Biegunka

Biegunka to jedna z najczęstszych dziecięcych dolegliwości. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy i tak są juz osłabione otaczającymi nas wirusami i infekcjami. Jedno jest pewne. Nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, gdyż bardzo osłabia organizm dziecka.

Polecane wideo:

1. Objawy biegunki

O biegunce mówimy wówczas, gdy dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty stolec. Stolec taki można rozpoznać po tym, że na pieluszce tworzy się wokół niego szeroka, wilgotna obwódka. W kale można znaleźć nie do końca strawione części pokarmu (przede wszystkim resztki warzyw i owoców).

W przypadku ostrej postaci zakaźnej w kale obecne są śluz lub krew. Towarzyszą jej często bóle brzucha lub gorączka. Biegunkę rozpoznamy również po przykrym, kwaśnym zapachu stolca, złym samopoczuciu dziecka, braku apetytu i łaknienia. Biegunka może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Biegunka ostrato stan chorobowy trwający do 14 dni, natomiast utrzymywanie się objawów chorobowych ponad 14 dni nosi nazwę biegunki przewlekłej.

2. Przyczyny biegunki

  • Infekcja wirusowa najczęściej spowodowana rotawirusami. Po 2-3 dniach objawów przeziębieniowych pojawia się biegunka. Objawami zakażenia rotawirusami są silna biegunka, bardzo wodnista, strzelająca i trudna do zahamowania oraz wymioty. Mogą towarzyszyć jej również silne bóle brzucha, a także kaszel i katar. Znana pod nazwą grypa żołądkowa, choć nie wywołał jej wirus grypy, tylko rotawirus. Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkowa, więc bardzo trudno uchronić malucha przed zarażeniem. Błyskawicznie przedostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam w ogromnym tempie się namnażają. Jeśli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy szybko udaj się do lekarza, ze starszym idź, gdy po kilku godzinach objawy nie ustępują.
  • Infekcja bakteryjna - głównie salmonella, shigella, czerwonka. Dziecko ma ostrą biegunkę, może wymiotować. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!
  • Alergia pokarmowa - nawraca za każdym razem, gdy malec zje uczulający produkt. Biegunka ma przebieg łagodniejszy ale przewlekły.
  • Antybiotykoterapia - pod wpływem zniszczenia flory bakteryjnej jelit. Należy podawać leki odbudowujące florę bakteryjną.

3. Leczenie biegunki

Jest kilka teorii na ten temat. Jedni zalecają podawanie preparatów probiotycznych typu Lakcid, Lacidofil, Trilac, Enterol, tak by skrócić czas biegunki. Nie zalecają węgla aktywowanego ani żadnych środków na zatrzymanie, by dziecko pozbyło się z organizmu, co wywołało to schorzenie. Inni każą podawać węgiel, smectę i tym podobne specyfiki na zatrzymanie. Wybór zostawmy lekarzowi prowadzącemu. To on najlepiej umie ocenić stan dziecka.

Ważne przy biegunce:

  • Odwodnienie. Często podawaj dziecku pić. Najlepiej co kilka minut 1-2 łyżeczki, by nie doprowadzić do wymiotów. Najlepsze na biegunkę będą: przegotowana woda, lekko solona, słaba herbatka, marchwianka, kleik ryżowo-marchwiowy (ORS 200), za zgodą lekarza płyny nawadniające ? Orsalit, Gastrolit do kupienia w aptece. Ważne, by napoje były chłodne, gdyż ciepłe i gorące potęgują odruch wymiotny.
  • Dieta przy biegunce. Według ostatnich badań wynika, że odżywianie przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko niedożywienia. Dlatego po obfitym pojeniu możesz podać malcowi lekkostrawny posiłek, oczywiście jeśli nie zgłasza sprzeciwu (może to być rozgotowany ryż, albo kleik ryżowy, gotowana przetartą marchewkę, kisiel). Nie podawaj chleba, gdyż zawarty w nim gluten może dodatkowo podrażniać jelita.

Ważne informacje:
Odwodnienie - dziecko nie siusia lub siusia bardzo mało, ma suche usta lub język, płacze bez łez, jego skóra jest mało elastyczna, a u niemowląt zapada się ciemiączko - natychmiast jedź do szpitala. To bardzo niebezpieczne objawy.

Dbaj o skórę - podczas biegunki bardzo łatwo dochodzi do odparzeń. Po każdym wypróżnieniu lub zmianie pieluszki przemyj skórę dziecka i nasmaruj ochronnym kremem.

Dbaj o higienę - każdorazowo po zetknięciu z pieluchą umyj dokładnie ręce. Bardzo łatwo przenieść zarazki na resztę domowników. Pamiętaj, że dostępne są szczepienia przeciw rotawirusom. Niestety, mają dość wysoka cenę, ale warto zabezpieczyć dziecko przed tymi drobnoustrojami.

Komentarze

dyskusje na forum

Poród

Nova2 • ostatni post 1 tydzień temu

1

Żylaki

~nikolani • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Biegunka
Biegunka

Preparat Orsalit

Preparat Orsalit

ORSALIT łagodzi objawy biegunki i zapobiega odwodnieniu organizmu. ORSALIT skutecznie zapobiega odwodnieniu. ORSALIT to podstawa twojej podręcznej apteczki.

Zdrowie dzieci

Domowe sposoby na biegunkę

Domowe sposoby na biegunkę

Skąd się bierze biegunka? Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy objawy

Zmiany skórne u niemowląt

Temperatura noworodka

Temperatura noworodka

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała noworodka? Wiadomo, że właściwa temperatura u dorosłego człowieka to 36,6ºC.

Choroby i dolegliwości malucha

Dziecko a antybiotyki

przez wirusy, które można leczyć jedynie objawowo - lekami dostępnymi w aptece. Wskazaniem do stosowania antybiotyku jest wysoka gorączka, biegunka

Zdrowie przedszkolaka

Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku?

Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie? Wielu rodziców ma dylemat, jakie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe podawać swoim dzieciom. Czy te na bazie paracetamolu, czy ibuprofenu? Wątpliwości rozwiewa dr Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra. Film...

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

się także poprzez kontakt z innymi osobami. Najczęstszymi objawami infekcji u dzieci są: niestrawność, biegunka i wymioty.Do zakażenia może dojść (...) zatrucia pokarmowe. U dzieci bardzo łatwo można je zdiagnozować. Objawami są: biegunka,...

Dziecięce choroby

Biegunka rotawirusowa

Rotawirusy są mało znane, ale niebezpieczne. Ostra biegunka połączona z wymiotami i wysoką gorączką może świadczyć o tym, że twoje dziecko zostało (...) zwiastunem choroby. Następnie pojawia się ostra biegunka. Czasami...