Trwa ładowanie...

10 LAT SERII „CZYTAM SOBIE”

Avatar placeholder
26.10.2022 11:38
10 LAT SERII „CZYTAM SOBIE”
10 LAT SERII „CZYTAM SOBIE” (Materiał Partnera)

Materiał prasowy HarperCollins Polska

Ponad 120 tytułów, 2,5 miliona sprzedanych egzemplarzy, tysiące dzieci, które pokochały czytanie – seria Czytam sobie świętuje swoje dziesięciolecie!

Czytam sobie to trzystopniowy program do nauki czytania stworzony przy współudziale pedagogów i metodyków. Pierwsza i do dziś ciesząca się największym zaufaniem rodziców i nauczycieli seria wspierająca dzieci na początku ich czytelniczej drogi. Jej pierwsi czytelnicy i czytelniczki są już u progu dorosłości, szykują się do matury, a nawet rozpoczynają studia. Każdego roku dołączają do nich kolejne roczniki dzieci, które identyfikują się z hasłami „Czytam sobie! Rządzę” , „Czytam sobie! Jestem super” czy „Czytam sobie! Mogę być kim chcę”. Książki z charakterystycznymi, kolorowymi paseczkami na grzbietach okładek zajmują honorowe miejsca na półkach bibliotek w całej Polsce i są jednymi z najchętniej przez dzieci wypożyczanych.

NAJLEPSI POLSCY PISARZE I PISARKI

W ciągu tych dziesięciu lat, w trakcie których popularność Czytam sobie podważyła popularną, choć nieprawdziwą opinię, że „dzieci czytają coraz mniej i tylko pod przymusem”, opowiadania do cyklu napisali najlepsi polscy twórcy literatury dziecięcej: Zofia Stanecka, Rafał Witek, Joanna Jagiełło, Wojciech Widłak, Ewa Nowak, Grzegorz Kasdepke, Justyna Bednarek czy Agnieszka Frączek. Jednak dla Czytam sobie piszą również osoby, które nie są na co dzień związane z literaturą dziecięcą – zarówno autorzy piszący dla dorosłych, jak i publicyści czy naukowcy. W ciągu tych dziesięciu lat gościnnie w ramach serii opublikowali swoje książki między innymi: Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Jan Ołdakowski, Grzegorz Chlasta, Wioletta Grzegorzewska, Artur Domosławski, Ewa Winnicka, Mikołaj Golachowski czy poeci – Marcin Baran i Marcin Sendecki.

KSIĄŻKI PRZYJAZNE DZIECIOM

Autorzy zgodnie przyznają, że pisanie dla Czytam sobie jest wyjątkową przygodą i wyzwaniem. Zwłaszcza w przypadku tytułów z 1 i 2 poziomu serii, które nie zawierają głosek mogących utrudniać początkującym czytelnikom zrozumienie tekstu. Opowiedzenie spójnej historii bez użycia charakterystycznych dla języka polskiego dźwięków, takich jak ś, ć, ż, dż skłania ich do poszukiwania niesztampowych wyrazów. Dzięki temu Czytam sobie to nie tylko nauka czytania, ale również obcowanie z piękną polszczyzną. „To jest takie wciągające! Wyobraźcie sobie, że chcecie napisać coś o kolorach, a nie możecie użyć żółtego, czerwonego, pomarańczowego, zielonego, niebieskiego, ani nawet błękitnego! Wtedy trzeba ratować się turkusowym, seledynowym czy cytrynowym, co w efekcie uatrakcyjnia tekst, a więc jest ucieleśnieniem mądrości zawartej w powiedzeniu - uczyńmy z tej wady zaletę!” – mówi o pracy nad Czytam sobie autorka, Katarzyna Kozłowska. Wtóruje jej wydawczyni serii Magdalena Gredecka z wydawnictwa HarperCollins: „Spróbujcie napisać historię, która będzie ciekawa i zabawna, używając tylko podstawowych liter. Oznacza to, że nie mogą znaleźć się w niej takie słowa jak: nie, się, czy i wiele innych. Nie jest to wcale takie proste!”. Czytam sobie to nie tylko najlepsi pisarze, ale również plejada polskich ilustratorów!

SERIA DOCENIONA PRZEZ EKSPERTÓW

Czytam sobie była w ciągu swej dziesięcioletniej obecności na rynku wielokrotnie nagradzana przez niezależne eksperckie jury. Może się szczycić między innymi obecnością na liście Skarbów Muzeum Literatury Dziecięcej, wyróżnieniem w konkursie Książka roku polskiej sekcji IBBY 2013 i nagrodą im. Filipa Kallimacha przyznawaną przez „Magazyn Literacki Książki” za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji dla najlepszych projektów edukacyjnych.

W trakcie konferencji inaugurującej serię, w październiku 2012 roku, prof. Grzegorz Leszczyński, badacz i krytyk literatury dla dzieci i młodzieży powiedział o Czytam sobie: „Książka ma być piękna. I te takie są. Są efektowne, mają pomysł edytorski. Wyróżniają się zdecydowanie w tym tsunami kiczu, które zalewa księgarskie półki.”

Rafał Witek, autor książek dla dzieci, piszący regularnie książki z cyklu „Czytam sobie” uważa serię za rewolucyjną: „Jej pojawienie się w 2012 roku było wydarzeniem równie ważnym, jak pojawienie się „Elementarza” Mariana Falskiego 102 lata wcześniej. „Czytam sobie” zrewolucjonizowało naukę czytania i rozbudziło miłość do książek wśród setek tysięcy małych czytelników. Jestem dumny, że mogłem stworzyć aż 13 tytułów do tej serii. A czego jej życzę na kolejne 10 lat? Aby znalazła się w kanonie lektur dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego to jeszcze nie nastąpiło.”

„CZYTAM SOBIE” – WIĘCEJ NIŻ KSIĄŻKI

Czytam sobie wspiera nie tylko dzieci rozpoczynające przygodę z samodzielnym czytaniem, ale również ich nauczycieli i rodziców. Na poświęconej serii stronie internetowej www.czytamsobie.pl znajdą oni wiele cennych porad i materiałów, takich jak zainspirowane książkami z serii scenariusze lekcji, wykreślanki, motywujące do czytania gadżety, które można wykorzystać w domu, szkole czy bibliotece. To jednak nie koniec! W zeszłym roku w ramach organizowanej wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej ogólnopolskiej akcji Czytam sobie. Pierwsza klasa! do szkół w całym kraju trafiło ponad 70 tysięcy książek wraz z materiałami promującymi czytelnictwo wśród dzieci i pomagającymi nauczycielom zaplanować ciekawe zajęcia. Akcja odniosła wielki sukces i otrzymała Nagrodę Główną w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. „Kilku uczniów, którzy ewidentnie nie lubili czytać książek, w obecnym czasie samodzielnie odwiedza bibliotekę i wypożycza te pozycje, które ich interesują” – napisała zdobywczyni pierwszego miejsca w finale akcji, Jolanta Frączek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Białogardzie. „Uczniowie są szkolnymi liderami czytelnictwa. Świetnie znają serię Czytam sobie. Jestem przekonana, że jest to początek wielkiej czytelniczej przygody!” – potwierdza zdobywczyni drugiego miejsca Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie, Nauczycielka Roku 2022, która organizowała akcję w swojej szkole wraz z Magdaleną Boguszewską.

PRZYSZŁOŚĆ „CZYTAM SOBIE”

Osoby stojące za sukcesem Czytam sobie nie zwalniają tempa. Wymyślanie coraz to nowych tematów książek, które będę dla dzieci ciekawe jest sporym wyzwaniem. W ofercie mamy już przecież już ponad 120 tytułów! Wydajemy 10 nowych tytułów rocznie i każdy z nich powinien być inny zarówno pod względem treści jak i ilustracji. – mówi Magdalena Gredecka. To bogactwo i różnorodność tematów gwarantuje, że każde dziecko w cyklu znajdzie interesującą je pozycję.

Video podsumowujące 10 lat obecności serii Czytam sobie na rynku: https://www.youtube.com/watch?v=cppVooS2KFk

Więcej informacji o książkach z serii Czytam sobie na: https://czytamsobie.pl https://www.facebook.com/CzytanieToDziala https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/ http://www.harpercollins.pl/

Materiał prasowy HarperCollins Polska

Polecane dla Ciebie