Trwa ładowanie...

Badania w diagnostyce i leczeniu cukrzycy

Badania w diagnostyce i leczeniu cukrzycy
Badania w diagnostyce i leczeniu cukrzycy (123rf)

W celu wczesnego rozpoznania cukrzycy należy wykonywać badania laboratoryjne, które pozwolą ustalić poziom glukozy we krwi. Można je też przeprowadzić samodzielnie w domu.

Wówczas należy pamiętać o normach stężenia cukru we krwi (odmiennych w przypadku cukrzycy w ciąży), a w przypadku odnotowania niepokojącego wzrostu poziomu glukozy we krwi zgłosić się do lekarza.

spis treści

1. Co to jest cukrzyca?

Cukrzycą nazywamy przewlekłą chorobę metaboliczną. Jej istotą jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Stan ten jest wynikiem nieprawidłowego działania albo produkcji hormonu insuliny przez trzustkę. Wyróżnia się m.in. cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"
U osób z podejrzeniem cukrzycy wykonuje się badanie krwi na obecność glukozy
U osób z podejrzeniem cukrzycy wykonuje się badanie krwi na obecność glukozy

Nieleczona choroba skutkuje wieloma dolegliwościami. W przypadku zaobserwowania objawów (m.in. częstomoczu, nadmiernego pragnienia i łaknienia) należy poddać się badaniom laboratoryjnym w kierunku cukrzycy, które potwierdzą lub wykluczą rozwój tego schorzenia.

2. Cukrzyca – badania

W grupie ryzyka znajdują się osoby z nadwagą, które ukończyły 40. rok życia. Czynnikiem predysponującym do rozwoju cukrzycy jest występowanie przypadków zachorowań na tę chorobę wśród członków rodziny. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą powinni systematycznie wykonywać szereg testów, aby monitorować przebieg tego schorzenia.

To też warto wiedzieć

Wykonuje się zatem badanie A1C w odstępach trzymiesięcznych. Wynik tego badania pozwala na stwierdzenie wahania glukozy we krwi w czasie, który upłynął od ostatniego badania. U osób z rozpoznaną cukrzycą dobry wynik to poniżej 7 proc., czyli 150 mg/dL. Z kolei test ketonowy (w badaniu krwi i moczu) umożliwia zbadanie zawartości ketonów pochodzących z rozpadu tłuszczów. Zawartość ketonów we krwi ma związek z poziomem cukru – jeżeli jest ich dużo, to znaczy, że poziom cukru we krwi także jest wysoki.

3. Cukrzyca – badanie krwi w domu

U osób z podejrzeniem cukrzycy wykonuje się badanie krwi na obecność glukozy po 8 godzinach głodówki. Jeżeli stwierdzi się ponad 126 mg/dL glukozy we krwi, oznacza to cukrzycę. W celu kontrolowania ilości glukozy można wykonać badania krwi w domu. Wystarczą paski testowe i aparat do mierzenia glukozy we krwi.

Jak przebiega badanie? Po nakłuciu palca kroplę krwi należy umieścić na pasku. Po wprowadzeniu go do urządzenia uzyskuje się informację o zawartości cukru we krwi. Jeżeli wyniki kilku badań wskazują wysoki poziom glukozy, trzeba zgłosić się do lekarza.

4. Cukrzyca w ciąży – badania

W przypadku ciężarnych normy glukozy są odmienne. U kobiety w tym stanie stężenie glukozy we krwi (po upływie 8 godzin powstrzymywania się od jedzenia i picia) powinno wynieść nie więcej jak 95 mg/dL. W celu zbadania, jak organizm przetwarza glukozę, ciężarna powinna wypić roztwór, który zawiera 75 gramów glukozy, i przeprowadzić test ponownie po upływie godziny. Zawartość glukozy we krwi kobiety w ciąży nie powinna być wyższa niż 180 mg/dL.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze