Histerosalpingografia

Histerosalpingografia (HSG) to rentgenowskie badanie jajowodów i macicy. Korzysta z niego przede wszystkim diagnostyka niepłodności, choć HSG bywa także stosowane w diagnostyce chorób i nieprawidłowości macicy i jajowodów. Dzięki temu badaniu można dokładnie zbadać drożność jajowodów i budowę narządów rodnych. To badanie rentgenowskie jest przeprowadzane z wykorzystaniem kontrastu, więc nie może być stosowane u osób uczulonych na substancję cieniującą.

1. Na jakiej zasadzie działa histerosalpingografia?

Histerosalpingografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie oraz środek kontrastujący i jest wykonywana w pracowni rentgenowskiej. Promieniowanie rentgena jest pochłaniane przez kontrast, dzięki czemu na zdjęciu można obejrzeć dokładnie jamę macicy oraz jajowody. Ważne jest, aby badanie histerosalpingograficzne było wykonywane do 10. dnia cyklu menstruacyjnego, czyli maksymalnie 10 dni po pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Kolejnym ograniczeniem jest to, że nie przeprowadza się badania w czasie krwawienia, nawet jeśli jest ono tylko śladowe.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

2. Co można zdiagnozować za pomocą histerosalpingografii?

Diagnostyka niepłodności wykorzystuje histerosalpingografię w celu wykluczenia lub potwierdzenia zmian patologicznych, które uniemożliwiają zajście w ciążę lub donoszenie ciąży. Jest to badanie inwazyjne, które przeprowadza się tylko na zlecenie lekarza. Przed histerosalpingografią trzeba zrobić sobie USG przezpochwowe oraz rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

Za pomocą tego badania można stwierdzić:

 • niedrożność jajowodów;
 • nieprawidłowości w kształcie jajowodów;
 • niewydolność szyjki macicy;
 • gruźlicę narządów rodnych;
 • nieprawidłowości w budowie macicy;
 • niedorozwój macicy;
 • guzy macicy;
 • choroby endometrium;
 • polipy;
 • zrosty śródmaciczne;
 • zrosty przydatkowe.

3. Jak wygląda histerosalpingografia?

Zaleca się, aby dzień przed badaniem zjeść lekką kolację, a w dniu badania dopuszczalne jest lekkie śniadanie. Rano przed badaniem trzeba wykonać lewatywę, a 20 minut przed przyjmuje się doodbytniczy środek rozkurczowy. Histerosalpingografia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Badanie jest niebolesne. Ból pojawia się, jeśli niedrożność jajowodów podnosi ciśnienie środka kontrastującego.

Kobieta jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Kładzie się na stole rentgenowskim w pozycji przypominającej ginekologiczną. Lekarz zakłada wziernik dopochwowy. Środek kontrastujący wprowadzany jest do dróg rodnych kobiety za pomocą aparatu Schultza. Ten proces jest monitorowany na ekranie aparatu rentgenowskiego. W czasie badania, wykonuje się dwa lub trzy zdjęcia rentgenowskie:

 • pierwsze zdjęcie wykonywane jest po wypełnieniu kontrastem jamy macicy;
 • drugie zdjęcie wykonywane jest po wypełnieniu kontrastem jajowodów;
 • trzecie zdjęcie wykonywane jest w celu lepszego uwidocznienia zrostów w jamie macicy lub innych zmian patologicznych; może być wykonywane po innym kątem niż pozostałe zdjęcia.

Histerosalpingografia trwa około 20 minut. Rzadko wywołuje jakiekolwiek powikłania. Dzięki badaniom poprzedzającym nie ma ryzyka zapalenia przydatków wskutek badania. Wynik tego badania jest przedstawiany na kliszy oraz dołączany jest opis.

Niepłodność wtórna
Histeroskopia

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Czy lek Silvecta osłabia skuteczność wkładki domacicznej?

Pytanie zasadniczo do ginekologa, ale program skierował je także do psychologa. Przyglądając się mu uważniej można by zmienić jego kierunek - jak używanie wkładki domacicznej wpływa na zdrowie psychiczne. Pozostając w ramach politycznej poprawności należałoby odpowiedzieć że nie ma żadnych ujemnych skutków. Ja dam pani jednak odpowiedź niepoprawną politycznie. Wyjdę w niej także poza neutralność światopoglądową. Próbując spojrzeć na problem nieco głębiej można powiedzieć że Pani antykoncepcję, (a właściwie wczesnoporonność) wbudowuje w siebie. Antykoncepcja i wczesnoporonność staje się elementem Pani organizmu, a w pewnym sensie także Pani psychiki. Pani organizm otrzymuje coś co ma głęboką symbolikę - zapobieganie nowemu życiu. Idąc dalej można by powiedzieć, że podobnie jak organizm zaczyna zawierać w sobie coś zapobiegającego rozwojowi nowego życia tak też w Pani psychice powstaje pewien obiekt zapobiegający nowemu życiu, w ogóle zapobiegający życiu. Gdyby psychikę potraktować jako składającą się z różnych części to pojawia się taka nowa cząstka która zapobiega życiu (w różnych aspektach). Biorąc pod uwagę, że w człowieku i tak istnieje popęd śmierci (tak przynajmniej uważają psychoanalitycy), to taka nowa śmiertelna cząstka w psychice może działanie tego popędu wzmacniać, a przez to przyczyniać się także do nasilania depresji.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Czy piersi po redukcji opadania się wyrównają?

Szanowna Pani, trudno się nie przejmować a radzić w takiej sytuacji można jedynie żeby poczekać bo jest jeszcze wcześnie po operacji. Może się wyrównają. Gdyby jednak miała Pani wątpliwości proszę o zdjęcia do oceny kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Co oznaczają tak bolesne stosunki?

Dzień dobry. Z opisu można wnioskować, że mimo intelektualnej gotowości do uprawiania seksu, emocjonalnie nie jest Pani jeszcze na nie gotowa - stąd prawdopodobnie nikła przyjemność podczas gry wstępnej i pieszczot i ból podczas stosunku. Dodać trzeba, że nierozsądne jest przechodzenie do seksu genitalnego, jeśli gra wstępna nie spełnia istotnej funkcji - czyli nie podnieca. Wygląda na to, że, powodowana uczuciem do partnera, zmusza się Pani do współżycia. Warto zatem na razie rozważyć zasadność podejmowania stosunków na rzecz rozwijania innych form seksualnych zachowań, ponieważ kontynuowanie bolesnych stosunków może skutkować zgeneralizowaną awersją do seksu. Powyższe rozważania niekoniecznie mogą być trafne, dlatego też, w celu rzeczywistego zdiagnozowania źródła problemu, sugerowałbym konsultację seksuologiczną - najlepiej razem z partnerem. Pozdrawiam.

Lek.  Janusz Jaworowski Chirurg , Chirurg plastyczny , Warszawa umów wizytę

Jakie są sposoby na powiększenie piersi?

Szanowna Pani, Według moich pacjentek najbardziej przewidywalne i trwałe powiekszenie piersi o ładnym naturalnym kształcie dają jedynie implanty. Inne tzw nie inwazyjne metody są równie kosztowne jednak efekt znika. Z punktu widzenia onkologa wszystkie preparaty wstrzykiwane do piersi stanowią pewne zagrożenie dla dalszej profilaktyki nowotworów piersi. Zapraszam do kontaktu kontakt@drjaworowski.pl dr Janusz Jaworowski specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Mgr  Maciej Rutkowski Psycholog , Psychoterapeuta , Seksuolog , Białystok umów wizytę

Dlaczego partnerka nie ma orgazmu waginalnego?

Dzień dobry. Jak można przypuszczać, Pana partnerka jest - podobnie jak Pan - osobą młodą. U młodych ludzi, rozpoczynających dopiero współżycie nierzadko występują problemy z osiągnięciem właściwej erekcji, nawilżeniem pochwy, osiągnięciem satysfakcji, etc. W większości dolegliwości te ustępują same wraz z nabieraniem doświadczenia i "uczeniem się" własnego ciała i ciała partnera/ki. U części jednak osób problemy te nie tylko nie ustępują, ale wręcz się pogłębiają (najczęściej z powodu nadmiernego przejmowania się swoim stanem), w związku z czym wymagają pomocy specjalisty. Z opisu można wnioskować, że Pańskiej partnerce prawdopodobnie bardziej odpowiada drażnienie łechtaczki, co skutkuje osiągnięciem przez nią orgazmów - w dodatku wielokrotnych. Tego rodzaju "przypadłości" nie leczy się, ponieważ jest ona normą - wiele kobiet osiąga orgazm nie poprzez drażnienie pochwy, a właśnie łechtaczki. Pańskie wątpliwości najlepiej rozwiałaby konsultacja z seksuologiem, dzięki której mógłby Pan bliżej zapoznać się ze specyfiką kobiecego orgazmu - znacznie bardziej skomplikowanego niż orgazm męski oraz zrozumieć również własną rolę w relacji - nie tylko seksualnej. Pozdrawiam.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy miesiączka nasila nerwicę?

Wiele kobiet odczuwa zmiany zachodzące w organizmie w cyklu miesiączkowym. Objawy są różne, w tym wzrost napięcia, drażliwości. To z kolei może mieć wpływ na odczuwany przez Panią lęk lub niepokój lub też utrudniać wypracowane wcześniej strategie zaradcze. Warto jednak omówić to szerzej ze swoim psychoterapeutą. Być może także dobrym pomysłem byłoby zwiększenie częstotliwości spotkań z terapeutą?

Dr n. med.  Maciej Matuszczyk Psychiatra , Seksuolog , Katowice umów wizytę

Czy seks będzie mi kiedyś sprawiał przyjemność?

Ból przy stosunku nie jest niestety rzadkością. Polecam najpierw wizytę u ginekologa, aby wykluczyć jakiekolwiek przyczyny biologiczne. Polecam poszukanie ginekologa, który jest jednocześnie seksuologiem - bo jeśli wykluczy przyczyny organiczne - będzie mógł pomóc w zakresie problemu jakim jest Dyspareunia nieorganiczna (proszę poszukać w google). Podsumowując - to jest do wyleczenia, ale trzeba nie da się tego zrobić bez wizyty u specjalisty.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Dlaczego odczuwam niechęć do ciąży?

Lęk przed ciążą, zmianami w ciele itp może mieć rożne źródła- np związane z: -negatywnymi doświadczeniami innych kobiet w rodzinie lub bliskim towarzystwie związane z ciążą i porodem, -lękiem przed utratą urody, a tym samym zaniżeniem samooceny i poczucia akceptacji społecznej, -lękiem przed utratą zdrowia lub sprawności fizycznej, -obawą przed odrzuceniem ze strony partnera itp. Może być także obawą przed podjęciem roli macierzyńskiej lub też może mieć źródło w relacji partnerskiej. Może także wynikać z Pani relacji ze swoją mamą, wczesnodziecięcych doświadczeń i tego, co mówi się na temat ciąży w rodzinie i wśród bliskich. Podsumowując zatem- przyczyn leku przed ciążą może być wiele i mogą one być bardzo różne. Aby dokładnie przyjrzeć się realnym przyczynom obaw i leku warto podjąć konsultacje z psychologiem, psychoterapeuta. Specjalista pomoże zarówno zrozumieć jak i przepracować emocjonalne, osobowościowe jak i związane z doświadczeniem przyczyny lęku. Zaproponuje także najlepsze, możliwe metody poradzenia sobie z obawami (np poprzez psychoterapię).

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.