"12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci" - recenzja
Dzieci - podobnie jak dorośli - mają swoje prawa, które bezwzględnie powinny być przestrzegane. Dowiadują się o nich podczas rozmów z bliskimi, nauczycielami, a także rówieśnikami.
Nie zawsze jednak rozumieją ich istotę i dostrzegają, jak ważne jest ich respektowanie. Nie zawsze potrafią odkryć ich głęboką treść i być świadomymi, że prawa to także przywileje. Nie tylko dzieciaki mają z tym dylemat – to również problem dorosłych, którzy nie zawsze mają wystarczające umiejętności, aby wiedzę na ten temat przekazać im we właściwy sposób.
Z pomocą rodzicom, nauczycielom, ale i samym dzieciakom przychodzi wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej i książka „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci”.
"12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci"
12 świetnych autorów: Agnieszka Stelmaszyk, Anna Onichimowska, Roksana Jędrzejewska -Wróbel, Eliza Piotrowska, Renata Piątkowska, Joanna Krzyżanek, Maria Ewa Letki, Maria Szarf, Liliana Fabisińska, Zofia Stanecka, Anna Sójka, Marcin Pałasz przygotowało zabawne historyjki niosące bardzo ważny przekaz, który ani na chwilę nie zostaje zagubiony. Wręcz przeciwnie - mądre opowiadania, okraszone pięknymi, nieco żartobliwymi ilustracjami autorstwa Elżbiety Kidackiej sprawiają, że najistotniejsze kwestie dotyczące praw dzieci stają się coraz bliższe i bardziej zrozumiałe wszystkim czytelnikom.
Dzięki tej pozycji dzieciaki poznają jedne z najważniejszych praw dzieci: prawo do równouprawnienia, prawo dziecka do utrzymywania kontaktu z rodzicami, prawo do wyrażania swoich poglądów, opinii i emocji, prawo do prywatności, prawo do informacji, prawo do tego, że nikt nie ma prawa ci zagrażać, prawo do adopcji, prawo do opieki lekarskiej, prawo do właściwych warunków i godnego życia, prawo do nauki, prawo do odpoczynku, prawo do ochrony przed wyzyskiem.
Wszystkie zostały przedstawione w zabawny, ale przede wszystkim niezwykle przystępny dla młodego człowieka sposób, bo książka „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci” to zbiór 12 opowiadań oryginalnych, a jednak wciąż bliskich dzieciom – takich, z którymi mogą się identyfikować.
Nie tylko ilustracje mają za zadanie oswoić odbiorców z trudnym tematem – to zadanie spełniają również humorystyczne tytuły opowiadań, a znajdują się wśród nich takie jak np. „Prawo do informacji, czyli o Jurku, który marzył o telewizorze” czy „Prawo do równouprawnienia, czyli Jadzia Trufla, Kaczuszki, Gruszki”.
Książka powinna stać się obowiązkową pozycją na liście rodziców czy nauczycieli, którzy pragną przyczynić się do wychowania dzieci świadomych swoich praw, przywilejów i odpowiedzialności z nimi związanych. Po jej przeczytaniu już żadne „trudne pytania” zadawane wam przez najmłodszych nie będą straszne.
Książka przeznaczone jest dla dzieci od 6 lat, ale na pewno można ją czytać również młodszym.