Trwa ładowanie...

Tyłozgięcie macicy – charakterystyka, skąd się bierze, rozpoznanie, ciąża, poród

Avatar placeholder
02.07.2017 22:29
Tyłozgięcie macicy – charakterystyka, skąd się bierze, rozpoznanie, ciąża, poród
Tyłozgięcie macicy – charakterystyka, skąd się bierze, rozpoznanie, ciąża, poród

Tyłozgięcie macicy nie jest uważane za chorobę, przestało być nawet uznawane za przypadłość patologiczną, więc nie jest to powód do zmartwień. Tyłozgięcie macicy występuje bardzo często, ale nie wymaga interwencji lekarskiej.

spis treści

1. Tyłozgięcie macicy – charakterystyka

Tyłozgięciem macicy nazywamy wygięcie trzonu macicy, przez co przyjmuje ona inne położenie niż u większości kobiet. Trzon macicy w prawidłowy sposób powinien wyginać się lekko do przodu, a w przypadku tyłozgięcia jest on pochylony lekko do tyłu. Jest to przypadłość bardzo częsta, która występuje u około 25% kobiet. W związku z tym, że tyłozgięcie macicy nie wpływa na jakość życia kobiety, nie jest uznawane za chorobę czy stan patologiczny.

2. Tyłozgięcie macicy – skąd się bierze?

Tyłozgięcie macicy jest najczęściej wrodzone. Wynika to ze specyficznej anatomii narządów rodnych. Zdarza się jednak, że tyłozgięcie macicy może być nabyte np.: w wyniku stanów zapalnych. Zdarza się czasami, że jest powikłaniem po przebytym porodzie lub operacji.

Zobacz film: "Wkładki wewnątrzmaciczne"
Tyłozgięcie macicy może objawiać się bardzo bolesnymi miesiączkami i trudnością z zajściem w ciąże
Tyłozgięcie macicy może objawiać się bardzo bolesnymi miesiączkami i trudnością z zajściem w ciąże

3. Tyłozgięcie macicy – rozpoznanie

Mimo że tyłozgięcie macicy może występować nawet u co czwartej kobiety, to większość z nich może być tego nieświadoma. Po objawach tyłozgięcie macicy jest trudne do rozpoznania. Czasem nie daje też żadnych symptomów. Objawy, które możemy zaobserwować przy tyłozgięciu macicy, to: bolesne i obfite miesiączki, trudności z zajściem w ciąże, czasami ból podczas stosunku oraz bóle krzyża. Można je rozpoznać w badaniu ginekologicznym i podczas USG narządów rodnych. Tyłozgięcia macicy nie uznaje się za chorobę, więc się go nie leczy.

4. Tyłozgięcie macicy a ciąża

Tyłozgięcie macicy może utrudniać zajście w ciąże. Przypadłość nie wpływa na płodność kobiety, a utrudnienia mogą wynikać z chorób, które wywołały tyłozgięcie macicy np.: endometrioza. Zapłodnienie jest nieco utrudnione, ponieważ głęboka penetracja wywołuje u kobiety ból, a w niektórych pozycjach plemniki mają mniejszą szansę na dotarcie do komórki jajowej.

5. Tyłozgięcie macicy a poród

Tyłozgięcie macicy nie ma żadnego wpływu na rozwój i przebieg ciąży. Macica dostosowuje się do warunków ciążowych, a podczas rozrostu macicy dochodzi do zmniejszenia kąta nachylenia. Na początku kobiecie w ciąży mogą dokuczać bóle krzyża, które z czasem ustępują. Tyłozgięcie macicy nie jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

Zobacz także:

Następny artykuł: Szczepienia przed ciążą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze