Imiennik – imiona na literę M
- Miłobrat Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów miło- ("miły", "miłujący") i -brat ("brat", "członek wspólnoty rodowej", "człowiek bliski"). Mogło oznaczać "tego, który miłuje swoich bliskich".
- Miłochat Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów miło- ("miły", "miłujący") i ;chat. Zapis tego imienia niektórzy badacze odczytują też jako Miłoczat lub Miłodziad.
- Miłorad Jest to staropolskie imię męskie złożone z członów miło- ("miły") i -rad ("być zadowolonym, chętnym, cieszyć się").
- Miłostryj Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów miło- ("miły") i -stryj ("stryj"). Może oznaczać "tego, który miłuje stryjów, krewniaków męskich od strony ojca".
- Miłosz Jest to imię pochodzenia słowiańskiego, oznacza: miłujący lub umiłowany. Wspomniane w dokumentach z XXII wieku. Ciekawostka: Miłosz to imię, które niegdyś było zdrobnieniem imion dwuczłonowych: Miłwit, Miłowit, Miłostryj, Miełosław, Miłobor, Miłgost, Miłogost, Miłosław, Miłorad, Miłobrat.
- Miłosław Jest to słowiańskie/staropolskie imię męskie, złożone z członów miło- ("miły", "miłujący") i -sław ("sława"). Znaczenie imienia: "miły sławie".
- Miłosława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów miło- ("miły", "miłujący") i -sława ("sława"). Znaczenie imienia: "miła sławie".
- Miłowit Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: miły i bardzo dzielny lub miłowany przez władcę, a może miłujący władcę. Wspomniane w dokumentach z XII wieku. Ciekawostka: Inną formą tego imienia jest Miłwit
- Miłowuj Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: miło- ("miły") i -wuj ("wuj").
- Miłość Jest to imię żeńskie pochodzenia greckiego, gdzie wyraz pospolity agáp- oznaczał 'miłość'. Imię nawiązuje do jednej z trzech cnót wiary. W Polsce nadawane bardzo rzadko, jednak popularne na obszarze wschodniosłowiańskiego prawosławia jako Lubow. W języku angielskim popularne jako Love.