Trwa ładowanie...

Imiennik – imiona na literę D

  • Dobiesława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dobie- ("stosowna, zdatna" albo "waleczna, dzielna") i -sława ("sława"). Po raz pierwszy odnotowane w dawnych dokumentach z XIII wieku. Imię to mogło oznaczać "ciesząca się słuszną sławą", "słynąca z dzielności". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobosława.
  • Dobiesłąw Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza tego, który zdobył dobrą sławę. Wspomniane w dokumentach z XXII wieku. Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobosław.
  • Dobosław Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza tego, który zdobył dobrą sławę. Wspomniane w dokumentach z XXII wieku. Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobiesław.
  • Dobosława Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów dobie- ("stosowna, zdatna" albo "waleczna, dzielna") i -sława ("sława"). Po raz pierwszy odnotowane w dawnych dokumentach z XIII wieku. Imię to mogło oznaczać "ciesząca się słuszną sławą", "słynąca z dzielności". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobiesława.
  • Dobrawa Jest to imię żeńskie, które nosiła czeska żona Mieszka I. Imię pochodzi od dąbrowy - lasu dębowego. W źródłach polskich poświadczone od XII wieku jako Dąbrówka, Dubrowka i Dubrawka.
  • Dobrochna Jest to staropolskie imię zdrobnienie od imienia Dobrosława; złożonego z członów dobro- ("dobry") i -sława ("sława"), oznaczającego tę, która "cieszy się dobrą sławą". Ciekawostka Imię to zyskało popularność w XIX wieku, kiedy to w ramach panslawizmu sięgano po słowiańskie imiona. Imię to nadał swej córce pisarz Jan Ursyn Niemcewicz.
  • Dobrociech Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członu dobro- ("dobry") oraz -ciech ("cieszyć"). Może ono oznaczać "tego, którego cieszy dobro". Ciekawostka Od tego imienia wywodzi się nazwa wsi Dobrociesz (dawniej Dobrocież), położonej w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Iwkowa.
  • Dobrogniew Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza "dobrego nawet w gniewie". Wspomniane w dokumentach XXIII wieku. Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobrzegniew.
  • Dobrogniewa Jest to staropolskie imię żeńskie, złożone z członów Dobro- ("dobra") oraz -gniewa ("gniew"). Mogło oznaczać "tę, której gniew jest zawsze dobry". Ciekawostka Imię to jest przeróbką imienia Dobroniega.
  • Dobrogost Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu dobro- ("dobry") i -gost ("gościć", "gość"). Mogło oznaczać tego, który jest "dobry, życzliwy dla gości". Ciekawostka Inną formą tego imienia jest Dobrogoszcz. Imię to nie jest dziś używane.