Trwa ładowanie...

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Jeżeli w kwestii poczęcia dziecka nie zdajesz się na los i chcesz ten moment zaplanować tak, by przypadł na optymalny okres w twoim życiu, nie zapomnij o wizycie u lekarza. Zadaj sobie kilka pytań, na które należałoby znaleźć odpowiedzi. Czy chcesz mieć wpływ na płeć dziecka? Jakie szczepienia wykonać? Masz więcej niż 35 lat? Sprawdź, jakie badania prenatalne warto by było wykonać.


Koniecznie sprawdź, czy nic złego się nie dzieje w twym organizmie. Wiele, nawet niezbyt groźnych chorób, może mieć negatywny wpływ na poczęcie, przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Już kilka miesięcy przed zajściem w ciążę wykonaj podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu. Określ swoją grupę krwi, współczynnik Rh i krzepliwość krwi. Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jeżeli nie zdążysz tego zrobić przed ciążą, powinnaś wykonać badania na obecność antygenu (Hbs) i przeciwciał (anty-Hbs, anty-Hbc), świadczących o tym, że jesteś nosicielem WZW typu B. Jeżeli nie pamiętasz, czy chorowałaś na różyczkę, lub byłaś na nią szczepiona, koniecznie wykonaj badania na obecność przeciwciał, i w razie potrzeby koniecznie się zaszczep.

Przypomnij lekarzowi o badaniu na obecność przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii. One również wykonywane są z krwi. Lekarze również coraz częściej zalecają podstawowe badania hormonalne, określające poziom kobiecych hormonów i hormonów płciowych tarczycy. Przebadaj się również w kierunku zakażenia wirusem HIV i kiły (badanie WR jest standardowo wykonywane). Konieczna jest także cytologia i badanie czystości pochwy. Lekarz ginekolog powinien wykluczyć istnienie nadżerek, stanów zapalnych, torbieli, itp. Powinien również zlecić wykonanie USG narządów rodnych i piersi. Przygotowania do ciąży powinny również uwzględnić zerwanie z nałogami.

Gdy upewnisz się, że ci nic nie dolega, ze pokojem możesz przystąpić do realizacji swych marzeń o dziecku.