Polacy mają słabe plemniki

Ponad 60 proc. mężczyzn w Polsce może mieć problemy z poczęciem dziecka. Niezdrowa dieta i złe nawyki sprawiają, że zmniejsza się liczba plemników, stają się mniej ruchliwe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Plemników coraz mniej

Z badań przeprowadzonych przez Klinikę Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach wynika, że ponad połowa potencjalnych przyszłych ojców może mieć trudności z zapłodnieniem partnerek. U 62 proc. mężczyzn stwierdzono co najmniej jeden defekt płodności.

Polecane wideo:

Co jest głównym problemem? Przede wszystkim zbyt mała liczba plemników w spermie – takie anomalie odkryto u 42 proc. badanych. U co trzeciego mężczyzny komórki rozrodcze są za mało ruchliwe, przez co nie mogą dotrzeć do komórki jajowej, a w efekcie nie dochodzi do zapłodnienia.

Problemy często dotyczą młodych mężczyzn, którzy dopiero planują powiększenie rodziny. Specjaliści szacują, że nawet 25 proc. panów między 27. a 33. rokiem życia może być zagrożonych niepłodnością.

Co szkodzi plemnikom?

Pogarszająca się jakość spermy to wynik złych nawyków. Palenie papierosów, picie alkoholu, stres, życie w ciągłym biegu, niezdrowa dieta nie pozostają bez wpływu na plemniki Polaków.

Mężczyźni, którzy starają się o dziecko powinni też pamiętać o tym, że gorące kąpiele, korzystanie z sauny, siedząca praca i zbyt ciasna bielizna mogą prowadzić do przegrzewania jąder, a w konsekwencji do problemów z plemnikami.

Negatywny wpływ na jakość nasienia mają również czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia, pestycydy oraz toksyny, z którymi mamy kontakt każdego dnia.

Chcecie mieć dziecko? Sprawdź, jak twój mężczyzna może zwiększyć swoją płodność

Czy wiesz, że codzienne nawyki i tryb życia mają negatywny wpływ na jakość spermy? Jeśli staracie się o dziecko, oboje powinniście zadbać o siebie i korzystać...

Jak dbać o jakość nasienia?

Aby zwiększyć szanse na naturalne poczęcie dziecka należy zmienić dietę. To zalecenie odnosi się zwłaszcza do mężczyzn z nadwagą i otyłością, ale nie tylko. Odpowiednio skomponowane menu może dostarczać składników, które polepszą jakość spermy.

W diecie przyszłego taty powinny znaleźć się produkty bogate w cynk, selen, magnez, witaminy oraz antyoksydanty. Do codziennego jadłospisu należy włączyć czerwone mięso, ryby, chudy drób, rośliny strączkowe, pełne ziarna oraz jak najwięcej zielonych warzyw. Nie należy zapominać o źródłach zdrowych kwasów tłuszczowych znajdujących się m.in. w olejach roślinnych, orzechach i pestkach.

Jednym z głównych zabójców plemników jest stres – mężczyznom poleca się więc regularną aktywność (najlepiej na świeżym powietrzu), która świetnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale również mentalną. Należy unikać przegrzewania genitaliów (np. nie kłaść laptopa na kolanach), a także pożegnać się z używkami.

Pary, które bezskutecznie starają się o dziecko, powinny skorzystać z badań płodności. W przypadku mężczyzn wykonuje się badanie nasienia, które pozwala określić ilość, ruchliwość, żywotność i budowę plemników. Na tej podstawie można stwierdzić, co jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę i podjąć odpowiednie działania oraz leczenie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niepłodność męska
Niepłodność męska

Specjaliści namawiają: zamroź swoją spermę!

Specjaliści namawiają: zamroź swoją spermę!

, że **męska sperma** wraz z wiekiem mężczyzny staje się bardziej podatna na wszelkie błędy i nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do rozwoju m.in (...) ) przez wiele lat. Według naukowców męska sperma jest w najlepszej...

Niepłodność męska

Plemnik

Plemnik

Oligospermia, inaczej oligozoospermia, to zaburzenie męskiego układu rozrodczego, które stanowi jedną z przyczyn niepłodności. Oligospermia oznacza zbyt zbyt małą liczbę plemników w nasieniu. W przypadku oligospermii liczba plemników w ejakulacie jest...

Niepłodność męska

Choroby powodujące niepłodność

za spadek płodności u mężczyzn odpowiada zapalenie gruczołu krokowego, ejakulacja wsteczna czy spodziectwo. Niepłodność męska może być również uwarunkowana chorobami genetycznymi i mutacjami genów. Wady wrodzone...

Niepłodność męska

Niepłodność z męskiej perspektywy

/portal/nieplodnosc) obserwują pewną prawidłowość - panuje powszechne przekonanie, że niepłodność to problem zdecydowanie kobiecy. Okazuje (...) w programie rozmawiałem z wieloma kolegami z pracy, którzy gratulowali mi odwagi w mówieniu...

Niepłodność

Stres a płodność męska

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.

Palenie w ciąży

Jak palenie wpływa na ciążę i dziecko?

Nikotyna uszkadza plemniki i komórki jajowe, utrudniajac zajście w ciążę. Paląca matka i ojciec przekazują taki uszkodzony genom swoim dzieciom

Metody ułatwiające poczęcie

Wyznaczanie dni płodnych - video

cyklu. W tym etapie dojrzałym pęcherzyk ulega pęknięciu, po czym uwalniana jest komórka jajowa, która „przesuwa" się do jajowodu i czeka na plemniki

Choroby noworodka

Zez u niemowlaka

Zez u niemowlaka

Zez u noworodka to całkiem naturalne zjawisko i nie ma powodów do obaw. Mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych są początkowo słabe i trudno im czasami utrzymywać oczka równolegle.