Żółtko dla niemowląt - wprowadzanie do diety, jak je przygotować
Na początku swojego życia dziecko żywi się mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, jednak prędzej czy później nadchodzi czas, gdy trzeba przyzwyczaić malucha do pokarmów stałych.
1. Żółtko dla niemowląt - wprowadzanie do diety
Proces należy przeprowadzać stopniowo i rozważnie dobierać produkty zapewniające dziecku zdrowy rozwój. Wielu ludzi uważa, że pierwsze pokarmy, które pojawiają się w diecie dziecka, budują u niego określone nawyki żywieniowe, dlatego zdrowy i zróżnicowany jadłospis wpływa na kondycję organizmu dziecka także w późniejszych latach jego życia.
Jednym z produktów, które stosunkowo łatwo wprowadzić do diety malucha, jest żółtko.
Warto wzbogacić dietę dziecka o jaja, zaczynając od podawania maluchowi żółtka. Rozszerzony jadłospis niemowlaka można stosować już od 6 miesiąca życia dziecka. Dlaczego żółtko jest tak ważnym składnikiem posiłków młodego człowieka?
Po pierwsze, jajka są bardzo pożywne. Poza tym dowiedziono, że żółtka wpływają na wzrost poziomu żelaza w organizmie dzieci w przedziale od 6 do 12 miesięcy i jajka wzbogacone kwasami tłuszczowymi omega-3 pomagają podwyższyć poziom kwasu dokozaheksaenowy (DHA) u wspomnianej grupy dzieci.
Jest to dobra wiadomość dla maluchów, które zaczynają tracić żelazo magazynowane w organizmie i powoli przestawiają się z mleka matki na pokarmy stałe. Należy pamiętać, że jajka (obok mleka i orzechów) należą do najsilniejszych alergenów wywołujących alergie pokarmowe. Uczulenie na jajko ujawnia się, gdy układ odpornościowy w gwałtowny sposób reaguje na białko zawarte w jajku, a dokładniej w białku jaja.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co powoduje zaparcia u niemowląt? - odpowiada Redakcja AbcZdrowie
- Jaka dieta przy glazektomii? - odpowiada mgr Patrycja Sankowska
- Jaka dieta dla 20-tygodniowego dziecka? - odpowiada lek. Aleksander Ropielewski
Przed przygotowaniem posiłku należy oddzielić żółtko od białka, lecz nawet wtedy odrobina białka może dostać się do posiłku, grożąc wywołaniem reakcji alergicznej organizmu. Najlepszym sposobem na dokładne oddzielenie żółtka jest wcześniejsze ugotowanie jaja na twardo.
2. Żółtko dla niemowląt - jak je przygotować?
Żółtko jaja jest bogatym źródłem żelaza, dlatego warto dodać je jak najwcześniej do diety malucha. Można zmieszać je z ugotowanymi ziemniakami purée i rozdrobnionymi warzywami czy owocami.
Do przygotowania pierwszego dania z żółtkiem dla niemowląt potrzebne są jedynie:
- 1 żółtko,
- 2 łyżki wody.
Żółtko umieszczamy w niewielkim naczyniu (najlepiej o pojemności około ½ filiżanki) i widelcem lub malutką trzepaczką mieszamy z wodą, aż do wytworzenia jednolitej masy. Następnie przykrywamy naczynie folią i umieszczamy w parowniku nad wodą gotującą się na wolnym ogniu. Danie gotujemy na parze przez około 4-5 minut, a następnie odstawiamy do lekkiego schłodzenia. Przykryte resztki należy przechowywać w zamrażalce i zjeść w przeciągu 2 dni.
Przeczytaj koniecznie
- Kluczowy element wyprawki dla dziecka. Sprawdź, czy na pewno kupujesz bezpieczny produkt
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
Do tak przygotowanej bazy można dodać warzywa. Wszystkie wybrane składniki (żółtko i warzywa) należy zmieszać za pomocą miksera ręcznego w jednolite purée.
Krem warzywno-jajeczny można stworzyć również, dodając 1 łyżkę ugotowanej rozdrobnionej cukinii do łyżki ugotowanego i rozdrobnionego brokułu oraz łyżki ugotowanego na parze żółtka. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i podajemy maluchowi.
Aby przyzwyczaić niemowlaka do pokarmów o stałej konsystencji, można ubić lub delikatnie zmieszać ugotowane jajko z wybranymi warzywami.