Bostonka atakuje dzieci na południu Polski. Sanepid ostrzega
Bardzo wysokie wzrosty liczby zachorowań na bostonkę odnotowuje od kilku tygodni Podhale. Jakie są objawy choroby bostońskiej i jak zapobiegać zakażeniu? Wyjaśniamy.
1. Bostkonka atakuje na Podhalu
Inspekcje Sanitarne z Zakopanego i Nowego Targu ostrzegają przed chorobą bostońską. W powiecie nowotarskim i tatrzańskim prawie we wszystkich przedszkolach odnotowano przypadki zakażeń. Bostonka zaatakowała na Podhalu, zakażenia pojawiły się w przedszkolach i szkołach w Zakopanem, Rabce, Rabie Wyżnej, Jurgowie, Nowym Targu, Ludźmierzu, Czarnym Dunajcu, Sieniawie I Białce Tatrzańskiej.
2. Czym charakteryzuje się choroba bostońska?
Choroba bostońska to choroba zakaźna, którą powodują wirusy z grupy Coxsackie należące do enterowirusów. Aby doszło do zakażenia konieczny jest bezpośredni kontakt z osobą chorobą i jej wydzieliną z nosa, gardła, śliną lub płynem wyciekającym z pękających pęcherzyków na ciele chorego, które są jednym z objawów bostonki. Oprócz tego należy uważać na przedmioty, których używała osoba zakażona, gdyż mogły zostać one wcześniej skażone przez chorego. Do zakażenia może również dojść w wyniku kontaktu ze skażonym fekaliami pożywieniem bądź wodą, np. podczas kąpieli w basenie czy jacuzzi.
3. Jakie są objawy tzw. bostonki?
Do głównych objawów choroby bostońskiej możemy zaliczyć: brak apetytu, gorączkę, ból gardła, osłabienie, owrzodzenie na języku, wewnętrznej stronie policzków czy dziąsłach. Pojawia się też wysypka z pęcherzami na stopach, pośladkach oraz dłoniach. Aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać zasad higieny osobistej, nie zapominać o dokładnym myciu rąk, jak również produktów spożywczych, które zamierzamy zjeść. Nie wolno też zapominać o dezynfekowaniu skażonych przedmiotów i powierzchni oraz należy unikać bliskiego kontaktu z osobami zainfekowanymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl