powięź nerkowa.

W bliskim sąsiedztwie nerek znajduje się m.in. wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona i żołądek. Bezpośrednio połączone z nimi są natomiast nadnercza (gruczoły nadnerczowe), które znajdują się obok górnych biegunów nerek.

Czym jest kolka nerkowa i jak sobie z nią radzić?
Czym jest kolka nerkowa i jak sobie z nią radzić?

Kolka nerkowa jest jednym z objawów kamicy nerkowej. Związana jest z silnym bólem, z którym nie mogą...

przeczytaj artykuł

3. Wewnętrzna budowa nerek

Wewnętrznie nerka składa się z dwóch części i są to:

 • rdzeń nerek (część wewnętrzna);
 • kora nerek (część zewnętrzna).

W obrębie rdzenia nerek występują piramidy nerkowe o stożkowym kształcie, a każda z nich kończy się brodawką nerkową (tam zlokalizowane są ujścia, tzw. cewki zbiorcze).

Podstawową jednostką czynnościową i strukturalną tego narządu jest nefron. W pojedynczej nerce znajduje się od 1 - 1,5 mln tych jednostek. Składa się on głównie z cewki (kanalika) nerkowego oraz kłębuszka nerkowego.

Kłębuszek nerkowy zbudowany jest z sieci naczyń włosowatych, w których mają miejsce podstawowe zadania nerki, czyli filtrowanie przepływającej przez nie krwi.

W skład kłębuszków nerkowych wchodzą:

 • błona podstawna;
 • podocyty;
 • komórki śródbłonka;
 • mezangium (element podporowy kłębuszka nerkowego);
 • komórki nabłonka ściennego.
Badanie moczu w ciąży
Badanie moczu w ciąży

W czasie ciąży rutynowym testem wykonywanym niekiedy podczas każdej wizyty kontrolnej jest badanie moczu....

zobacz galerię

W skład kanaliku nerkowego (cewki) wchodzą:

 • kanalik kręty proksymalny;
 • kanalik kręty dystalny;
 • pętla Henlego z jej składowymi.

Powstały w nefronie filtrat przechodzi z kanalika dystalnego do cewek zbiorczych, następnie mocz przepływa do miedniczek nerkowych, po czym trafia do moczowodu. W obydwu nerkach znajdują się pojedyncze moczowody, które finalnie uchodzą do pęcherza moczowego.

4. Funkcje nerek

Sprawnie działające nerki to warunek zdrowia. Ich upośledzenie może stanowić zagrożenie dla życia, a całkowity brak nerki, bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia prowadzi nieuchronnie do śmierci.

Funkcje, jakie pełnią nerki to między innymi:

 • funkcja wydalnicza;
 • regulacja objętości płynów ustrojowych i osmolarności;
 • usuwanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii;
 • wpływ na ciśnienie tętnicze;
 • wpływ na układ kostny poprzez produkcję aktywnej postaci witaminy D3.
Choroby nerek a ciąża
Choroby nerek a ciąża

Choroby nerek dotyczą milionów ludzi na całym świecie. Chociaż mogą być leczone, choroby nerek w ciąży...

przeczytaj artykuł

5. Choroby nerek

Najczęściej spotykane choroby nerek to:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.