Basia uczy dzieci przegrywać z godnością i wygrywać z klasą!
Materiał prasowy: HarperCollins
To już 40 książka z głównej serii o Basi! Dziewczynkę w pasiastym sweterku, stworzoną przez Zofię Stanecką i brawurowo sportretowaną przez Mariannę Oklejak pokochały dzieci i rodzice. Maluchy, za podobne do ich własnych doświadczenia, miłość do żelków, błotne kotlety, brudne łapki i nieodłącznego towarzysza, Miśka Zdziśka. Dorośli za dziecięce humorki, które dobrze znają, niedoskonałą, choć bardzo kochającą się rodzinę i pomoc w rozmowach z dziećmi na trudne tematy.
SERIA O BASI ŚWIĘTUJE 15. URODZINY!
Basia bawi i wspiera polskie rodziny już od 15 lat! To znaczy, że jej pierwsi czytelnicy i czytelniczki są już pełnoletni! Tymczasem w basiowym uniwersum główna bohaterka ma nadal 5 lat, tematy poruszane w książkach są niezmiennie aktualne i odpowiadają na potrzeby współczesnych przedszkolaków. Seria doczekała się wielu cykli towarzyszących – są wśród nich Wielkie Księgi, czyli zbiory opowiadań inspirowanych wspólnym tematem, tekturowe edukacyjne książeczki dla najmłodszych dzieci, podseria Basia i przyjaciele stworzona z myślą o nieco starszych dzieciach i pomagająca oswajać trudne emocje a nawet wodna kolorowanka! W przygotowaniu jest nowy edukacyjny cykl Basia i zagadki wszechświata, w których rezolutna przedszkolaczka odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata. Pierwszy tom już niebawem! A z okazji 15-lecia obecności serii na rynku wydawnictwo HarperCollins szykuje niespodzianki i atrakcje dla czytelników.
JAK NAUCZYĆ DZIECKO PRZEGRYWAĆ?
Najnowsza książka nosi tytuł „Basia i przegrywanie” – porusza temat, z którym, wcześniej lub później musi się zmierzyć większość rodziców i nauczycieli wychowania przedszkolnego: jak nauczyć dziecko przegrywać, a także wygrywać z klasą.
Tym razem Basia i jej kuzynka Lula, również znana małym czytelnikom i czytelniczkom z poprzednich książek z cyklu, uczą się przegrywać i, co równie ważne, wygrywać. Dziewczynki spędzają weekend z dziadkami nad jeziorem. Pogoda nie dopisuje, więc dorośli proponują dzieciom wspólne gry: w zgadywanie słów, w makao, kości. Szybko okazuje się, że rozgrywki są zarzewiem konfliktów, powodem do łez i przyczyną zazdrości. I to nie tylko dla Basi i Luli! Również Babcia i Dziadek, choć przecież mądrzy i doświadczeni mają problem z powściągnięciem emocji! Dziadek złości się, gdy przegrywa. Babcia nadmiernie chełpi wygraną. Padają oskarżenia, dziadek sugeruje nawet, że babcia kantowała! Jak to wszystko się skończy?
Na szczęście, kiedy emocje opadają, wszyscy znajdują w sobie siłę na to, żeby zmierzyć się z nieprzyjemnymi wydarzeniami i wspólnie zastanowić, co znaczą dla nich przegrana i wygrana.
Grając, dowiadujemy się czegoś o sobie, ćwiczymy ciało lub umysł, uczymy się, jak współpracować z innymi albo jak radzić sobie z porażkami. A kiedy gra się tak jak my, dla przyjemności, najważniejsze jest robienie czegoś razem.
- Nie da się razem wygrać. Ani razem przegrać – zauważyła Lula.
- To prawda – potwierdził Dziadek. – Dlatego tak ważne jest, żeby tych, którzy przegrali, nie zostawiać samych, i nigdy, przenigdy nie cieszyć się z ich przegranej. Zwłaszcza, że każdy czasem przegrywa, każdemu może się coś nie udać czy gorzej wyjść. Nie tylko w grze, też w życiu. I to nic nie szkodzi. Na przegranych możemy się wiele nauczyć. Na przykład tego, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami. Albo jak mimo wszystko cieszyć się wspólnym działanie, a może nawet tym, że zwyciężył ktoś nam bliski.
BASIA I PRZEGRYWANIE – KSIĄŻKA DOCENIONA PRZEZ RODZICÓW I EKSPERTÓW
Książka Basia i przegrywanie spotkała się z dobrym przyjęciem. Na rynku niewiele jest książek, które mogą pomóc dzieciom mającym problem z przegrywaniem. Jakbym miałam wskazać jedną serię książek, która jest z nami od zawsze, to byłaby to właśnie „Basia”. I każda kolejna część zyskuje status tej najbardziej ulubionej przez Basię. Miłość Basi do „Basi” jest więc tak wielka, jak tytułowej bohaterki do Miśka Zdziśka. – pisze Małgorzata Brudnicka, autorka bloga mamabasiczyta.pl - Tym razem Zofia Stanecka postanowiła oswoić temat przegrywania. I jak zwykle robi to w sposób rozbrajający, lekki i bez pouczającej aury. A konsekwencja autorki do przedstawiania bohaterów z ich słabościami i niedoskonałościami zasługuje na docenienie. Dzięki niej zarówno dzieci, jak i dorośli, niejednokrotnie przejrzą się w tych historiach jak w lustrze.
Jak pisze Anna Jankowska, pedagożka, autorka bloga aktywneczytanie.pl, entuzjastycznie na pojawienie się nowego tytułu zareagowali również rodzice: Gdy pokazałam w grupie Aktywne Czytanie na Facebooku zapowiedź patronatu pt. „Basia i przegrywanie”, najwięcej komentarzy brzmiało mniej więcej tak: przyda nam się! Wierzę, że „Basia i przegrywanie” może się przydać się w wielu domach, bo samo granie, czy może bardziej rywalizacja, wiążą się z wieloma emocjami. Czasami gra jest losowa, nie mamy wpływu na to, co się wydarzy, ale trudno sobie wszystko tak racjonalnie wytłumaczyć. A tym trudniej, gdy ma się zaledwie kilka lat.
http://basia.com.pl/ http://www.harpercollins.pl/ https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/
Materiał prasowy: HarperCollins