Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Test płodności

Avatar placeholder
29.12.2014 17:57
Test płodności
Test płodności (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Test płodności dla kobiety to innymi słowy test owulacyjny, gdyż w czasie okołoowulacyjnym przypadają dni płodne kobiety i wtedy może zajść w ciążę. Jeśli przez cały cykl menstruacyjny kobiety test ani razu nie jest pozytywny – należy zgłosić się na dalsze badania, gdyż oznacza to cykl bezowulacyjny (takie cykle mogą się zdarzyć raz na jakiś czas u każdej kobiety, jednak jeśli pojawiają się często, wymaga to dalszych badań płodności). Całkiem nowym rodzajem testu płodności jest domowy test płodności dla mężczyzn. Bada on zagęszczenie plemników na milimetr sześcienny i jeśli jest ono zbyt niskie, test ma wynik negatywny.

1. Domowy test płodności dla kobiet

Domowy test płodności dla kobiet polega na wykrywaniu stężenia hormonu luteinizującego w moczu. Podnosi się on w czasie okołoowulacyjnym i spada po owulacji. Znajomość terminu owulacji, czyli czasu najwyższej płodności kobiety, pozwala na kontrolę zapłodnienia poprzez bądź współżycie, bądź też wstrzemięźliwość płciową w czasie dni płodnych.

Test owulacyjny wygląda i działa podobnie jak test ciążowy (który wykrywa inny hormon – gonadotropinę kosmówkową). Taki test płodności można także przeprowadzić w laboratorium. Przebiega on identycznie jak każde inne badanie moczu.

Badanie owulacji przeprowadza się codziennie, o tej samej porze dnia lub nocy (najlepszą porą jest późny wieczór lub rano). Nie trzeba przeprowadzać testu w czasie całego cyklu, wystarczy rozpocząć pomiary w dniach poprzedzających owulację.

2. Domowy test płodności dla mężczyzn

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Nowością na rynku są testy płodności dla mężczyzn. Są to testy płodności do użytku domowego, tak jak testy owulacyjne czy testy ciążowe dla kobiet. Uznaje się, że możliwość przeprowadzenia podstawowego badania płodności zwiększy ilość mężczyzn badających się w związku z problemami z poczęciem. Na razie szacuje się, że przy problemach z zajściem w ciążę tylko 20 proc. mężczyzn przeprowadza jakiekolwiek badania. A przecież pary mają problemy z płodnością równie często z powodu niepłodności u mężczyzny, jak i niepłodności u kobiety.

Przedmiotem badania jest sperma mężczyzny. Testy płodności męskiej opierają się na badaniu zagęszczenia plemników, bo tak naprawdę to niewystarczająca ilość plemników (oligospermia) jest najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę (jeśli „wina” leży po stronie mężczyzny).

Wynik testu może być:

  • pozytywny – oznaczający, że ilość plemników na mililitr sześcienny wynosi powyżej 15 milionów;
  • negatywny – oznaczający, że ilość plemników na mililitr sześcienny wynosi poniżej 15 milionów.

Ilość plemników w pierwszym przypadku powinna zapewnić w pewnym momencie zapłodnienie. Mniejsza ilość plemników oznacza, że konieczna jest wizyta u lekarza urologa, który stwierdzi, co jest przyczyną oligospermii.

Wynik testu można odczytać już po 10 minutach. Producent zapewnia o 98 proc. skuteczności. Należy pamiętać, że przyczyną niepłodności męskiej nie zawsze jest oligospermia – może to być także np. obecność bakterii w płynie nasiennym czy nieprawidłowa budowa albo ruchliwość plemników.

Następny artykuł: USG jajnika
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze