Imiennik – imiona na literę D
- Domaradz Jest to staropolskie imię męskie złożone z członów doma- ("dom") i -radz ("radzić" ; dawniej "troszczyć się, dbać o coś"). Mogło oznaczać "ten, który troszczy się o swój dom lub ojczyznę". Ciekawostka W Polsce znajdują się cztery miejscowości o nazwie Domaradz.
- Domastoj Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu doma- ("dom") i -stoj ("stać"). Mogło mieć charakter życzący i wyrażać pragnienie, aby osoba tak nazwana była obecna we wspólnocie.
- Domastryj Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów doma- ("dom") i -stryj ("stryj"). Może oznaczać "ten, którego stryjowie, krewniacy męscy od strony ojca, są w pobliżu, na miejscu".
- Domasław Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza "ten, który przynosi dobrą sławę swemu domowi". Po raz pierwszy wspomniane w dokumentach z 1219 roku. Ciekawostka Inne imiona powstałe od Domasław to Domisław i Domosław.
- Domasława Jest to imię staropolskie żeńskie złożone z członów doma- ("dom") i -sława ("sława"). Mogło oznaczać "przynosząca sławę domowi". W źródłach polskich poświadczone pierwszy raz w XIII wieku. CiekawostkaPochodne tego imienia to Domisława i Domosława.
- Domicjan Jest to imię pochodzenia greckiego lub łacińskiego, od słowa domo ("poskramiać"). Oznacza "ten, który odważnie poskramia swoich wrogów" lub "poskromiony, oswojony". Ale również "pochodzący z rodu Domicjuszów".
- Domicjana Jest to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "należąca do Domicjusza, adoptowana przez Domicjusza".
- Domicjusz Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego, od nazwy rodowej Domicjuszy, wywodzącej się od łac. domitus, co oznacza "oswojony, poskromiony". Istniało kilku świętych patronów tego imienia. Ciekawostka Od imienia Domicjusz powstało imię Domicjan.
- Dominik Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa dominicus oznaczającego ;Pański;, ;należący do Boga;.
- Dominika Jest to żeński odpowiednik imienia Dominik. Imię łacińskie, oznacza "należąca do Pana".