Trwa ładowanie...

Baby Fae przeszczepiono serce pawiana. Noworodek zmarł po 20 dniach

Stephanie Fae urodziła się w 1984 r. i po kilku dniach jej życia, poznał ją cały świat. Nikt nie pamięta jej nazwiska, zarówno lekarze, jak i prasa przedstawiali jej historię nazywając małe dziecko "baby Fae". Dlaczego ją pamiętamy? Urodziła się z poważną wadą serca, dlatego lekarze, aby uratować jej życie przeszczepili jej serce małpy.

Zobacz film: "Kiedy się rodzą ważą nawet 600 gramów. Jedyny taki oddział dla wcześniaków"

1. Przeszczep serca od małpy

Baby Fae urodziła się 14 października 1984 roku w Barstow Hospital w Kalifornii. Była wcześniakiem, kiedy przyszła na świat ważyła zaledwie 2,2 kg. Dziewczynka miała poważną wadę serca. Rozpoznano HLHS, który charakteryzuje się zwężeniem lub zarośnięciem zastawki mitralnej. Nieleczona wada powoduje zgon w okresie niemowlęcym.

Lekarze postanowiły ratować życie dziecka. Transplantacja serca u noworodków jest znacznie bardziej skomplikowana niż u dorosłych. Największym problemem nie jest mały rozmiar narządów, a brak dawców.

Baby Fae po przeszczepie
Baby Fae po przeszczepie (Pinterest)

Szukanie zastępczego serca było praktycznie niemożliwe, dlatego lekarze postanowili postawić na serce zwierzęcia. Wykonano wiele prób, których podjął się dr Leonard Bailey i ostatecznie odkryto, że serce pawiana ma największą szansę, aby nie zostało odrzucone.

Bailey zapytany, dlaczego wybrał pawiana, zamiast ssaka z rzędu naczelnych bardziej do ludzi zbliżonego ewolucyjnie, np. szympansa albo goryla, odpowiedział: "Nie wierzę w ewolucję".

Jednak przyczyna była bardziej prozaiczna. Wykorzystanie gatunków chronionych było trudniejsze.

Baby Fae była coraz słabsza, dlatego podjęto się przeszczepu. Po czterech godzinach od operacji wydawało się, że się udało. Stan dziecka stopniowo się poprawiał.

Dr Bailey wykonał przeszczep
Dr Bailey wykonał przeszczep (Pinterest)

"Mieliśmy szczęście. Wszystko poszło pięknie. Jej reakcja na operację była po prostu idealna" – wspominał kardiochirurg.

Niestety, kilka dni później stan dziecka pogorszył się. Baby Fae zmarła 15 listopada, po 20 dniach z powodu niewydolności krążenia wynikającej z odrzucenia przeszczepianego narządu.

Media i lekarze na całym świecie zadawali to samo pytanie: czy było warto? Prawdopodobnie bez przeszczepu, przeżyłaby podobną liczbę dni.

Nagrobek Baby Fae
Nagrobek Baby Fae

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.