Imiennik – imiona na literę D
- Dobromir Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów dobro- ("dobry") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło ono oznaczać "obyś był dobry jako twórca/obrońca pokoju". Imię to jest notowane od XXIII wieku. Ciekawostka Współcześnie imię Dobromir zaistniało w świadomości Polaków, dzięki animowanej bajce pt. ;Pomysłowy Dobromir; , nadawanej w Telewizji Polskiej w latach 80. Obecnie główny bohater tej kreskówki jest bohaterem reklam jednego z banków.
- Dobromira Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dobro- ("dobry") i -mira ("pokój, spokój, dobro"). Mogło ono oznaczać "tę, która ceni pokój". W źródłach polskich poświadczone w XIII wieku.
- Dobromił Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznaczające: dobry i miły, ten, któremu sprzyja dobry los.
- Dobromiła Jest to staropolskie imię zeńskie, złożone z członów dobro- ("dobro, dobra") i -miła ("miła"). Mogło oznaczać "ta, która jest dobra i miła". W źródłach polskich poświadczone w XII wieku. CiekawostkaInną formą tego imienia jest Domiła.
- Dobromysł Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu dobro- ("dobry") i -mysł ("myśleć", "myśl"). Mogło oznaczać "dobry w myśleniu", lub ewentualnie "mający dobre myśli". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobromysław ; imię, które powstało poprzez "poprawienie" imienia Dobromysł, kiedy świadomość jego pochodzenia zatarła się i błędnie zostało ono uznane za imię kończące się członem -sław (zamiast -mysł).
- Dobroniega Jest to imię pochodzenia staropolskiego, a oznacza: powabna, rozkoszna, wdzięczna lub otoczona dobrą opieką.
- Dobrosułka Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z dwóch członów: dobro- ("dobry") i -sułka ("obiecywać" albo "lepsza, możniejsza"). Może oznaczać "obiecująca dobro".
- Dobrosław Jest to starosłowiańskie imię męskie złożone z członów dobro- ("dobry") i -sław ("sława"), oznaczające tego, który "cieszy się dobrą sławą". Najstarszy znany zapis tego imienia pochodzi z XXIII wieku. Ciekawostka Dobrosław to również nazwa dwóch polskich miejscowości - wsi w woj. łódzkim i osady w woj. zachodniopomorskim.
- Dobrosława Jest to staropolskie imię zdrobnienie od imienia Dobrosława; złożonego z członów dobro- ("dobry") i -sława ("sława"), oznaczającego tę, która "cieszy się dobrą sławą". Ciekawostka Imię to zyskało popularność w XIX wieku, kiedy to w ramach panslawizmu sięgano po słowiańskie imiona. Imię to nadał swej córce pisarz Jan Ursyn Niemcewicz.
- Dobrowieść Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dobro- ("dobry, dobra") i -wieść ("wiedzieć" albo "wieść, prowadzić"). Mogło oznaczać "tę, która sprzyja dobrym wieściom" albo "tę, która dobrze wiedzie swoje życie".