Szczepienia przed zajściem w ciążę
Szczepionka uaktywnia ciało człowieka do wytwarzania przeciwciał w organizmie. Dzięki temu człowiek staje się odporny i nie musi chorować, by nabyć tę odporność. Jeszcze przed zajściem w ciążę warto zapytać lekarza, czy szczepienia jakie kobieta miała kiedyś wykonywane nadal ją chronią. Niektóre infekcje są groźne zarówno dla matki jak i dziecka. Chronić przed niektórymi z nich mogą właśnie szczepionki. Niektóre można wykonać już w ciąży, inne należy jeszcze przed poczęciem dziecka.
1. Szczepienie przed ciążą
Takie organizmy jak np. bakterie i wirusy mogą atakować organizm, wywoływać infekcję i powodować choroby. Gdy pojawi się infekcja, organizm człowieka produkuje przeciwciała, które walczą z obcymi organizmami. W wielu przypadkach, gdy organizm wytworzy przeciwciała, człowiek staje się odporny na infekcję. Oznacza to, że organizm nie będzie chorował już na tę infekcję.
Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"
Szczepionki zawierają zwykle niewielką ilość patogennych organizmów, które odpowiadają za zakażenia. Organizmy, które znajdują się w szczepionkach są albo osłabione, albo martwe, dlatego też nie powodują choroby.
2. Rodzaje szczepionek
Wyróżnia się trzy główne typy szczepionek:
- zawierające żywe, ale osłabione organizmy,
- zawierające zabite organizmy,
- zawierające chemicznie zmienione białka bakterii.
Szczepionki, które zawierają w swoim składzie żywe bakterie lub wirusy nie są zalecane dla kobiet w ciąży – np. szczepionki przeciwko różyczce i ospie, ponieważ mogą powodować wady wrodzone u dzieci.
3. Jakie szczepienia ochronne?
Dlatego warto przed zajściem w ciążę wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał i zbadać, czy kobieta jest odporna na dane choroby. Jeśli nie, może spokojnie zaszczepić się przeciwko takim chorobom jak:
- wirusowe zapalenie wątroby typu B – szczepionka podawana jest w trzech dawkach – drugą przyjmuje się miesiąc po pierwszej, a trzecią pięć miesięcy po drugiej,
- różyczka – należy pamiętać, że jeśli szczepionka zawiera żywe wirusy tak ja właśnie ta przeciwko różyczce, kobieta musi odczekać trzy miesiące zanim rozpocznie starania o dziecko,
- odra,
- szczepienie przeciwko grypie – jeśli nawet szczepionka nie uchroni przed zachorowaniem, to można przejść łagodnie chorobę, obniża się także ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych u dziecka i matki. O dziecko najlepiej starać się najmniej po 2 miesiącach od szczepienia. Grypa w ciąży nie jest tylko zwykłym przeziębieniem.
Jeśli kobieta pracuje w służbie zdrowia, podróżuje po rejonach, w których infekcja występuje, choruje na choroby przewlekłe, może zaszczepić się przeciwko:
- tzw. meningokokom,
- pneumokokom,
- tężcowi,
- błonicy,
- wściekliźnie.
W czasie trwania samej ciąży kobieta nie powinna przyjmować szczepionek przeciwko takim chorobom jak:
- odra,
- świnka,
- różyczka,
- połączona szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce,
- ospa wietrzna,
- gruźlica.
4. Szczepienia w ciąży
Lekarze mało wiedzą jaki wpływ na płód mają szczepionki przeciwko zapaleniu wątroby typu A, ospie, żółtej gorączce. Kobieta powinna przedyskutować z lekarzem ryzyko i korzyści płynące z wykonania takiej szczepionki. Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować szczepionki przeciwko HPV. Trwają nadal badania nad jej bezpieczeństwem w ciąży.
Po przyjęciu szczepionki mogą pojawić się efekty uboczne. U różnych kobiet mogą być inne. W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem. Oto zestawienie szczepionek i efektów ubocznych, jakie mogą powodować:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A – podrażnienie i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy, zmęczenie, ciężkie reakcje alergiczne w bardzo rzadkich przypadkach,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B – bolesność w miejscu wstrzyknięcia, gorączka,
- grypa – zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, które mogą trwać do dwóch dni, gorączka,
- tężec/błonica – niewysoka gorączka, ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
- szczepionka przeciwko odrze, śwince, różyczce – niezaraźliwa wysypka, obrzęk węzłów szyi i policzków, bólu i sztywności stawów jednego do dwóch tygodni po szczepieniu,
- ospa wietrzna – gorączka, ból lub zaczerwienienie w miejscu podania, wysypka,przeciwko pneumokokom – gorączka, bolesność w miejscu wstrzyknięcia,
- doustna szczepionka przeciwko polio – żadne,
- szczepionka przeciw chorobie Heinego-Medina – zaczerwienienie, uczucie dyskomfortu w miejscu wstrzyknięcia.
Komentarze