Trwa ładowanie...

Zapobiega poronieniom i wadom wrodzonym u dzieci. Odkryto nowe właściwości witaminy D3

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 16:09
Witamina D3 zapobiega poronieniom i wadom rozwoju u dzieci
Witamina D3 zapobiega poronieniom i wadom rozwoju u dzieci ((123rf.com))

To nie nowość, że witaminę D między wrześniem a majem powinien przyjmować każdy z nas. Chroni zęby i kości, zapobiega nowotworom i depresji, a także wspomaga odchudzanie i pracę układu odpornościowego. Najnowsze badania udowadniają, że jej rola jest istotna już w życiu płodowym każdego dziecka.

1. Wady wrodzone a poronienie

Szacuje się, że wady wrodzone diagnozuje się u 2-4 proc. dzieci rozwijających się w łonie matki. Niestety są główną przyczyną poronienia lub urodzenia martwego dziecka – w Polsce każdego roku ciążę traci około 40 tys. kobiet. Poronienie to traumatyczne przeżycie dla kobiety, która miała zostać mamą, ale też dla całej rodziny, która nie mogła doczekać się wymarzonego maluszka.

I chociaż za utratę dziecka zazwyczaj odpowiada jego wada wrodzona lub niewłaściwy styl życia mamy, to prof. Sally Dunwoodie z Instytutu Badań Kardiologicznych w australijskim Sydney odkryła kluczowy czynnik łączący poronienie z wadami serca, nerek, kręgosłupa i rozszczepu podniebienia u płodu.

Naukowcy odkryli, że przyczyną wielu nieprawidłowości w rozwoju płodu jest niedobór dinukleotydu nikotynoamidowego adeniny, czyli cząsteczki, która odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolicznej. Cząsteczka ta, znana jako NAD, bierze udział w produkcji energii i wspomaga naprawę DNA.

Zobacz film: "Witamina D [Wirtualna Poradnia]"

Niestety może być też hamowana przez niektóre czynniki genetyczne, choroby przewlekłe czy niezdrową dietę. Okazuje się jednak, że kluczowym elementem NAD jest synteza niacyny, czyli witaminy D3 dostępnej w aptekach. Niacynę można znaleźć też w tuńczyku, indyku, a także w imbirze i estragonie.

Zobacz także:

Według prof. Dunwoodie i jej zespołu, witamina D3 może skutecznie zapobiec poronieniom i wadom wrodzonym, takim jak rozszczep kręgosłupa, wada serca lub niedorozwój nerek. Jak się okazuje, u znacznej liczby kobiet w 1. trymestrze ciąży obserwuje się niedobór tej witaminy.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja i dopasowanie dawki witaminy D3 do potrzeb ciężarnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze