Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Histeroskopia

Avatar placeholder
24.06.2019 10:26
Histeroskopia
Histeroskopia (123rf)

Histeroskopia to badanie endoskopowe szyjki i jamy macicy. Wykonuje się ją za pomocą histeroskopu, specjalnego przyrządu optycznego, wprowadzanego przez pochwę do szyjki i jamy macicy. Badanie histeroskopowe wykorzystuje diagnostyka niepłodności do potwierdzania lub wykluczania przyczyn niepłodności, takich jak choroby macicy i endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Histeroskopia pozwala na dokładne obejrzenie błony śluzowej macicy i stwierdzenie ewentualnych zmian chorobowych.

1. Na czym polega histeroskopia?

Histeroskopia - badanie
Histeroskopia - badanie

Histeroskopia to badanie wziernikowe szyjki i jamy macicy. Wykonuje się ją za pomocą histeroskopu, specjalnego

zobacz galerię

Badanie histeroskopowe to metoda bezpośredniego obejrzenia wnętrza szyjki i jamy macicy. Oprócz tego, dzięki wziernikowi, można przeprowadzać zabiegi lecznicze, takie jak usuwanie zrostów i polipów oraz pobierać próbki do badania histopatologicznego. Histeroskop pozwala na pobranie konkretnej próbki z szyjki lub jamy macicy.

Diagnostyka niepłodności wykorzystuje histeroskopię w celu stwierdzenia, czy problemów z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży nie wywołują nieprawidłowości endometrium lub macicy. Mogą to być:

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"
  • zrosty wewnątrzmaciczne;
  • mięśniaki macicy;
  • wady anatomiczne macicy;
  • polipy;
  • przerwanie ciągłości ścianki macicy;
  • rozrost endometrium.

Badanie histeroskopowe wykonywane jest w przypadku podejrzenia powyższych nieprawidłowości, w przypadku pojawienia się krwawienia z dróg rodnych o niewiadomej przyczynie oraz w celu oceny stanu endometrium.

Histeroskopia jako metoda lecznicza, pozwala na usunięcie takich schorzeń, jak polipy endometrialne, przegrody macicy, zrosty wewnątrzmaciczne oraz mięśniaki macicy. To skuteczna metoda leczenia niepłodności, gdyż po usunięciu tego typu problemów, szansa kobiety na zajście w ciążę i jej donoszenie się zwiększa. Wyleczenie nieprawidłowości w obrębie macicy i endometrium to pierwszy krok do leczenia niepłodności. Jeśli nadal będą utrzymywały się problemy z poczęciem dziecka lub donoszeniem ciąży, konieczne są dalsze badania. Może się okazać, że inne choroby czy nieprawidłowości uniemożliwiają prawidłową ciążę.

2. Jak wygląda histeroskopia?

Przed badaniem wymagane są tylko badania zwykle wymagane przed znieczuleniem ogólnym, czyli morfologia krwi, badanie rentgenowskie klatki piersiowej, a u osób po 50. roku życia elektrokardiografia spoczynkowa, czyli EKG. Anestezjolog może także przeprowadzić wywiad lekarski, aby stwierdzić, czy stan zdrowia pacjentki pozwala na znieczulenie ogólne. Przed badaniem lekarz może zapytać o datę ostatniej miesiączki. Trzeba go także poinformować o ewentualnej skazie krwotocznej.

Osoba badana siada na fotelu ginekologicznym, jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Zostaje uśpiona, po czym do pochwy wprowadzany jest wziernik. Aby zwiększyć dokładność badania, jamę macicy wypełnia się gazem lub płynem. Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest dokładnie oglądana. W trakcie badania poprzez histeroskop można wprowadzić narzędzia chirurgiczne do pobrania próbek lub usunięcia zmian patologicznych. Badanie histeroskopowe trwa kilkanaście minut. Po badaniu trzeba zostać pod obserwacją lekarską. W niektórych przypadkach stosuje się antybiotyki przez kilka dni po badaniu. Wynik histeroskopii ma postać opisu.

Następny artykuł: Mięśniaki macicy a planowanie ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze