Trwa ładowanie...

Ból u dziecka a ból u osoby dorosłej

 Agnieszka Gotówka
06.02.2018 15:11
Ból u dziecka a ból u dorosłego
Ból u dziecka a ból u dorosłego (123rf.com)

Gdy boli nas głowa, najczęściej trudno nam normalnie funkcjonować. Sięgamy po tabletkę w nadziei, że nasz stan szybko się poprawi. Dzieci są jednak bardziej wrażliwe. W ich przypadku trudniej też o poprawną diagnozę.

Dzieje się tak dlatego, że najmłodsi nie potrafią dokładnie zlokalizować miejsca bólu. Niemowlęta płaczą, podkurczają nóżki, trudno je uspokoić. To rodzic musi intuicyjnie określić, co jest przyczyną takiego zachowania.

Dwuletnie dziecko jest już zazwyczaj w stanie wskazać część ciała, w której odczuwa dyskomfort. Z kolei przedszkolak najczęściej werbalnie sygnalizuje, że coś go boli, choć robi to dość ogólnie (np. nie wskazuje na zatoki, lecz na całą głowę).

W każdym z tych przypadków trzeba działać szybko i skutecznie. O ile dorosły jest w stanie przez jakiś czas funkcjonować mimo lekkiego bólu, o tyle dziecko może mieć z tym problem. Dla niego to bardzo trudne doświadczenie, a dla rodziców – sygnał alarmowy.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W takiej sytuacji trzeba działać dwutorowo. Z jednej strony należy złagodzić ból, najlepiej całkowicie go eliminując, z drugiej zaś obserwować dziecko i w razie pojawienia się innych niepokojących symptomów skonsultować się z lekarzem.

1. Leki łagodzące ból?

Osoby dorosłe mogą łagodzić ból na wiele sposobów. Najczęściej sięgają po leki z paracetamolem, ibuprofenem, metamizolem czy też z ketoprofenem. Wiele z tych produktów dostępnych jest bez recepty, choć te silniejsze wydawane są jedynie z przepisu lekarza.

W przypadku dzieci sprawa nie jest tak oczywista. W celu łagodzenia bólu u najmłodszych można stosować jedynie lek z ibuprofenem lub paracetamolem. Są one bezpieczne, a jednocześnie skuteczne.

Dzieciom poniżej 12. roku życia nie wolno samodzielnie podawać aspiryny, ponieważ może wywołać zespół Reye’a – poważną chorobę uszkadzającą mózg i wątrobę. Lekarze zalecają ten lek tylko w wyjątkowych przypadkach.

Dorośli sięgają najczęściej po lek w formie tabletki. U najmłodszych najlepiej sprawdzają się zawiesiny. Starsze dzieci mogą stosować nowe kapsułki do żucia. Przed podaniem jakichkolwiek leków zawsze należy ustalić dawkowanie.

2. Jaki lek przeciwbólowy wybrać?

W domu, w którym mieszkają dzieci, zawsze powinien znaleźć się preparat działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się lek z ibuprofenem, który ma również właściwości przeciwzapalne. Jest też bardziej skuteczny w leczeniu bólu pourazowego niż paracetamol. Dodatkowo szybko i na dłużej obniża gorączkę w porównaniu do paracetamolu. Wymaga też rzadszego dawkowania, co w przypadku dzieci jest niezwykle ważne.

Gdy dziecko sygnalizuje ból, rodzice bacznie obserwują swoją pociechę. Próbują dowiedzieć się, co jest jego przyczyną. Natychmiastowa wizyta u lekarza nie jest konieczna, o ile dziecko nie ma innych objawów, nie jest apatyczne i śpiące. Najczęściej podanie odpowiedniego leku łagodzi dolegliwość. Trzeba jednak pozostać czujnym i mieć na uwadze samopoczucie dziecka.

Ból wywołuje u malucha niepokój i rozdrażnienie. W takiej sytuacji konieczne jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i maksymalne złagodzenie dolegliwości. W przeciwieństwie do osoby dorosłej dziecko nie poradzi sobie samo. Potrzebuje troski i uwagi rodzica, a naszym zadaniem jest mu to zapewnić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze