RDW-SD – charakterystyka, o czym nas informuje, norma, zbyt niskie i zbyt wysokie

Wskaźnik RDW-SD pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi, ponieważ opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek.

Zobacz film: "Anemia"

spis treści

1. RDW-SD – charakterystyka

RDW-SD to wskaźnik w badaniu morfologii krwi. Obrazuje on rozkład objętości czerwonych krwinek, czyli erytrocytów i jest pomocny w diagnozowaniu anemii. Wynik badania powinien być interpretowany przez lekarza.

2. RDW-SD – o czym nas informuje badanie?

Należy wiedzieć, że nie wszystkie krwinki czerwone mają tą samą objętość i opisuje ją wskaźnik MCV. Wskaźnik MCV uzupełnia wskaźnik RDW-SD o informację na temat odchylenia od średniej i pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Wskaźnik RDW - SD opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek
Wskaźnik RDW - SD opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek

3. RDW-SD – norma

Norma RDW-SD mieści się między 11,5–14,5%. Jeśli wynik mieści się w tej normie, to świadczy to o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek. Jeśli wynik jest zbyt wysoki, to oznacza dużą różnorodność w zakresie objętości komórek.

Zioła, które pomagają obniżyć poziom kortyzolu we krwi
Zioła, które pomagają obniżyć poziom kortyzolu we krwi [7 zdjęć]

Postęp cywilizacji sprawił, że żyjemy dłużej i wygodniej. Dokonania w dziedzinie medycyny pozwalają na...

zobacz galerię

4. RDW-SD – odchylenia od normy

Zazwyczaj wynik RDW-SD jest interpretowany razem z MC. Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Zbyt niski MCV i wysoki RDW-SD świadczy zazwyczaj o niedobrze żelaza i talasemii, czyli o wrodzonych ilościowych zaburzeniach syntezy hemoglobiny. Zbyt niski wskaźnik MCV przy normalnym RDW-SD jest charakterystyczny dla przewlekłej niedokrwistości. Jeśli mamy do czynienia z podwyższonym MCV i podwyższonym RDW-SD, to świadczy to o anemii hemolitycznej, w której erytrocyty ulegają przedwczesnemu rozpadowi, lub o chorobach wątroby. Zbyt niski poziom RDW-SD, czyli poniżej 10,2%, jest typowy dla anemii makrocytarnej, kiedy organizm wytwarza mało erytrocytów, a te, które wyprodukuje, są duże. Może on również świadczyć o anemii mikrocytarnej, kiedy wytwarzane czerwone krwinki są bardzo małe. Rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów wzrasta także po podaniu witaminy b12, kwasu foliowego, po przetoczeniu krwi. Towarzyszy także stanom zapalnym.

Zobacz także:

Następny artykuł: Rozmaz krwi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.