Trwa ładowanie...

Action wycofuje produkt. "Prosimy o natychmiastowe zaprzestanie używania"

 Karolina Rozmus
01.05.2023 10:59
Action wycofuje produkt ze swoich sklepów
Action wycofuje produkt ze swoich sklepów (EastNews)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów został poinformowany o obecności toksycznych substancji w jednym z produktów dostępnych w sklepie Action. "Są one szkodliwe dla zdrowia" – ostrzega UOKiK.

spis treści

1. Action wycofuje szkodliwy produkt

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów został poinformowany przez Action Poland Sp. z o.o., że w maskach na Halloween stwierdzono zawartość plastyfikatorów ftalanowych.

To substancje, które stosuje się jako dodatek mający zwiększać plastyczność materiału. Nawet w 75 proc. plastyfikatorów stanowią ftalany. To sole lub estry kwasu ftalowego, które wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Są powszechne w produktach w gospodarstwach domowych – m.in. można je znaleźć w wyrobach medycznych, ubraniach, kosmetykach, opakowaniach z tworzyw sztucznych czy właśnie w zabawkach. Ftalany są obecne również w farbach i klejach, produktach budowlanych czy w żywności i opakowaniach produktów spożywczych.

Action wycofuje maskę na Halloween
Action wycofuje maskę na Halloween (Action)

Niektóre z ftalanów, w tym DBP (ftalan dibutylu), BBP (ftalan benzylu butylu) czy DEHP (ftalan di 2-etyloheksylu) mogą nawet sprzyjać powstawaniu nowotworów. Zostały zakazane do produkcji zabawek czy produktów przeznaczonych dla dzieci jak smoczki czy butelki. Dzieci z uwagi na mniejszą masę ciała i przez to większą ekspozycję na substancje są bardziej narażone na działanie ftalanów.

Badania wykazały, że ftalany mogą też mieć szkodliwy wpływ na układ hormonalny czy nerwowy, a także działać teratogennie.

2. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu

"W przypadku, gdy są państwo w posiadaniu artykułu jak na zdjęciu powyżej z kombinacją wspomnianego kodu kreskowego i numeru partii, prosimy o natychmiastowe zaprzestanie używania artykułu" – informuje sklep na stronie internetowej.

Zobacz film: "Kosztuje 70 zł, dzieci za nią szaleją. Sprawdzamy, czy warto"

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Nazwa produktu: Maska Halloween,
  • Kody EAN: EAN 4060411100412 i 4060411100429,
  • numer partii: 2080621.

"Artykuł jest sprzedawany od października 2022 roku. Prosimy o zwrot artykułu do sklepu Action. Otrzymają państwo zwrot kosztów zakupu nawet bez dowodu zakupu" – informuje sklep.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze