Trwa ładowanie...

500 zł na dziecko przepadnie. Zostały dwa tygodnie na aktywację bonu

 Ewa Rosiecka
28.03.2023 18:26
Bon turystyczny dla rodzin, zdjęcie ilustracyjne
Bon turystyczny dla rodzin, zdjęcie ilustracyjne (East News)

Bon turystyczny, który został wprowadzony w 2020 roku w czasie pandemii Covid-19, można wykorzystać jeszcze tylko przez dwa tygodnie, bo do 31 marca 2023 roku. Po tym terminie środki przyznane na wypoczynek dzieci przepadną. Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

spis treści

1. Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny, którego celem było odciążenie budżetów polskich rodzin w trudnym czasie pandemii, kończy swoją ważność. Można z niego skorzystać tylko do 31 marca 2023 roku.

Po tym terminie 500 zł lub 1000 zł, które możemy wydać np. na wypoczynek wakacyjny, wyjście do ZOO czy do sali zabaw, przepadnie. Jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki około 13 proc. bonów turystycznych nadal nie zostało wykorzystanych.

Bon turystyczny - zdjęcie ilustracyjne
Bon turystyczny - zdjęcie ilustracyjne (East News)

Do 5 marca 2023 roku Polacy aktywowali 3,88 mln bonów turystycznych, skorzystało z nich ponad 6,3 mln dzieci, w tym ponad 216 tys. maluchów z orzeczeniem niepełnosprawności.

Łącznie na program przeznaczono około 4 mld zł. Najwięcej środków pochodzących z płatności bonem trafiło do obiektów w województwie małopolskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim. Są to województwa z największą liczbą podmiotów turystycznych zarejestrowanych w bazie Polskiego Bonu Turystycznego.

2. Czy można wykorzystać bon turystyczny na wakacje 2023?

Z przyznanych bonów turystycznych można opłacić noclegi w czasie nadchodzących wakacji. W tym przypadku najważniejszym terminem jest data płatności, która musi być zrealizowana do końca marca 2023 roku. Bonem można więc teraz opłacić zaliczkę na późniejszy wyjazd.

Zobacz film: "Mały głos, wielka sprawa"

3. Gdzie można zapłacić bonem turystycznym?

Polskim Bonem Turystycznym w dalszym ciągu można zapłacić w ponad 28 tys. miejsc w Polsce. Można go użyć także podczas jednodniowego wypadu.

Bon turystyczny dla rodzin, zdjęcie ilustracyjne
Bon turystyczny dla rodzin, zdjęcie ilustracyjne (East News)

"W bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem dostępne są także obiekty wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Dobrych Praktyk - przyznawanym obiektom świadczącym najwyższą jakość usług turystycznych, zarówno tych realizujących płatności bonem, dostosowanych do turystyki rodzinnej oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, jak i spełniających wymogi innych ważnych dla turystów kategorii jak m.in. turystyka bez barier, zrównoważona, prozdrowotna czy na obszarach wiejskich" - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze