Trwa ładowanie...

Popularne leki przeciwbólowe mogą zagrażać kobiecej płodności?

 Aleksandra Miłosz
31.12.2018 11:20
Popularne leki przeciwbólowe mogą zagrażać kobiecej płodności?
Popularne leki przeciwbólowe mogą zagrażać kobiecej płodności? (Ilustracja / Shutterstock)

Ból dotyka każdego z nas. Ból głowy, pleców, mięśni czy brzucha może skutecznie uprzykrzyć nam nawet najprzyjemniejsze chwile. Okazuje się jednak, że regularne uśmierzanie bólu tzw. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może być zgubne, zwłaszcza dla młodych kobiet. Według najnowszych badań popularne leki przeciwbólowe mogą bardzo niekorzystnie wpływać na kobiecą płodność – utrudniać owulację i obniżać poziom progesteronu.

spis treści

1. Nauka w służbie płodności

Naukowcy przeanalizowali zdrowie 39 kobiet będących w wieku rozrodczym, które skarżyły się na niewielki, ale regularny ból pleców. Kobietom podawano niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak diklofenak, naproksen, etorykoksyb oraz placebo. Przed rozpoczęciem eksperymentu każdą kobietę poddano badaniu USG. Dzięki niemu lekarze chcieli określić wielkość i stan jajników, z których każdego miesiąca uwalniana jest komórka jajowa. Badania rozpoczęły się w 10 dniu cyklu każdej z badanych kobiet – to właśnie w tym czasie pęcherzyk jest najlepiej przygotowany do uwolnienia komórki jajowej. Po 10 dniach ponownie wykonano badania USG, a ich wyniki zaskoczyły nawet samych specjalistów.

2. Ból czy owulacja?

Z przeprowadzonych badań wynika, że leki przeciwbólowe zaburzały proces uwalniania się jajeczka. U pacjentek, które poddały się badaniu, zaobserwowano także zmniejszenie stężenia progesteronu, czyli hormonu niezbędnego do owulacji, który pomaga zapłodnionemu jajeczku utrzymać się w macicy przyszłej mamy. W przypadku kobiet przyjmujących diklofenak owulacja zmniejszyła się aż o 93%, a u kobiet przyjmujących pozostałe niesteroidowe leki przeciwzapalne płodność zmniejszyła się o 75%. W dodatku u 1/3 kobiet zaczęły powstawać torbiele związane z niemożliwością uwalniania się pęcherzyka.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Po badaniu naukowcy poprosili połowę kobiet, aby obserwowały swoje następne cykle menstruacyjne. Okazało się, że po odstawieniu leków u wszystkich pań doszło do normalnej owulacji. I chociaż skutki przyjmowania leków przeciwbólowych są odwracalne, to wykonanie tego badania pokazało, jak niebezpieczne dla kobiecej płodności jest ich przyjmowanie.

3. Lekcja farmakologii

Wyniki przeprowadzonych badań powinny być ostrzeżeniem nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy, którzy powinni zwracać szczególną uwagę na potencjalne skutki uboczne przepisywanych przez siebie leków
Wyniki przeprowadzonych badań powinny być ostrzeżeniem nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy, którzy powinni zwracać szczególną uwagę na potencjalne skutki uboczne przepisywanych przez siebie leków

Według Philipa Conaghana z brytyjskiego Uniwersytetu w Leeds takie eksperymenty przypominają pacjentom, ale także lekarzom, jak niebezpieczne może być zlecanie przyjmowania niektórych leków. I chociaż niesteroidowe leki przeciwzapalne przyjmowane są przez pacjentów okazjonalnie, a w większości zalecane są kobietom po menopauzie, u których wystąpiły problemy natury reumatycznej, to warto pamiętać, że zlecanie ich kobietom w młodym wieku, zwłaszcza tym planującym potomstwo, może wiązać się z niebezpiecznymi dla ich zdrowia i płodności konsekwencjami.

Źródło: www.webmd.com

Następny artykuł: Przeszczepy tkanki jajnikowej skuteczne i bezpieczne dla kobiet, które wygrały z nowotworem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze