Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Histerosalpingografia

Avatar placeholder
24.05.2023 19:46
Histerosalpingografia
Histerosalpingografia (123rf)

Histerosalpingografia (HSG) to rentgenowskie badanie jajowodów i macicy. Korzysta z niego przede wszystkim diagnostyka niepłodności, choć HSG bywa także stosowane w diagnostyce chorób i nieprawidłowości macicy i jajowodów. Dzięki temu badaniu można dokładnie zbadać drożność jajowodów i budowę narządów rodnych. To badanie rentgenowskie jest przeprowadzane z wykorzystaniem kontrastu, więc nie może być stosowane u osób uczulonych na substancję cieniującą.

spis treści

1. Na jakiej zasadzie działa histerosalpingografia?

Histerosalpingografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie oraz środek kontrastujący i jest wykonywana w pracowni rentgenowskiej. Promieniowanie rentgena jest pochłaniane przez kontrast, dzięki czemu na zdjęciu można obejrzeć dokładnie jamę macicy oraz jajowody. Ważne jest, aby badanie histerosalpingograficzne było wykonywane do 10. dnia cyklu menstruacyjnego, czyli maksymalnie 10 dni po pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Kolejnym ograniczeniem jest to, że nie przeprowadza się badania w czasie krwawienia, nawet jeśli jest ono tylko śladowe.

2. Co można zdiagnozować za pomocą histerosalpingografii?

Diagnostyka niepłodności wykorzystuje histerosalpingografię w celu wykluczenia lub potwierdzenia zmian patologicznych, które uniemożliwiają zajście w ciążę lub donoszenie ciąży. Jest to badanie inwazyjne, które przeprowadza się tylko na zlecenie lekarza. Przed histerosalpingografią trzeba zrobić sobie USG przezpochwowe oraz rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Za pomocą tego badania można stwierdzić:

  • niedrożność jajowodów;
  • nieprawidłowości w kształcie jajowodów;
  • niewydolność szyjki macicy;
  • gruźlicę narządów rodnych;
  • nieprawidłowości w budowie macicy;
  • niedorozwój macicy;
  • guzy macicy;
  • choroby endometrium;
  • polipy;
  • zrosty śródmaciczne;
  • zrosty przydatkowe.

3. Jak wygląda histerosalpingografia?

Zaleca się, aby dzień przed badaniem zjeść lekką kolację, a w dniu badania dopuszczalne jest lekkie śniadanie. Rano przed badaniem trzeba wykonać lewatywę, a 20 minut przed przyjmuje się doodbytniczy środek rozkurczowy. Histerosalpingografia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Badanie jest niebolesne. Ból pojawia się, jeśli niedrożność jajowodów podnosi ciśnienie środka kontrastującego.

Kobieta jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Kładzie się na stole rentgenowskim w pozycji przypominającej ginekologiczną. Lekarz zakłada wziernik dopochwowy. Środek kontrastujący wprowadzany jest do dróg rodnych kobiety za pomocą aparatu Schultza. Ten proces jest monitorowany na ekranie aparatu rentgenowskiego. W czasie badania, wykonuje się dwa lub trzy zdjęcia rentgenowskie:

  • pierwsze zdjęcie wykonywane jest po wypełnieniu kontrastem jamy macicy;
  • drugie zdjęcie wykonywane jest po wypełnieniu kontrastem jajowodów;
  • trzecie zdjęcie wykonywane jest w celu lepszego uwidocznienia zrostów w jamie macicy lub innych zmian patologicznych; może być wykonywane po innym kątem niż pozostałe zdjęcia.

Histerosalpingografia trwa około 20 minut. Rzadko wywołuje jakiekolwiek powikłania. Dzięki badaniom poprzedzającym nie ma ryzyka zapalenia przydatków wskutek badania. Wynik tego badania jest przedstawiany na kliszy oraz dołączany jest opis.

Następny artykuł: Histeroskopia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze