Imiennik – imiona na literę J
- January Łacińskie imię męskie wywodzące się od imienia boga Janusa.
- Janusz Imię Janusz pierwotnie było zdrobnieniem imienia Jan. Samodzielnie funkcjonuje od XII wieku. Jest też teoria, która mówi, że wywodzi się ono od imienia boga Janusa, który był czczony w starożytnym Rzymie - patrona miast i bram, boga wszelkiego początku.
- Jarema Imię męskie, forma imienia Jaremiasz. Pochodzi z języka hebrajskiego, od słowa Jirme-Jahu ("Jahwe, podnieś z nędzy i upadku").
- Jarogniew Staropolskie imię męskie, składające się z członów: jaro oznaczającego ;świeży, gorący;, ;gniewny, srogi, surowy; i gniew oznaczającego ;gniew;. Imię oznacza ;ten, którego gniew jest srogi;.
- Jarogniewa Żeński odpowiednik imienia Jarogniew, nienotowany w źródłach staropolskich. Znaczy;porywcza w gniewie;.
- Jaromir Imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: "jary, krzepki, dzielny". Ciekawostka Innymi formami tego samego imienia są: Jaromiar, Jeromiar i Jeromier.
- Jaromira Jest to nienotowany w źródłach staropolskich żeński odpowiednik imienia Jaromir.
- Jarostryj Staropolskie imię męskie, złożone z elementów: jaro oznaczającego ;świeży, gorący;, ;gniewny, srogi, surowy; oraz stryj oznaczającego ;stryj;.
- Jarosław Jest to męskie imię słowiańskie, oznaczające kogoś kto ma silną, mocną sławę. Słowo jary oznacza: "mocny, silny, krzepki", a w okresie przedchrześcijańskim miało to samo znaczenie co słowo ;święty;. Słowo ;święty; dopiero później przyjęło swoje obecne znaczenie.
- Jarosława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów jaro ("gorąca", a także "gniewna, sroga, surowa") i sława ("sława"). W źródłach polskich poświadczone w XIII wieku jako Jarosława i Jerosława.