Trwa ładowanie...

Cukrzyca a planowanie ciąży

Avatar placeholder
10.05.2019 12:13
Cukrzyca a planowanie ciąży
Cukrzyca a planowanie ciąży (123rf)

Średnio co setna kobieta choruje na cukrzycę. Dochodzi do niej w momencie, gdy trzustka wytwarza zbyt małą ilość insuliny, hormonu odpowiedzialnego za metabolizowanie glukozy. Dzięki niemu zgromadzona we krwi glukoza może przenikać do wszystkich komórek organizmu. Głównym objawem cukrzycy jest hiperglikemia, czyli wzrost poziomu glukozy w surowicy krwi. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do niewydolności wielu narządów.

spis treści

1. Ciąża

Ciąża w przypadku kobiet chorych na cukrzycę zawsze jest traktowana jako zagrożona. Nie oznacza to, że w przypadku takiej kobiety na pewno wynikną jakieś powikłania, a jedynie że będzie ona musiała bardziej dbać o swoje zdrowie i częściej chodzić na wizyty kontrolne do lekarza.

W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, dlatego konieczne jest również zmodyfikowanie leczenia cukrzycy. Po konsultacji z lekarzem może na przykład się okazać, że konieczna jest zmiana diety, formy aktywności fizycznej lub przyjmowanych dawek leków. Wszystko po to, by utrzymać poziom cukru na właściwym poziomie.

2. Hiperglikemia

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Zbyt wysoki poziom glukozy w ciąży może być przyczyną wielu kłopotów. W przypadku matki grozi on wystąpieniem długoterminowych powikłań cukrzycy, takich jak na przykład choroby serca, nerek lub zaburzenia widzenia. W przypadku dziecka hiperglikemia zwiększa ryzyko znacznego zwiększenia wagi urodzeniowej, wczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych, a nawet poronienia.

Hipoglikemia jest stanem, gdy poziom glukozy we krwi jest za niski
Hipoglikemia jest stanem, gdy poziom glukozy we krwi jest za niski

Jeśli kobieta dba o to, by poziom glukozy utrzymywał się na odpowiednim poziomie w czasie ciąży, ryzyko powikłań znacznie spada. Dlatego tak ważne jest, by w czasie ciąży regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Lekarz podczas kontroli może zdiagnozować i rozpocząć leczenie schorzeń spowodowanych przez cukrzycę. W czasie kontroli pomoże też odpowiednio zmodyfikować dietę oraz plan ćwiczeń.

3. Jak kontrolować cukrzycę?

W czasie ciąży kobiety chore na cukrzycę powinny przede wszystkim kontrolować poziom glikemii przy pomocy glukometru. Bardzo ważne jest również, by prawidłowo się odżywiały. Przestrzeganie odpowiedniej diety jest najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi i dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Pomaga również aktywność fizyczna, która jest naturalnym sposobem na spalenie kalorii. Nie można także zapominać o regularnym przyjmowaniu zleconych dawek leków.

4. Badania

W czasie ciąży każda kobieta ciężarna musi być poddana szeregowi różnych badań. W przypadku kobiet chorych na cukrzycę może się okazać, że będzie trzeba wykonywać je częściej. Jednym z takich badań jest USG, które pomaga kontrolować rozwój płodu.

To też warto wiedzieć

Pozwala ono na przykład wykryć wcześnie ewentualne wady wrodzone, ale również oszacować i zlokalizować łożysko, masę dziecka oraz określić ilość płynu owodniowego. Kolejnym badaniem jest KTG (kardiotokografia) pozwalające na monitorowanie pracy serca rozwijającego się dziecka.

5. Hipoglikemia i hiperglikemia

Hipoglikemia jest stanem, gdy poziom glukozy we krwi jest za niski. W przypadku łagodnej formy schorzenia wystarczy, jeśli kobieta ciężarna zje lub wypije coś, co zawiera dużą ilość węglowodanów. Gdy poziom cukru spadnie zbyt nisko, może dojść do omdlenia lub utraty przytomności.

Hiperglikemia jest natomiast stanem, gdy poziom cukru w surowicy krwi jest za wysoki. Może ona wystąpić w następstwie: małej aktywności fizycznej, zjedzenia zbyt obfitego posiłku, stresu, choroby lub nieprawidłowego stosowania leków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze