Imiennik – imiona na literę N
- Niemst Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie (negacja) i mst ("mścić"). Być może oznaczało "tego, kto poniechał zemsty" albo powstało przez negację imion z członem -mści (takich jak Mścigniew albo Mścibor). Ciekawostka Inne formy tego imienia to: Niemsta, Niemszczon.
- Nienach Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu nie (przeczenie) i nach (z Naczęsław), Możliwe jest również, że podstawa nien powstała ze skrócenia imion z pierwszym członem nino-, takich jak Ninomysł i Ninogniew.
- Niepełka Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie (negacja) i pełka ("pułk"). Być może oznaczało "tego, kto walczy samotnie" albo powstało przez negację imion z członem -pełk (takich jak Przedpełk albo Świętopełk).
- Niesiebor Jest to staropolskie imię męskie, złożone z trzech członów: nie (przeczenie), sie ("w najbliższym czasie") i bor ("walczyć, zmagać się"). Istnieje też hipoteza, że człon sie- w tym wypadku jest formą wsze-. Imię oznaczałoby wtedy "tego, który nie walczy ze wszystkimi", to znaczy "tego, który rozsądnie decyduje, z kim walczyć".
- Niesiodł Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów nie (przeczenie) i siodł ("osada, siedziba"). Znaczenie imienia: "ten, który się nie osiedla".
- Niestoj Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu nie (przeczenie) oraz stoj ("stać"). Może zatem oznaczać "słabowity" albo "ten, który nie zagrzewa nigdzie miejsca".
- Niesuł Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie (negacja) i suł ("obiecywać" albo "lepszy, możniejszy"). Może oznaczać "mało znaczący", "taki sobie". Ciekawostka Jest to jedno z najwcześniej notowanych w Polsce imion, po raz pierwszy zapisane w 1136 roku w formie Nessul, w Bulli gnieźnieńskiej. Inna forma tego imienia to Niesułka.
- Nietęg Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu nie (przeczenie) i tęg ("mocny"). Może zatem oznaczać "słaby".
- Nieznamir Jest to staropolskie imię męskie, składające się z członów: nie, zna oraz mir i oznaczające "ten, który nie zna miru" (nie zna pokoju).
- Nika Jest to imię żeńskie o dyskusyjnym pochodzeniu. Pochodzi od greckiego słowa nike oznaczającego zwycięstwo. Może być zdrobnieniem od takich imion jak: Monika, Dominika, Berenika czy Weronika, ale także Nikola, Nikoleta, Nikolina, Nikodema itd.