Imiennik – imiona na literę W
- Wielebyt Jest to staropolskie imię męskie, zrekonstruowane na podstawie nazwy wsi Wielobycz, złożone z członów wiele- ("chcieć, kazać, radzić") i -byt ("być, istnieć, żyć" lub też "mienie, własność").
- Wieledrog Jest to staropolskie imię męskie, zrekonstruowane na podstawie nazwy wsi Wielodróż, dawniej Wieledróż, złożone z członów wiele- ("chcieć, kazać, radzić") i -drog ("drogi").
- Wielimir Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wielce znakomity, szanujący pokój. Zanotowane w dokumentach z XIII wieku.
- Wielisław Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członów: wiele- ("chcieć, kazać, radzić") i -sław ("sława"). Mogło oznaczać "tego, kto pragnie sławy". Ciekawostka: Inne formy tego imienia to: Wielesław, Wielsław, Wiesław. Od tego imienia wywodzi się nazwa Wielisławice ; dwóch miejscowości w Polsce.
- Wielisława Jest to staropolskie imię żeńskie. Składa się z członów: wiele- ("chcieć, kazać, radzić") i -sława ("sława"). Mogło oznaczać "tę, która pragnie sławy". Skróconą formą tego imienia jest Wiesława.
- Wiercisław Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członów: wierci- ("wiercić") i -sław ("sława").
- Wierzyn Imię męskie pochodzenia łacińskiego, od czasownika expedio - "uwolnić, wyzwolić z więzów". Expeditus zaś oznacza "wolny, lekko ubrany, lekkozbrojny, szybki, zwinny". Imię to zostało w Polsce przetłumaczone jako Wierzyn "człowiek, któremu można wierzyć").
- Wiesław Jest to staropolskie imię męskie. Była to skrócona forma imienia Wielisław, Wielesław. Mogło oznaczać "tego, kto pragnie sławy". Ciekawostka: Wg W. Kopalińskiego jest to imię literackie utworzone przez Wincentego Reklewskiego pod koniec XVIII w., spopularyzowane przez poemat Wiesław Kazimierza Brodzińskiego, co nie jest zgodne z prawdą w świetle obecnego stanu badań. Pseudonim Wiesław nosił także Władysław Gomułka (w tekstach propagandowych określany jako "Towarzysz Wiesław"; w składzie Sejmu Ustawodawczego
- Wiesława Staropolskie imię żeńskie. Jest to żeński odpowiednik imienia Wiesław. Była to skrócona forma imienia Wielisława. Mogło oznaczać "tę, która pragnie sławy".
- Wieńczysław Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który walczy o większą sławę. Zanotowane w dokumentach z XIII wieku.