Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Biegunka

Biegunka to jedna z najczęstszych dziecięcych dolegliwości. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy i tak są juz osłabione otaczającymi nas wirusami i infekcjami. Jedno jest pewne. Nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, gdyż bardzo osłabia organizm dziecka.

1. Objawy biegunki

O biegunce mówimy wówczas, gdy dziecko kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty stolec. Stolec taki można rozpoznać po tym, że na pieluszce tworzy się wokół niego szeroka, wilgotna obwódka. W kale można znaleźć nie do końca strawione części pokarmu (przede wszystkim resztki warzyw i owoców).

W przypadku ostrej postaci zakaźnej w kale obecne są śluz lub krew. Towarzyszą jej często bóle brzucha lub gorączka. Biegunkę rozpoznamy również po przykrym, kwaśnym zapachu stolca, złym samopoczuciu dziecka, braku apetytu i łaknienia. Biegunka może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Biegunka ostrato stan chorobowy trwający do 14 dni, natomiast utrzymywanie się objawów chorobowych ponad 14 dni nosi nazwę biegunki przewlekłej.

2. Przyczyny biegunki

  • Infekcja wirusowa najczęściej spowodowana rotawirusami. Po 2-3 dniach objawów przeziębieniowych pojawia się biegunka. Objawami zakażenia rotawirusami są silna biegunka, bardzo wodnista, strzelająca i trudna do zahamowania oraz wymioty. Mogą towarzyszyć jej również silne bóle brzucha, a także kaszel i katar. Znana pod nazwą grypa żołądkowa, choć nie wywołał jej wirus grypy, tylko rotawirus. Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkowa, więc bardzo trudno uchronić malucha przed zarażeniem. Błyskawicznie przedostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam w ogromnym tempie się namnażają. Jeśli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy szybko udaj się do lekarza, ze starszym idź, gdy po kilku godzinach objawy nie ustępują.
  • Infekcja bakteryjna - głównie salmonella, shigella, czerwonka. Dziecko ma ostrą biegunkę, może wymiotować. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem!
  • Alergia pokarmowa - nawraca za każdym razem, gdy malec zje uczulający produkt. Biegunka ma przebieg łagodniejszy ale przewlekły.
  • Antybiotykoterapia - pod wpływem zniszczenia flory bakteryjnej jelit. Należy podawać leki odbudowujące florę bakteryjną.

3. Leczenie biegunki

Jest kilka teorii na ten temat. Jedni zalecają podawanie preparatów probiotycznych typu Lakcid, Lacidofil, Trilac, Enterol, tak by skrócić czas biegunki. Nie zalecają węgla aktywowanego ani żadnych środków na zatrzymanie, by dziecko pozbyło się z organizmu, co wywołało to schorzenie. Inni każą podawać węgiel, smectę i tym podobne specyfiki na zatrzymanie. Wybór zostawmy lekarzowi prowadzącemu. To on najlepiej umie ocenić stan dziecka.

Ważne przy biegunce:

  • Odwodnienie. Często podawaj dziecku pić. Najlepiej co kilka minut 1-2 łyżeczki, by nie doprowadzić do wymiotów. Najlepsze na biegunkę będą: przegotowana woda, lekko solona, słaba herbatka, marchwianka, kleik ryżowo-marchwiowy (ORS 200), za zgodą lekarza płyny nawadniające ? Orsalit, Gastrolit do kupienia w aptece. Ważne, by napoje były chłodne, gdyż ciepłe i gorące potęgują odruch wymiotny.
  • Dieta przy biegunce. Według ostatnich badań wynika, że odżywianie przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko niedożywienia. Dlatego po obfitym pojeniu możesz podać malcowi lekkostrawny posiłek, oczywiście jeśli nie zgłasza sprzeciwu (może to być rozgotowany ryż, albo kleik ryżowy, gotowana przetartą marchewkę, kisiel). Nie podawaj chleba, gdyż zawarty w nim gluten może dodatkowo podrażniać jelita.

Ważne informacje:
Odwodnienie - dziecko nie siusia lub siusia bardzo mało, ma suche usta lub język, płacze bez łez, jego skóra jest mało elastyczna, a u niemowląt zapada się ciemiączko - natychmiast jedź do szpitala. To bardzo niebezpieczne objawy.

Dbaj o skórę - podczas biegunki bardzo łatwo dochodzi do odparzeń. Po każdym wypróżnieniu lub zmianie pieluszki przemyj skórę dziecka i nasmaruj ochronnym kremem.

Dbaj o higienę - każdorazowo po zetknięciu z pieluchą umyj dokładnie ręce. Bardzo łatwo przenieść zarazki na resztę domowników. Pamiętaj, że dostępne są szczepienia przeciw rotawirusom. Niestety, mają dość wysoka cenę, ale warto zabezpieczyć dziecko przed tymi drobnoustrojami.

Polecane wideo:

Anna Liszewska,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Biegunka
Podaruj swojemu dziecku więcej magnezu

Biegunka w ciąży

Biegunkę mogą powodować różne, nie zawsze groźne czynniki. Często towarzyszy nam ona, gdy przeżywamy jakieś stresy. Zdarza się także z przejedzenia lub gdy przesadzimy z alkoholem.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka jest dość niebezpieczna, bo szybko prowadzi do odwodnienia organizmu. Jak rozpoznać biegunkę u dziecka? Wszystko zależy od tego, jak karmisz malucha. Inaczej

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Ząbkowanie a biegunka

Kiedy maluszek zaczyna się bardziej ślinić, staje się osowiały, bardziej płaczliwy i często manifestuje ból podczas jedzenia, rodzice śmiało mogą stwierdzić, że nadszedł czas ząbko

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Biegunka a karmienie piersią

Biegunka to zespół objawów charakteryzujący się zwiększoną ilością i częstotliwością wypróżnień. Najczęściej spowodowana jest infekcją, która umiejscowiła się w jelicie i może prow

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Znowu biegunka? Zwalcz ją jak najszybciej!

Artykuł sponsorowany Nie ma dziecka, które nie cierpiałoby z powodu biegunek. U niektórych maluchów to sporadyczne kłopoty, inne cierpią przez biegunki przewlekłe. Jak sobie

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Jakie są przyczyny biegunki u dzieci?

Biegunka u dzieci jest uciążliwym problemem i nie wolno jej lekceważyć. Pojawia się w różnych okolicznościach, stanowiąc ... czy pasożytnicze aż po infekcje wirusowe. Występowanie biegunek u dzieci Biegunka jest reakcją obronną organizmu przed substancjami ... , biegunka u dzieci, to oddawanie w ciągu dwunastu godzin pięciu lub więcej stolców o luźnej konsystencji, lub częsta defekacja z obecnością krwi, śluzu lup ropy. Biegunka najczęściej spowodowana jest przez bakteryjne zakażenie błony śluzowej jelit. Może...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Wakacyjne problemy zdrowotne bez groźnych konsekwencji

(...) Biegunka i wymioty u dzieci groźne podczas wakacji Zarówno biegunka, jak i wymioty należą do powszechnych, pozornie błahych dolegliwości. Należy jednak uświadomić sobie, że organizm dziecka zmagającego się z torsjami lub biegunką traci wodę oraz elektrolity ... - stąd wysoka gorączka u niektórych maluchów zmagających się z biegunką lub wymiotami. Warto pamiętać, że konsekwencje ... jest zagrożenie związane z odwodnieniem. Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione? Jeśli dziecku dokucza biegunka lub...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Rotawirusy u dzieci - powikłania

(...) u najmłodszych. Podczas leczenia, płyny w organizmie dziecka uzupełniane są metodą dożylną. Biegunka rotawirusowa u dzieci Rotawirusy ... oraz symptomy infekcji górnych dróg oddechowych. Ostra biegunka rotawirusowa grozi poważnymi powikłaniami, związanymi...

Ważny temat „Ząbkowanie nie takie straszne, jak je malują”

Obalamy mity na temat ząbkowania

Obalamy mity na temat ząbkowania

(...) wyrzynać lub robią to w nieprawidłowy sposób - skonsultuj się ze stomatologiem. Ząbkowaniu zawsze towarzyszy gorączka lub biegunka ... jej jako objaw ząbkowania. Dziecko może być niespokojne, apatyczne i nie mieć apetytu, jednak jeśli pojawi się uciążliwa...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Ból brzucha u niemowlaka

(...) Gdy niemowlę wypróżni się, ból brzucha zwykle mija. Biegunka u niemowlaka Biegunka u niemowlęcia jest najczęściej wywołana ... będą się nasilać i dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.   U starszego niemowlaka ból brzucha i biegunka mogą mieć podłoże ... w aptekach i lekkostrawne pokarmy o działaniu zapierającym, np. kleik ryżowy na wodzie, marchwiankę. Biegunka u noworodka...