Trwa ładowanie...

"Bolek i Lolek. Genialni detektywi" - recenzja

Avatar placeholder
20.07.2016 16:08
"Bolek i Lolek. Genialni detektywi" - recenzja
"Bolek i Lolek. Genialni detektywi" - recenzja (Wydawnictwo Znak)

Często wracam wspomnieniami do czasów, kiedy byłam dzieckiem… Szczególnie wtedy, gdy przywołuję w pamięci niepowtarzalne bajki i bohaterów, których oglądałam w telewizji lub książkach. Do takich postaci z pewnością zaliczę rezolutnych braci Bolka i Lolka. Któż z nas ich nie zna!

"Bolek i Lolek. Genialni detektywi" Marcin Wicha

"Bolek i Lolek. Genialni detektywi" Marcin Wicha

Nakładem wydawnictwa Znak Emotikon ukazała się książka z przygodami bohaterów z dzieciństwa pt. „Bolek i Lolek. Genialni detektywi”.

Tym razem chłopcy zakładają profesjonalne biuro śledcze BiL i dzięki reklamie zdobywają pierwszych klientów.

W celu podniesienia rangi nowego zajęcia i nadania mu powagi przyjmują pseudonimy Szerbolek i doktor Lolson, a na swojej drodze spotykają grono ciekawych postaci. Należą do nich m.in. bandyta Zbigniew Zbrodzień, który chce złapać chłopców w celu odebrania im mapy do skarbu, Duch na zamku, Kasztelanka, Wanda Dziaduszek i wiele innych.

Książka napisana jest z poczuciem humoru, a przygody chłopców osadzone są w dzisiejszych realiach, o czym świadczy np. komunikacja za pomocą e-maila pomiędzy mamą a ciocią Alą, czy sprawdzanie opinii turystów na temat zamku w Internecie przez Kasztelankę.

Ostatnią część książki stanowi „Poradnik detektywa” z różnymi łamigłówkami, krzyżówkami, kolorowankami, zagadkami detektywistycznymi, zgadywankami dla dzieci. Dzięki temu przygoda dziecka z książką nie kończy się na samej lekturze. Maluch z pomocą rodzica może wykonać własną legitymację Klubu Detektywa oraz otrzymać Dyplom Genialnego Detektywa, który poświadcza ukończone kursy. Dziecko może się poczuć niczym nasi mali bohaterowie!

„Bolek i Lolek. Genialni detektywi” to książka idealna dla dzieci w wieku szkolnym, jednak starsi czytelnicy równie chętnie przypomną sobie postaci z ulubionego animowanego serialu z dzieciństwa. Całość podzielona jest na 28 krótkich, ale połączonych fabułą części, stanowiących kontynuację poprzednich. Ilustracje autorstwa Małgorzaty Grelewicz pomagają dziecku wyobrazić sobie sytuacje, w których znaleźli się dwaj mali bohaterowie. Przygody sympatycznych braci czyta się szybko i przyjemnie, stąd dzieci chętnie sięgną po tę lekturę.

Pomysłowość i zaradność Bolka i Lolka pokazują najmłodszym czytelnikom, jak radzić sobie w różnych sytuacjach i wychodzić z opresji. Chłopcy dają przykład, jak pomysłowo spędzać czas, co jest świetną alternatywą do wpatrywania się w monitor komputera. Postaci, które stają na drodze małych bohaterów przekonują dzieci, że warto naśladować dobre wzorce zachowań, ponieważ tylko takie popłacają. Tym samym kształtują charakter dziecka, a czytelnicy identyfikują się z pozytywnymi postawami.

W mojej opinii książka Marcina Wichy w humorystyczny sposób przekazuje uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń i braterstwo, przewaga dobra nad złem i dlatego jej przekaz będzie zawsze ważny i aktualny. Na tym też polega magia bajek i książek tego typu. „Bolek i Lolek. Genialni detektywi” jest świetnym przykładem na to, że wspaniałe i niezapomniane przygody mogą zdarzyć się wszędzie, zatem zaprośmy nasze dzieci do tych przeżyć. Hej, przygodo!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze