Trwa ładowanie...

Podwyższone OB – charakterystyka, normy, przyczyny, ciąża

Avatar placeholder
02.07.2017 22:08
Podwyższone OB – charakterystyka, normy, przyczyny, ciąża
Podwyższone OB – charakterystyka, normy, przyczyny, ciąża

Odczyn Biernackiego oznacza się w podstawowych badaniach krwi. Podwyższone OB najczęściej sygnalizuje, że w naszym organizmie występuje stan zapalny. Ile wynoszą normy OB i co oznacza podwyższony poziom OB.

1. Podwyższone OB – charakterystyka

OB., czyli odczyn Biernackiego, to najprostsze badanie, do którego pobiera się na czczo próbkę krwi. Badanie to polega na ocenie szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w ciągu godziny od pobrania krwi. Szybkość opadania krwinek wskazuje, czy mamy podwyższone OB czy wręcz przeciwnie. Podwyższone OB ma bardzo różne przyczyny i należy wynik skonsultować z lekarzem.

2. Podwyższone OB. – normy

Wskaźnik OB często w różnych laboratoriach oznaczany jest ESR - erythrocyte sedimentation rate. Normy OB. są następujące: Noworodki: 0 –2 mm na godzinę Niemowlaki (od 6 miesiąca życia): 12–17 mm na godzinę Kobiety poniżej 50 roku życia: 6–11 mm na godzinę Kobiety powyżej 50 roku życia: do 30 mm na godzinę Mężczyźni poniżej 50 roku życia: 3–8 mm na godzinę Mężczyźni powyżej 50 roku życia: do 20 mm na godzinę

OB oznacza się w podstawowych badaniach krwi
OB oznacza się w podstawowych badaniach krwi

3. Podwyższone OB – przyczyny

Zobacz film: "Jak odróżnić stan zapalny od raka pęcherza moczowego?"

Podwyższone OB., czyli przyśpieszone opadanie krwinek, może występować przy: niedokrwistości, stanach zapalnych, rozwoju niektórych nowotworów. Podwyższone OB będzie występować także podczas urazów lub po operacji, przy marskości wątroby. Występuje także przy niedoczynności lub nadczynności tarczycy, zawale serca oraz chorobach autoimmunologicznych. Na badanie OB lekarz kieruje często, zwłaszcza gdy podejrzewa rozwijającą się chorobę o charakterze zapalnym, a kiedy stan zapalny jest już wykryty, by go monitorować. Badanie zalecane jest wykonywać raz w roku w ramach profilaktyki.

4 rodzaje raka, które mimo postępów w medycynie są trudne do wykrycia
4 rodzaje raka, które mimo postępów w medycynie są trudne do wykrycia [5 zdjęć]

Nowotwory są nazywane epidemią naszych czasów. Chorujemy coraz częściej, w coraz młodszym wieku. Na

zobacz galerię

4. Podwyższone OB – ciąża i miesiączka

Podwyższone OB w ciąży jest normalnym zjawiskiem i utrzymuje się do kilku tygodni po porodzie. Podwyższone OB występuje także u kobiet podczas miesiączki oraz podczas menstruacji, ponieważ oba te stany wywołują niewielką niedokrwistość, a także przy przyjmowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Po narodzinach dziecko może mieć podwyższone OB do 6 miesiąca życia i jest to również normalne zjawisko.

Zobacz także:

Następny artykuł: Podwyższone TSH
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze