Trwa ładowanie...

Ból brzucha u dziecka - przyczyny, leczenie

Ból brzucha u dziecka może być zarówno symptomem przejedzenia, jak i poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, grypa żołądkowa czy alergia pokarmowa. Różne rodzaje bólu brzucha u dziecka wymagają różnego leczenia. Na początku jednak zawsze warto obserwować dziecko przez jeden dzień i pilnować, aby prawidłowo piło i jadło.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Ból brzucha u dziecka - przyczyny

Aby odnaleźć przyczynę bólu brzucha u dziecka, trzeba zwrócić uwagę:

  • w którym miejscu dokładnie boli brzuch,
  • czy dziecko ma inne objawy,
  • kiedy dziecko zaczęło skarżyć się na ból brzucha,
  • jak długo dziecko boli brzuch.

Jeśli malucha boli brzuch zawsze przed wyjściem do przedszkola, ból może być symptomem napięcia psychicznego. Dziecko się po prostu boi i nie znaczy to, że ból jest symulowany, a „brzuszek i główka to szkolna wymówka”. Stres może wywoływać objawy somatyczne i można z nimi walczyć poprzez uczenie dziecka radzenia sobie z napięciem.

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu może świadczyć o tym, że maluch za dużo zjadł. Trzeba zwracać uwagę na to, czy dziecko nie je także zbyt łapczywie, robić przerwy w posiłkach, no i przede wszystkim – dawać dobry przykład spokojnego jedzenia. Jeśli jedzenie było nieświeże lub nieprawidłowo przyrządzone, dziecko mogło się także zatruć. U niektórych maluchów w ten sposób objawia się również alergia pokarmowa.

Jeśli dziecko oprócz bólu brzucha ma także biegunkę i wymioty, przyczyną bólu najprawdopodobniej jest tzw. grypa żołądkowa (wywoływana nie przez wirusy grypy, a przez inne wirusy, najczęściej rotawirusy, stąd jej druga nazwa - biegunka rotawirusowa).

Silny ból brzucha u dziecka w prawej górnej części brzucha, zaostrzający się przy uniesieniu prawej nogi oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego. Towarzyszy mu gorączka i wymioty. Taki ból brzucha u dziecka wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, być może także operacji usunięcia wyrostka.

Ból brzucha u dziecka rzadziej oznacza inne problemy, na przykład powikłania cukrzycy.

W przypadku bólu brzucha u dziecka lub/i wymiotów trwających dłużej niż 24 godziny, trzeba iść z dzieckiem do lekarza, niezależnie od innych czynników i pozostałych objawów. Najlepiej też pójść do lekarza, jeśli dziecko wygląda bardzo źle – jest blade, poci się, jest bardzo słabe, nie chce jeść, a także rodzic nie jest stanie go rozproszyć zabawą czy bajką.

2. Ból brzucha u dziecka - leczenie

Jeśli ból brzucha u dziecka ma ewidentnie podłoże psychologiczne i pojawia się, kiedy dziecko się boi, trzeba z maluchem porozmawiać. Nie zaszkodzi też dopytać przedszkolanki czy nauczycielki, czy nie ma z dzieckiem problemów w szkole lub przedszkolu. Pójście do nowej szkoły zawsze jest stresujące dla dziecka, ale jeśli nie wiążą się z tym dodatkowe problemy, bóle brzucha u dziecka powinny przejść. Nie znaczy to jednak, że maluch w takiej sytuacji nie potrzebuje wsparcia.

Przy grypie żołądkowej na ból brzucha u dziecka nie pomogą antybiotyki, bo jest on najczęściej wywołana przez wirusy. Dziecko jest szczególnie narażone na odwodnienie w czasie wymiotów i biegunki, dlatego najważniejsze jest nawadnianie. Należy podawać dziecku wodę lub słabą herbatę małymi porcjami, wtedy lepiej się nawodni.

Alergia pokarmowa u dzieci wymaga prowadzenia dziennika zawierającego wszystko, co dziecko zjadło. Trzeba zapisywać także, kiedy pojawia się ból brzucha u dziecka. Lekarz będzie wtedy mógł zdiagnozować, na co dziecko jest uczulone.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.