10 najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Zobacz, czy wiesz, jak je rozpoznać i leczyć
Gdy zostajemy rodzicami, musimy zdobyć wiedzę na temat chorób wieku dziecięcego. Rzadko udaje się ich uniknąć. Jak więc postępować, gdy pojawią się ich pierwsze objawy?
1. Przeziębienie
W sezonie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym dzieci najczęściej dotykają objawy przeziębienia: kaszel, katar, podwyższona temperatura, ból gardła. Z reguły utrzymują się one około tygodnia i nie wymagają leczenia antybiotykiem. W czasie choroby dziecko może nie mieć apetytu, być marudne, niespokojne. Leczenie przeziębienia polega na łagodzeniu symptomów infekcji.
2. Zapalenia ucha
Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest zapalenie ucha. Szacuje się, że większość dzieci zachoruje na nie przynajmniej raz w życiu. Jest to dolegliwość szczególnie bolesna, nasilająca się w nocy. Wywołuje u najmłodszych intensywny płacz, czasem nawet krzyk. Chorobie może towarzyszyć gorączka. Ból powinien wyeliminować odpowiedni lek przeciwbólowy.
W przypadku zapalenia ucha, za które najczęściej odpowiadają wirusy, najlepszym wyborem będzie ibuprofen. Nie tylko zmniejszy ból, ale też zadziała przeciwzapalnie. Gdy po dwóch dniach leczenia nie będzie poprawy lub dolegliwości bólowe będą bardzo duże, należy udać się do lekarza.
3. Trzydniówka (rumień nagły)
Trzydniówka to jedna z chorób wieku dziecięcego o stosunkowo łagodnym przebiegu. Najczęściej pojawia się w 1. lub 2. roku życia. Przyczyną zakażenia są wirusy HHV6 i HHV7. Klasycznym objawem choroby jest wysoka gorączka utrzymująca się od 2 do 4 dni. Po jej ustąpieniu pojawia się bladoróżowa, krótkotrwała wysypka, która znika samoistnie w ciągu kilku dni.
W przebiegu trzydniówki należy podawać dziecku lek przeciwgorączkowy, np. z ibuprofenem. Pamiętaj, że na rynku dostępne są leki bez sztucznych barwników i cukru, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.
4. Grypa
Pierwsze jej symptomy to najczęściej katar i kichanie. W wielu przypadkach towarzyszy temu wysoka temperatura (nawet przekraczająca 39 st.C). Dziecko skarży się na ból mięśni, głowy. Jest osłabione, apatyczne.
Leczenie nie wymaga antybiotyku, gdyż za pojawienie się choroby odpowiadają wirusy. Bardzo ważny jest odpoczynek i spokój. Wysoką temperaturę pomogą obniżyć leki przeciwgorączkowe.
5. Ospa wietrzna
To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób. Wirus przenosi się drogą kropelkową wraz z ruchem powietrza nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Charakteryzuje się wysypką – najpierw ma ona postać plamek, następnie grudek i pęcherzyków, które następnie przysychają.
Leczenie ospy wietrznej jest wyłącznie objawowe. Dziecku podaje się leki łagodzące świąd (miejscowe lub w postaci kropli). W przypadku pojawienia się gorączki, stosuje się leki przeciwgorączkowe.
6. Szkarlatyna (płonica)
Jest to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie paciorkowca. Jej pierwsze objawy są zbliżone do anginy. Dziecko boli gardło, ma zaczerwienione migdałki, język jest pokryty białym nalotem, który po 2–3 dniach nabiera malinowego koloru. Może się pojawić wysoka gorączka. Na skórze pojawia się z kolei charakterystyczna wysypka. Kropki są czerwone, wielkości główki od szpilki. Daje się je zaobserwować na całym ciele z wyjątkiem skóry wokół ust i nosa (tzw. trójkąt Fiłatowa).
Leczenie szkarlatyny wymaga stosowania antybiotyku. Gdy dziecko gorączkuje, podaje się leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.
7. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
Potocznie nazywana chorobą bostońską, lub bostonką. To choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, jest chorobą niezwykle zaraźliwą. Wywołują ją wirusy Coxsackie A5, A9, A10, A16, B1, and B3 oraz enterowirus 71 (EV 71). Najczęściej występuje u dzieci poniżej 10. roku życia, ale czasem chorują też dorośli.
Objawia się gorączką oraz pęcherzykową osutką na błonie śluzowej jamy ustnej oraz skórze rąk. Wysypka może być zlokalizowana również na innych częściach ciała (np. tułowiu).
Leczenie choroby bostońskiej jest wyłącznie objawowe. Pacjentowi podaje się leki przeciwgorączkowe.
8. Krztusiec (koklusz)
To jedna z bardzo groźnych chorób zakaźnych. Wywołuje ją bakteria, stąd wymagane jest leczenie antybiotykiem. Na początku objawia się gorączką, katarem i zaczerwienionym gardłem. Z czasem pojawia się charakterystyczny kaszel – jest napadowy, duszący, przypomina pianie koguta. Może skutkować wymiotami.
Krztusiec jest bardzo wyczerpujący dla dziecka, a dla niemowląt – niezwykle niebezpieczny, bo może skutkować sinicą lub bezdechem.
Wbrew pozorom postawienie prawidłowej diagnozy nie jest łatwe. Czasem mija kilka miesięcy, nim krztusiec zostanie rozpoznany.
9. Mononukleoza zakaźna
Chorobą tą często zarażają się dzieci w przedszkolu. Wywołuje ją wirus Epsteina-Barra (EBV), który przenosi się wraz ze śliną zakażonego (stąd mononukleozę nazywa się też chorobą pocałunków).
W tym przypadku postawienie prawidłowej diagnozy nie jest łatwe. Choroba objawia się wysoką gorączką, bólem gardła i silnym katarem. Daje się zauważyć powiększone węzły chłonne szyi, pod pachą i pod żuchwą. U połowy chorych lekarze obserwują też powiększoną śledzionę.
W kuracji stosuje się leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. Trzeba wprowadzić spokojny tryb życia i jak najwięcej odpoczywać. Niektóre leki z ibuprofenem, działają już po 15 minutach, aż do 8 godzin, co pozwoli dziecku spokojnie przespać noc.
10. Biegunka rotawirusowa
Rotawirusy atakują dzieci głównie zimą i wiosną. Odpowiadają one za pojawienie się gwałtownej biegunki i wymiotów. Na początku choroby może pojawić się podwyższona temperatura. Dziecko jest osłabione, apatyczne i senne. Bardzo łatwo o odwodnienie.
Gdy maluch ma biegunkę rotawirusową i potrzebne jest podanie leku przeciwgorączkowego, zrezygnujmy z aplikowania czopków. Lek może nie zdążyć się wchłonąć.