Trwa ładowanie...

7-latka sprzedaje lemoniadę, żeby zapłacić za operację mózgu

Kiedy 7-letnia Liza Scott dowiedziała się, że czeka ją kosztowna operacja mózgu, postanowiła, że pomoże rodzinie zebrać pieniądze. Dziewczynka wymyśliła, że będzie sprzedawać lemoniadę. W ten sposób uzbierała ponad milion złotych.

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

spis treści

1. Niespodziewana diagnoza

Na początku roku Elizabeth Scott usłyszała, jak jej córka Liza ciężko oddycha przez sen. Uznała, że dziewczynka miała koszmar senny. Jednak wkrótce nastąpiły kolejne epizody. Wtedy mama postanowiła zabrać dziecko do lekarza.

"Po badaniach okazało się, że to nie tylko nieregularna aktywność mózgu, ale jest to coś poważniejszego" - wyjaśniła Elizabeth.

Lekarze stwierdzili, że Liza ma trzy wady rozwojowe w mózgu: schizencefalię, malformację tętniczo-żylną ciemieniową i przetokę tętniczo-żylną opony twardej. Jednak dopóki nie zostaną zoperowane wady naczyniowe, nie będzie można określić, co powoduje ataki.

Jest niewielu lekarzy, którzy są w stanie wykonać operacje, których potrzebuje Liza. Dziewczynka będzie musiała pokonać 2 tys. km, by dostać się do Bostońskiego Szpitala Dziecięcego. Jednak ubezpieczenie rodziny nie pokryje wszystkich kosztów.

"Przed nami długa droga, ale zamierzamy walczyć i robić, co w naszej mocy, aby mieć pewność, że będzie zdrowa" – mówi Elizabeth.

2. Zbiórka na operację

Elizabeth Scott, na co dzień prowadzi piekarnię w Savage’s Bakery w Homewood. Kiedy Liza dowiedziała się, że musi przejść operację mózgu, która jest bardzo kosztowna, wymyśliła, że będzie sprzedawać lemoniadę w piekarni mamy, żeby zebrać na leczenie.

"Powiedziałam tylko: Cóż, w porządku. Nie myślałam, że to coś zmieni. Chciałam, tylko żeby była szczęśliwa"– mówi Elizabeth.

Liza Scott postanowiła sprzedawać lemoniadę
Liza Scott postanowiła sprzedawać lemoniadę (Facebook)

Dziewczynka ustawiła swoje stoisko i sprzedawała orzeźwiający napój za 25 centów (95 gr). Dla tych, którzy nie mieli przy sobie gotówki, a chcieli wspomóc Lizę, Elizabeth założyła stronę Mighty Cause. Reakcja lokalnej społeczności przerosła oczekiwania samej Lizy. Do piekarni zaczęły napływać tłumy. Dziewczynka zarobiła około 60tys zł. dolarów w gotówce i ponad milion złotych przez stronę zbiórki.

"To po prostu niewiarygodna ilość miłości i wsparcia. Nie ma nawet słów. Nie mieści mi się to w głowie" – dodaje wzruszona mama.

Stoisko Lizy
Stoisko Lizy (Facebook)

Dzięki szybkiej reakcji ludzi, którzy chcieli pomóc dziewczynce w uzbieraniu pieniędzy na operację, Liza przejdzie operację już 8 marca. Ona i jej mama bardzo to przeżywają.

"Wolałaby skupić się na sprzedaży lemoniady, zabawie lub po prostu byciu dzieckiem. Zdecydowanie jest zdenerwowana – powiedziała Elizabeth. - Wolałaby nie jechać do Bostonu i nie poddawać się operacji, ale wie, że to konieczne, ponieważ operacja ratuje jej życie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.