Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie w ciąży jest bardzo częstym zaburzeniem ciążowym, które występuje u 6-8 proc. kobiet. Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest wywołane przez zmiany w okresie ciąży lub jest stanem, który pojawił się wcześniej z innych przyczyn. Wysokie ciśnienie w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka.

Zaburzenia związane z nadciśnieniem w ciąży

Nadciśnienie w ciąży dzieli się na dwa główne rodzaje:

Polecane wideo:

 • nadciśnienie przewlekłe - nadciśnienie, które pojawiło się jeszcze przed ciążą,
 • nadciśnienie ciążowe - nadciśnienie, które pojawiło się wraz z ciążą i po niej ustępujące,

Bardzo wysokie nadciśnienie indukowane ciążą to:

 • stan przedrzucawkowy - gestoza, zatrucie ciążowe, nadciśnienie z białkomoczem,
 • rzucawka - EPH-gestoza, drgawki po stanie przedrzucawkowym,
 • stan przedrzucawkowy współistniejący z przewlekłym nadciśnieniem.

Za stan nieprawidłowy uznawane jest ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg. Bardzo poważne jest nadciśnienie powyżej 160/110 mmHg. Wymaga ono jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy to nagłe skoki ciśnienia krwi. Towarzyszą temu zatrzymanie wody w organizmie wywołujące obrzęki na ciele, białkomocz. Kobieta może odczuwać bóle głowy, zmęczenie, mieć problemy z widzeniem i wymiotować. Pojawia się także nadwrażliwość na światło, ból brzucha, duszności. Na skórze bardzo łatwo zrobić siniaki.

Stan przedrzucawkowy może być wywołany przez:

 • niedokrwienie macicy,
 • hiperwolemię,
 • nadwrażliwość ośrodkowego układu nerwowego (OUN),
 • uszkodzenie nabłonków,
 • zaburzony przepływ krwi przez łożysko,
 • nadmierne rozciągnięcie macicy,
 • upośledzoną syntezę cytokin,
 • wady genetyczne.

Rzucawka

Rzucawka to stan, w którym pojawiają się drgawki u kobiety w ciąży, która wcześniej miała objawy stanu przedrzucawkowego (czyli przede wszystkim obrzęki, białkomocz i nadciśnienie). Bardzo wysokie ciśnienie krwi w ciąży zagraża nie tylko dziecku, ale także życiu matki. Wskutek nadciśnienia może dojść nawet do niedotlenienia mózgu.

Skutki nadciśnienia w ciąży

Nadciśnienie w ciąży może wywołać u matki takie dolegliwości i zaburzenia, jak:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewydolność krążenia,
 • niewydolność nerek,
 • krwawienia dokomorowe,
 • uszkodzenie wątroby,
 • pęknięcie wątroby.

U płodu może pojawić się niedotlenienie wewnątrzmaciczne, przedwczesne odklejenie się łożyska i przedwczesny poród (i wszystkie powikłania związane z wcześniactwem), a także hipotrofia, czyli zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego. W efekcie nadciśnienia może dojść także do poronienia, czyli śmierci płodu.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Jeśli w ciąży pojawi się duże nadciśnienie, a także objawy stanu przedrzucawkowego, najlepiej jest jak najszybciej indukować akcję porodową. Nie zawsze jednak płód jest na to dostatecznie rozwinięty. W przypadku, jeśli nie można dopuścić jeszcze do porodu, matka powinna pozostać w szpitalu pod opieką lekarską. Regularnie przeprowadzane są dokładne badania w celu monitorowania ciśnienia krwi matki i stanu dziecka, takie jak badanie krwi, moczu, KTG, USG.

Ciśnienie w ciąży trzeba obniżać za pomocą odpowiedniej diety oraz leków. W diecie należy unikać soli i produktów mocno przetworzonych (chipsy, produkty gotowe i fast food też zawierają dużo soli) oraz produktów zawierających np. glutaminian sodu. Zaleca się unikanie także produktów konserwowych i wędzonych. Dobrze jest jeść produkty obniżające ciśnienie. Nadwaga i otyłość podnoszą ciśnienie, nie można więc do nich dopuścić.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciśnienie w ciąży
Ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest tak dużym zagrożeniem dla matki i płodu, jak nadciśnienie w ciąży czy rzucawka. Jednak związane z niskim ciśnieniem (...) , przegrzewanie się, odwodnienie, a także długotrwałe...

Ciśnienie w ciąży

Współczesne metody diagnostyki preeklampsji

Preeklampsja (inaczej stan przedrzucawkowy) stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno kobiety w ciąży, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka (...) . Im wcześniej zostanie ona rozpoznana, tym większe są szanse na doprowadzenie...

Ciśnienie w ciąży

Wysokie ciśnienie w ciąży

, którego wynik zadecyduje o dalszym postępowaniu z możliwymi wahaniami ciśnienia na każdym etapie ciąży. Ciśnienie tętnicze uważane za prawidłowe wynosi (...) . ze względu na uciski żył przez ciężarną macicę. Podwyższone...

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Gestoza ciążowa

Gestoza ciążowa

Objawami gestozy są obrzęki twarzy i kończyn, nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz zaburzenia widzenia. Ciężkie zatrucie jest groźne dla ciężarnej.

Dieta w nadciśnieniu ciążowym

Mierzenie ciśnienia

Mierzenie ciśnienia

Produkty obniżające ciśnienie krwi są bardzo dobre dla kobiet ciężarnych cierpiących na nadciśnienie. Do produktów żywnościowych zapobiegających

USG (transwaginalne)

Trójwymiarowe USG

to można to ocenić około 20 tygodnia ciąży. Ultrasonograf stosuje się znacznie częściej wtedy, gdy ciężarna choruje na nadciśnienie czy cukrzycę. Popularne staje (...) . Jest on widoczny już od 4-5 tygodnia ciąży,...