Trwa ładowanie...

Podwyższone TSH – charakterystyka, występowanie, przyczyny, objawy, ciąża, leczenie

Avatar placeholder
02.07.2017 22:10
Podwyższone TSH – charakterystyka, występowanie, przyczyny, objawy, ciąża, leczenie
Podwyższone TSH – charakterystyka, występowanie, przyczyny, objawy, ciąża, leczenie

TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Reguluje pracę tarczycy wydzielającej hormony mające wpływ na przebieg wielu procesów w organizmie. Jakie powinno być stężenie TSH? Co oznacza podwyższone TSH?

1. Podwyższone TSH – charakterystyka

Kiedy mamy podwyższone TSH, ale występują prawidłowe stężenia wolnych hormonów tarczycy (FT4 i FT3), wtedy mamy do czynienia z subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Jeśli natomiast mamy podwyższone TSH, a stężenia wolnych hormonów jest obniżone, wtedy mówimy o pełnej niedoczynności tarczycy. Norma stężenia TSH we krwi wynosi pomiędzy 0,27 a 4,2 mU/l. U osób młodych wynik powinien raczej być zbliżony do dolnej granicy.

2. Podwyższone TSH – badania uzupełniające

Lekarz powinien zlecić wykonanie badań dodatkowych, kiedy wystąpi podwyższone TSH. Należy wykonać badanie FT4 i FT3 celem wykluczenia pełnej niedoczynności tarczycy. Warto także wykonać stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych ATPO, które pomogą w wykluczeniu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Wykonywane jest także USG tarczycy, które pomaga stwierdzić, czy objętość tarczycy nie jest relatywnie mała i czy obraz tarczycy w USG nie jest typowy dla choroby Hashimoto.

Podwyższony poziom TSH oznacza niedoczynność tarczycy
Podwyższony poziom TSH oznacza niedoczynność tarczycy

3. Podwyższone TSH – występowanie i przyczyny

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Subkliniczna niedoczynność tarczycy dotyczy nawet 10% populacji, a jeśli pod uwagę weźmiemy TSH przekraczające 2,5, to liczba ta wzrośnie. Zwiększoną częstotliwość występowania podwyższonego TSH zaobserwujemy u kobiet, osób starszych i mieszkańców krajów, gdzie jest prawidłowa podaż jodu. Najczęstszą przyczyną natomiast jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, a w szczególności choroba Hashimoto.

4. Podwyższone TSH – objawy

Do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy zaliczamy: nadmierne przesuszenie skóry, obrzęki, wzrost masy ciała, zaparcia, osłabienie, a także objawy depresji. U osób w starszym wieku, które chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego, podwyższone TSH może powodować nasilenie tych objawów. Jeśli niedoczynność tarczycy jest leczona, to nie powinna przebiegać bezobjawowo.

Zobacz także:

5. Podwyższone TSH – ciąża

U kobiet, które planują ciąże lub są w ciąży, przy podwyższonym TSH podaje się tyroksynę i ciąża powinna przebiegać bez problemów. Jeśli jednak choroba jest nieleczona, może skutkować szeregiem powikłań ciążowych oraz rzutować na stan zdrowia dziecka, w szczególności na jego rozwój intelektualny.

Następny artykuł: Podwyższone leukocyty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze