Trwa ładowanie...

Przeszczepy tkanki jajnikowej skuteczne i bezpieczne dla kobiet, które wygrały z nowotworem

 Sylwia Stachura
10.12.2015 10:25
Przeszczepy tkanki jajnikowej skuteczne i bezpieczne dla kobiet, które wygrały z nowotworem
Przeszczepy tkanki jajnikowej skuteczne i bezpieczne dla kobiet, które wygrały z nowotworem (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Duńscy eksperci twierdzą, że kobiety, którym usunięto jajniki podczas leczenia raka, mają duże szanse zostać matkami. Przeszczepy tkanki jajnika są bardzo skuteczne i nie grożą nawrotem nowotworu. To dobra wiadomość dla młodych kobiet, które po wygranej walce z chorobą chcą się cieszyć macierzyństwem.

1. Szansa dla chorych na raka jajnika

W Danii procedura zamrażania tkanek jajnika u kobiet leczonych onkologicznie jest rutynowa i bezpłatna. Od 2000 roku prawie 800 pań zdecydowało się na zamrożenie tkanki jajnikowej. Eksperci sprawdzili, czy ta metoda jest skuteczna i bezpieczna.

W badaniu wzięło udział 41 kobiet, które przeszły transplantację. Spośród nich 32 pacjentki chciały zajść w ciążę, a dziesięciu udało się urodzić dzieci. W sumie na świat przyszło 14 noworodków – ośmioro naturalnie, a sześcioro dzięki zapłodnieniu in vitro.

2. Czy zabieg jest bezpieczny?

Rezultaty badania opublikowane na łamach dziennika „Human Reproduction” mogą odmienić współczesną medycynę. Do tej pory nawet specjaliści nieufanie podchodzili do przeszczepów tkanki jajnikowej kobietom, którym usunięto te narządy. Obawiali się, że po transplantacji może nastąpić nawrót choroby nowotworowej.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

W grupie 41 kobiet odnotowano trzy przypadki zachorowania na raka po przeszczepie. Lekarze zgodnie twierdzą, że nie miały one jednak związku z transplantacją. Dwie pacjentki miały raka piersi, a jedna mięsaka Ewinga.

3. Płodność pod opieką

Chociaż statystyki wskazują, że rak jajnika to choroba najczęściej występująca w okresie menopauzalnym, często atakuje również młode kobiety. To właśnie one martwią się, że po leczeniu nie będą mogły mieć dzieci.

Wyniki duńskiego badania dają nadzieję, że nawet po usunięciu jajników można cieszyć się macierzyństwem. Sukcesy w przeszczepianiu zamrożonych tkanek pokazują, że być może już wkrótce rak jajnika przestanie być wyrokiem skazującym na bezpłodność.

Lekarze podkreślają, że nie wszystkie panie decydują się na transplantację ze względu na chęć powiększenia rodziny. Część z nich nie zgadza się na przedwczesną menopauzę, która jest wynikiem leczenia nowotworu. Przeszczep tkanek jest dla nich szansą na prowadzenie aktywnego życia bez objawów typowych dla okresu przekwitania jeszcze przez wiele lat.

Staystyki pokazują, że co roku w Polsce odnotowuje się ok. 3 tys. nowych zachorowań na raka jajnika, a ok. 2 tys. kobiet umiera w wyniku choroby. Leczenie opiera się na usunięciu narządów rodnych oraz chemioterapii. Wczesne wykrycie zmian daje duże szanse na wyleczenie. Niestety w początkowej fazie nowotwór nie daje żadnych objawów, przez co trudno go zdiagnozować.

Następny artykuł: Niepłodność mężczyzn
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze