Trwa ładowanie...

Przed zajściem w ciążę wykonaj te badania

Przed zajściem w ciążę wykonaj te badania
Przed zajściem w ciążę wykonaj te badania

Bez względu na to, jaki jest stan zdrowia kobiety i mężczyzny i jakie jest ich samopoczucie, partnerzy planujący dziecko powinni odwiedzić lekarza i wykonać zalecane przez niego badania. Dzięki nim można wykryć schorzenia, które są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, powodują upośledzenie umysłowe lub niedorozwój fizyczny dziecka.

1. Badanie genetyczne

Badania często wskazują na obniżoną płodność rodziców, czasem na całkowitą niepłodność, ale dzięki temu, że zostały wykonane wcześniej, jest więcej czasu na leczenie, które może przynieść całkowitą poprawę.

Po przeprowadzeniu wywiadu rodzinnego lekarz kieruje niektóre pary do poradni genetycznej. Badanie genetyczne pozwala na określenie potencjalnego ryzyka wad u dziecka. Im starsza jest kobieta, tym większe ryzyko, że ciąża nie będzie donoszona lub u dziecka wystąpią różnego typu mutacje.

Konsultacja lekarska może potwierdzić lub wykluczyć możliwość urodzenia zdrowego dziecka.

2. Badania a ciąża:

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"
  • ogólne badanie krwi – pozwala określić stan zdrowia badanego, wykryć zapalenia, zatrucia i wiele innych chorób. Dla przyszłych mam najważniejsze jest sprawdzenie, czy nie występuje u niej niedokrwistość. Jej wczesne wykrycie pozwala na podjęcie leczenia jeszcze przed ciążą;
  • ogólne badanie moczu – pozwala na ujawnienie chorób układu moczowego, a które należy wyleczyć przed ciążą;
  • badanie na poziom glukozy we krwi – sprawdza, czy kobieta nie choruje na cukrzycę, o której do tej pory mogła nie wiedzieć. Jeśli choroba występuje u niej, kobieta powinna rozpocząć leczenie, ponieważ cukrzyca może doprowadzić do przykrych konsekwencji zarówno dla matki jak i płodu;
  • badanie na obecność przeciwciał wobec toksoplazmozy – zarażenie się tą chorobą w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka – może spowodować poronienie, wady wzroku lub słuchu, upośledzenie umysłowe u dziecka;
  • badanie na obecność przeciwciał wobec różyczki – jeśli kobieta nie chorowała na nią lub nie była szczepiona, powinna przeprowadzić badanie i zaszczepić się. Różyczka przyczynia się bowiem do powstania wad rozwojowych u dziecka;
  • badanie na wykrycie przeciwciał wobec ospy wietrznej;
  • badanie na obecność przeciwciał wobec wirusa cytomegalii – choroba zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego kobieta może nawet nie wiedzieć, że choruje. Infekcja może powodować wrodzoną cytomegalię u dzieci;
  • badanie na obecność antygenu HBs – informuje o tym, czy kobieta jest nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej (WZW typu B);
  • badanie poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy w surowicy krwi – pozwala wykryć zaburzenia hormonalne, które mogą być przyczyną ewentualnego poronienia i powikłań w ciąży.

Kobiety powinny przede wszystkim poddać się badaniu ginekologicznemu, ponieważ schorzenia dróg rodnych są często przyczyną trudności z zajściem w ciążę i mogą przyczynić się do powikłań podczas ciąży.

Podczas badania lekarz sprawdzi narządy rodne kobiety, pobierze materiał do badania cytologicznego i sprawdzającego czystość pochwy.

3. USG w ciąży

Wykona również USG w ciąży narządów rodnych (dopochwowe lub przez powłoki brzuszne), a także zbada piersi. Lekarz zaleci również przeprowadzenie testów w kierunku chorób wenerycznych – kiły, rzeżączki, chlamydii i opryszczki.

4. Wizyta u stomatologa przed ciążą

Kobieta powinna także odwiedzić stomatologa. To badanie jest o tyle ważne, że podczas ciąży leczenie uzębienia zwykle nie jest możliwe. Warto zatem wszelkie ubytki usunąć jeszcze przed zajściem w ciążę.

Badanie genetyczne – pozwala na określenie potencjalnego ryzyka wad genetycznych u dziecka. Im starsza jest kobieta, tym większe jest ryzyko, że ciąża nie będzie donoszona lub u dziecka wystąpią różnego typu wady.

5. Badanie ojca dziecka

Jak wyżej wspomniano, nie tylko kobiety powinny przygotować się do poczęcia dziecka, ale także mężczyźni, aby nasienie było jak najlepszej jakości.

Warto, aby mężczyzna wykonał podstawowe badania: EKG, morfologię krwi, badanie moczu, lipidogram (czyli poziom cholesterolu w rozbiciu na frakcje), poziom cukru, ciśnienie krwi.

Jeśli cierpi na dolegliwości, które go niepokoją albo utrudniają życie – często się przeziębia, ma bóle głowy, problemy z zasypianiem – teraz jest dobra okazja, a zarazem ostatni dzwonek, by zainteresować nimi lekarza.

Wykonanie badań przed zajściem w ciążę jest niezbędne, ponieważ czasem partnerzy nie są świadomi swoich chorób.

Następny artykuł: RDW-SD
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze